Lustivere Tervisetare on üles leitud

Kui eramutes on enamasti olemas oma saun, siis kortermajade elanikel seda tavaliselt pole. Küllap oli just vajadus sauna järele peamiseks põhjuseks, miks Lustiveres kunagine saunamaja taastada otsustati.


Nüüdseks on Lustivere Tervisetare tegutsenud kaks aastat. Selle asutuse sai lugu alguse Lustivere Hooldekodu juhataja Hille Uusi plaanist rajada majja  füsioteraapia osakond. Hooldekodu juht nägi oma igapäevatöös, kuidas tema klientide tervis turgutamist vajab. Maainimesed on sageli kimpus radikuliidi ning lihase- ja liigesehaigustega.

Hille Uus leidis hooldekodu juhtima asudes ühe vana projekti, mille järgi oligi plaanis rajada hoonesse Jõgeva haigla füsioteraapia osakond. Mõned aastad tagasi asus ta kunagist kavatsust ellu viima pisut laiendatud kujul. Eesmärgiks seati terviseedendus ning haiguste ennetamisega tegelemine. Sellele lisandus veel majutus ning võimalus samas ka mitmesuguseid sündmusi korraldada.

Kohale meelitas uudishimu

Praegu korraldab Lustivere Tervisetare igapäevatööd aktiivne lustiverelane, nelja lapse ema Ave Paluoja. Selleks tegi talle ettepaneku Hille Uus.

Kui alguses polnud majas voodeidki, et öömaja pakkuda saaks, siis ülemöödunud aasta 13. augustil peeti seal juba esimene sünnipäevapidu. Üsna pea said ka magamistoad sisustatud. Ave Paluoja tõdes, et kulub veel aega, enne kuni inimesed Lustivere tervisetares käima harjuvad. Liitutud on ka majutusasutuste e-võrgustikuga  booking.com.

Alguses tuldi uudishimust vaatama, kuidas tervisetare välja näeb. Kõige aktiivsemalt kasutatakse muidugi sauna, ehkki esimesele välja hõigatud saunapäevale tuli kolm inimest ja teisel katsel ei tulnud kohale ühtegi saunalist, kuigi Lustivere korterelamute trepikodadesse olid vastavad teated välja pandud.

Sellest tehti järeldus, et pole mõtet välja kuulutada tavapäraseid saunapäevi, nagu Põltsamaa päevakeskuses välja on kujunenud. Kõige paremini on õnnestunud tervisetare gruppidele välja pakkuda. Mõned grupid piirduvad ühe saunaga, mõned kasutavad korraga kahte sauna.

Sobib väiksematele seltskondadele

Vahel tullakse Lustiverre ka koolituspäevadel. Näiteks nii, et koolitus toimub mõnekümne meetri kaugusel kultuurimajas, tervisetares käiakse aga saunas ning kasutatakse ööbimisvõimalust.

Aja möödudes harjuti siiski ka saunas käima. Tullakse nii kohapealt kui ka Põltsamaa linnast ja ümbruskonnast. Sünnipäevadele satub tervisetaresse ka rahvast kaugemalt, näiteks Valgast ja Saaremaalt. Lustivere külaseltsil on sõprussidemed Saaremaa Karala külaseltsiga. Kui sealt Lustivere rahvale külla tullakse, ööbitakse tervisetares. Ööbimiskohti oleks rohkem vaja, sest suuremate seltskondade puhul jääb praegusest 11 majutuskohast väheks. Tubadesse saab ka lisavoodeid panna, aga siis läheb seal väga kitsaks. Paljud selles küll probleemi ei näe.

Tervisetares on ööbimas käinud ka Põltsamaal Kuningamäe kardirajal võistlevad 12-15aastased kardipoisid, kes tulevad sinna koos isadega. Poisid ja isad on seal ka saunas käinud ning kõigega väga rahule jäänud.

Eakamad peavad sünnipäevi lihtsalt saalis koos istudes ning sauna ei tarvita. Toidu võtavad sünnipäevalised enamasti ise kaasa. Maja perenaise sõnul on neil kaks koostööpartnerit, kellelt on võimalik külmlaua toidud tellida. Sooja toidu saab tellida sealsamas kõrval asuvast Lustivere hooldekodust.

Hea aura ja ilus ümbrus

Ave Paluoja sõnul on külastajad talle öelnud, et Lustivere tervisetarel pidavat hea aura olema. Seda on kinnitanud ka nõid Helve Põltsamaalt. Kaugemalt tullakse enamasti uut põnevat kohta ja elamust otsima.

Väga aktiivselt kasutati Lustivere Tervisetare saunasid jõulude ja aastavahetuse ajal. Siis oli rahvast nii lähedalt kui kaugelt. Aasta alguses, nagu igal pool mujalgi, on rahulikum aeg olnud, ehkki esimesed saunabroneeringud on juba tehtud. Kevadel ja suvel meelitab inimesi kaunis loodus ja võimalus jõe ääres grillida. Seal on turvaline ka lastega seltskondadel, sest territoorium on aiaga piiratud ja lapsed omapead jõe äärde minna ei saa.

Suvisel ajal saab seal ka telkida ning sedagi võimalust on kasutatud. Vahel broneerivad tervisetare tubasid Tallinna-Tartu maanteel liiklejad. Näiteks tehakse Lustiveres ööbimisega vahepeatus, enne kui Lõuna-Eesti ja Läti suunas edasi sõidetakse. Ühel sellisel seltskonnal vedas, sest majas polnud teisi külalisi ning nad said omaette ka saunas käia. Need külastajad kiitsid, et nii privaatset teenust pole neil varem kusagil võimalik kasutada olnud.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus