Lustiverre valmis uus 300 meetri pikkune jalgtee

 

Lustiveres valmis umbes kolmesaja meetri pikkune jalgtee, mis kulgeb paralleelselt Põltsamaa-Lustivere-Pudivere maanteega, kuid ei ulatu paraku mõisahooneni.

Kohalikele inimestele teeb muret, et jalgtee Lustivere mõisahoone esise jalgteeni ei ulatu. Mõisahoones tegutseb teatavasti hooldekodu ning sealsete ratastooliga liikuvate inimeste jaoks pakub uus tee hea liikumise ja väljas viibimise võimaluse.

MTÜ Lustivere Hooldekodu juhatuse esimees Hille Uus on samuti kinnitanud, et nende maja klientidele valmistab jalgtee palju rõõmu. Paraku tuleb nüüd mõisahoonest ratastooliga väljunud inimesel oma sõiduvahendiga korraks sõiduteele põigata, enne kui uuele jalgteele pääseb. Sellise olukorra vältimiseks oleks olnud vaja jalgtee ehitada praegusest 15-20 meetri võrra pikem. 

Muinsuskaitsjad vana müüri peale teed teha ei lubanud

Jalgtee ehitajate sõnul ei lubanud seda teha muinsuskaitsjad. Põhjuseks asjaolu, et kahel pool sõiduteed paiknevate väravapostide kõrval maa sees olevat vana müür, mille peale jalgteed rajada ei tohi.

Sõidutee ja jalgtee vahelisele haljasribale istutati noored pärnad. Hetkel käivad Lustiveresse rajatud jalgtee juures veel viimased haljastustööd ning tasandatud jalgtee ümbrusesse külvatakse muruseeme.

AS-i Vooremaa Teed teemeistri Andrus Veerla sõnul on Lustiveresse rajatud jalgtee tellijaks Maanteeameti Lõuna regioon.

Veerla sõnul tegid nemad jalgtee ehitamisel selle osa, mille selleks koostatud projekt ette nägi. Töödega tehti algust maikuu lõpus. Esmalt tuli jalgtee rajamiseks võtta maha vanu puid, sest teisiti seda teed sinna rajada poleks olnud võimalik. Sellele järgnes tee aluse rajamine, kus esmalt eemaldati jalgtee alune mullakiht. Seejärel täideti see liiva ja killustikuga. Teemeistri sõnul täideti teealune pind 20 sentimeetrise liivakihi ning 15 sentimeetrise killustiku kihiga. Samal ajal pandi paika ka tänavavalgustuse mastide alused ning kaablid. Asfalti paigaldas Teearu Grupp OÜ.

Andrus Veerla sõnul on nemad Lustiveresse rajatud jalgtee ehitajad ja küsimusele, kas Põltsamaa piirkonda lähiajal veel mõni jalgtee ehitada plaanitakse, tema vastata ei oska. Vähemalt hetkel ei ole niisugust hanget kuhugi üles pandud. 

Rajatakse ka valgustus

Lustiveresse ehitatud jalgtee valgustusega tegeleva firma Eltor juhataja Leo Tõnson lausus, et nende firma paigaldas mullatööde käigus kaablid ning valgustusmastide alused. Jalgtee äärde paigaldatakse 12 valgustusmasti. Jalgteed hakkavad valgustama 70 vatised naatriumlambid, mis on tavapärastest tänavavalgustuslampidest erineva kujuga. Jalgtee valgustamiseks kasutatakse viie meetri kõrguseid metallmaste. Leo Tõnsoni sõnul pole mõtet lühemaid maste paigaldada, sest need lõhutakse tavaliselt ära. Viie meetrise mastini kaikaga vehkijad lihtsalt rüüstama ei ulatu.

Leo Tõnsoni sõnul plaanivad nemad omalt poolt mastid paika saada järgmisel esmaspäeval-teisipäeval. “Kui just väga halb ilm ei tule, siis saame me oma tööga kahe päeva jooksul hakkama,” lausus Tõnson.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus