Lustivere laste jõulumaa läks tänavugi rändama

Põltsamaa vallas Lustiveres on juba mitu aastat jõulumaad korraldatud ja see korraldati lastele ka tänavu. Varasematel aastatel tehti seda Lustiveres, kuid möödunud aastal sõidutati lapsed Pudivere külla ja tänavu kingiti neile tore jõulumaa Tõrenurme külas.

Kõik Lustivere küla huvitavamad hooned, keldrid ja muud paigad on päkapikud Lustivere külaseltsi eestvedaja Riina Paluoja sõnul juba läbi käinud.

Ühel hetkel tundsid jõulumaa korraldajad, et hakkavad ennast kordama. Taheti teha midagi uut.  

Möödunud aastal kutsus sealtkandi staažikas jõuluvana Kalle Kallas lapsed Pudiverre, päris oma koju, sisustades oma majapidamise hoonetesse jõulumaa. Seal käis möödunud aastal  oma rühmaga ka Lustivere lasteaia õpetaja Varje Andruse, kes ise Tõrenurme külas elab. Selle peale pakkus Varje, et nemadki võivad Tõrenurmes jõulumaa korraldada. 

Aasta pärast Neanurmes

Nii sündis idee jõulumaa mööda Lustivere piirkonna külasid n-ö rändama panna. Järgmisel aastal kavatsetakse minna Neanurme,  ülejärgmisel Kalikülla jne.

Riina Paluoja sõnul on see üks võimalus Lustivere piirkonna külades inimesi kokku viia ja tuttavaks teha.

Jõulumaa eestvedajate sõnul on elutempo järjest kiiremaks muutunud. Seepärast on viimastel aastatel seda laste muinasmaad vaid ühel päeval korraldatud.  Aastate lõikes on osalejate arv veidi erinev olnud, aga keskmiselt osaleb jõulumaa korraldamisel 25 inimest. Kõik nad ei ole küll n-ö pildil, vaid aitavad muul moel kaasa. Läbi aastate on jõulumaa stsenaariumi välja mõelnud Lea Lints, eelmisel aastal tegi seda Ülle Ant. Tänavuse lavastuse autor on taas Lea Lints, kes pakkus välja et üks tegevus võiks toimuda jõusaalis, siis võiks käia kusagil koopas, kolistada ringi pööningul jne. Lea Lintsi poolt välja pakutud ideedest jäid näiteks jõusaal ja pööning koos vanade esemetega alles, aga koopast sai hoopis labor. 

Perekond Andruse kutsus oma õuele

Tõrenurmes sai jõulumaa teoks tänu Pärnamäe talus elavale Andruse perele. Pereema Varje tunnistas, et kui jõulumaa vahepeal mõnel aastal ära jäeti, muutis see rahva nukraks ja hakati taas rääkima, et tarvis oleks midagi niisugust lastele korraldada

Nii liikusidki päkapikud tänavu perekond Andruse õuel. Perenaise sõnul piirdus tema kaasaaitamine vaid sellega, et ta pakkus toimumiskohana välja oma õue ja hooned.

Alguses arvati, et kui ilm väga külmaks läheb, võiks mõne tegevuse tuppagi planeerida, aga seda polnud siiski tarvis teha. Kui seekordsel jõulumaal miski puudu oli, siis mõistagi tavapärase Eestimaa talve juurde kuuluv lumi.  

Aasta küla tiitel tõi nii kuulsust kui kohustusi

Möödunud laupäeval korraldati Tõrenurme jõulumaal erakorraline etendus, sest sealsetele päkapikkudele tuli külla ETV võttegrupp. Riina Paluoja sõnul on ETV-l traditsiooniks, et igal aastal tehakse aasta lõpus Eesti aasta külaks kuulutatud külas saade “Maahommik.” Paluoja sõnul kuulub selline saate tegemine lahutamatult aasta küla tiitli juurde. Kui Riina Paluoja teleinimestelt päris, mitu minutit nad nendest saate jaoks materjali saada soovivad, sai ta vastuseks, et neist tuleb tervelt 43 minuti pikkune saade.

Tõrenurmest sõitis võttegrupp edasi Kalikülla, et salvestada “Maahommiku” saateks ka selle külarahva ühist jõulupidu, mis peeti ühe sealse elaniku kodus.

Pühapäeval oli võttegrupp saate jaoks materjali kogumas Lustivere külas. Lustivere piirkonna küladest kokku pandud saade läheb eetrisse 21. detsembril. Lustiveres tehti telerahvale  ettepanek näidata saates ka eaka, ent samas väga toimeka lustiverelase Leida Vellingu näitust vanadest küünlajalgadest ja postkaartidest, mis on üleval Lustivere kultuurimajas. Riina Paluoja kinnitusel oskab Leida Lustivere ajaloost ja inimestest väga huvitavaid lugusid rääkida.

Lustivere külaseltsi juhi sõnul tuleb selline tutvustamisvõimalus  maksimaalselt ära kasutada, sest vaevalt niipea uuesti tähelepanu keskpunkti tõustakse. Riina Paluoja tunnistas, et aasta küla tiitli pälvimine on Lustivere piirkonna külade elanikes suurt elevust tekitanud, nende ühtekuuluvustunnet tugevdanud  ja aidanud külaelu senisest aktiivsemaks muuta.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus