Lustivere lapsed murdelaulu ja -luule päevadel

Eesti murdelaulu ja -luule päevi korraldati tänavu kümnendat aastat. Kokku on saadud kaheks päevaks Eestimaa erinevates paikades. Igast maakonnast ühel koolil tuleb osalemiseks ette valmistada viie- kuni kümneminutiline kava omakandist pärit luuletuste, laulude, rahvalike mängude ja tantsude põhjal.

Läbi aegade noorimad

“See on üks ütlemata tore ettevõtmine, mis lastele on pakkunud palju elamusi ja arendanud ühtlasi silmaringi,” ütles Lustivere kooli direktor Malle Tuur, kes on enamasti olnud ka kavade sõnalise osa kokkupanija. Tantsud on ette valmistanud Riina Paluoja ning laulud selgeks õpetanud Milvi Magus. Niimoodi on valminud harilikult kõik teisedki Lustivere koolilaste etteastumised. Seekordse esinemiskava koostas neljanda klassi juhataja Lea Lints, kes oma klassi folkloorirühmaga ka Tallinnas kaasas oli. Kava kokkuseadmisel oli aluseks võetud Jüri Parijõe jutustus “Kuidas me tegime orkestrit”.

Eelnenud seitsmel samalaadsel üritusel on Lustiverest käinud siiski pisut vanemad lapsed. Seekordsed osalejad olid direktori sõnul läbi aegade noorimad. Selleks olid ka omad põhjused. Nimelt oli enamik kooli suuremate klasside tantsurühmi juba haaratud teistesse plaanidesse ja ettevõtmistesse. Viienda klassi rühm on lülitatud tänavuste ESTO-päevade simmanikavasse, teised on pürgimas laulupeole. Praeguse üheksanda ehk kooli lõpuklassi rühm, kes on koos tantsinud alates esimesest klassist, võttis aga osa viimasest Baltica folkloorifestivali ülevaatusest ning sai seal teise kategooria.

Järgmine kohtumine Saaremaal

Murdelaulu ja -luule päevad on olnud kõige enam just sõbralikud kohtumised ja eri paikade ning sealse folkloori üksteisele tutvustamised. Võistlemist ja paremuse järgi ritta seadmist ei ole. Esimesel päeval tehakse harilikult matku ja ekskursioone ümbruskonnas ning peetakse diskoõhtut. Teisel päeval on kavas ühine rongkäik ning kontsert. Osalejad, keda on paari-kolmesaja ringis, on kõik enamasti ka omakandi rahvarõivais.

Nendest kokkusaamistest on alguse saanud ka sõpruskoolide vahelised sidemed. Nii näiteks kujunesid mõned aastad tagasi Lustivere koolil sõprussuhted Virtsu kooli ning sealse tantsurühmaga.

Kui esimesed murdelaulu ja -luule päevad korraldati kümme aastat tagasi Tallinnas, siis järgmised olid juba Järvamaal Albus, Hiiumaal Emmastes, Pärnumaal Toris, Sillamäel, Viimsis, Raplamaal Kohilas, Jänedal ning tänavu taas Tallinnas. Igal kokkusaamisel on olnud oma eripärad. Nii näiteks saatsid Toris peetud kokkutulekul rongkäiku ratsahobused, Hiiumaal peeti simmanit kalapaatide kuuri all jne. Lapsed meenutavad neid käike veel kaua.

Kui vastavatele projektitaotlustele ka edaspidi raha saada õnnestub, tulevad järgmised üle-eestilised murdelaulu ja -luule päevad ilmselt Saaremaal. Tänavusel kokkusaamisel Jõgevamaad ja Lustivere kooli esindanud neljanda klassi folkloorirühm astub aga sama kavaga teiste seas üles 1. juunil, kui Lustiveres peetakse lastekaitsepäeva puhul rahvatantsupidu.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus