Lustivere külade piirkond tunnistati aasta külaks

Tänavu oli taasiseseisvunud Eesti ajaloo vältel teist korda õnne Jõgevamaa külade esindusel ja taas Põltsamaa piirkonnas, kus aasta küla tiitli vääriliseks tunnistati Lustivere külade piirkond.

Lustivere külaseltsi juhatuse esimehe Riina Paluoja sõnul said nad osaks saanud tiitlist teada Saaremaal peetud kümnendal Maapäeval. Paluoja lausus, et temale oli Lustivere külade piirkonnale osaks saanud tiitel küll üllatus, ehkki mõned lustiverelased  juba lootsid, et seekord tuleb õnn nende õuele. “Mina selles nii kindel polnud, sest minu hinnangul tegutsetakse kõikides Eesti külades aktiivselt ja suure pühendumusega oma kodukoha heaks. Ajame Lustiveres tasapisi oma asja ja siin midagi nii erilist ju polegi. Aga tuleb välja, et meid külastanud komisjoni liikmete jaoks ikkagi oli.”

Lustivere külaseltsi juhi sõnul ei osanud ta komisjoni liikmete öeldust ega nende mainitud tähelepanekutest samuti midagi erilist välja lugeda. “See, kes tiitli saab, oli täielik saladus kuni selle väljakuulutamiseni. Kui külade hindamise komisjoni juht, riigikogu esimees Ene Ergma parimale külale mõeldud aukirjaga Mändjala kämpingus maapäevaliste ette astus, oli see veel enne üleandmistki riidega kaetud.”

Ühtlaselt tugev

Lustivere piirkonna külasid hinnanud komisjon käis kohapeal  maikuus, enda tutvustamiseks anti toona aega kaks tundi. Selle ajaga sõideti läbi kõik Lustivere piirkonna seitse küla. Riina Paluoja sõnul poleks olnud aus, kui nad oleksid komisjonile ainult Lustivere küla tutvustanud. Piirkonna tutvustamist alustati ringkäiguga Lustivere südames. Komisjonil oli võimalus saada piirkonna külade tegevusest ülevaade ka esitluse toel.

Paluoja kinnitas, et antud aeg kasutati külade esitlemiseks ja tutvustamiseks maksimaalselt ära. Maapäeval Aktuaalse Kaamera kohaliku korrespondendi esitatud küsimusele, et millega nad komisjoni ära võlusid, ta tegelikult vastata ei osanud, kuid selle, miks just Lustivere külade piirkond aasta külaks tunnistati, tegi neile hiljem selgeks üks komisjoni liige. Nimelt hindasid kõik komisjoni liikmed erinevaid valdkondi, sealhulgas põllumajanduslikku poolt, kultuuri, sporti, külade omavahelist koostööd, samuti koostööd vallaga jne. Kui komisjon nendest valdkondadest kokkuvõtteid asus tegema, selgus, et Lustivere oli igas valdkonnas väga heal positsioonil. Komisjoni esindaja sõnul oli mõnel kandidaadil mõni valdkond väga tugevalt esindatud, samas mõni hoopis tagasihoidlikumalt. Lustivere piirkond oli aga kõigi valdkondade osas üsna tugev ja stabiilne. 

Loorberitele puhkama ei jää

Riina Paluoja sõnul on nad Lustivere esindajatena väga tänulikud Maapäeva läbiviijatele, kes korraldasid külalistele väljasõite Saaremaa küladesse. Jõgevamaad võõrustas Muhu vald, kes on vist küll Saaremaa tuntuim. 

Ka järgmisel päeval toimusid väljasõidud erinevatesse Saaremaa küladesse. Lustivere esindusse kuulunud Urve Staub külastas ühte Saaremaa lambakasvandust ja oli sellest suures vaimustuses. Sirje Arro käis Angla külas, kus külastas sealset pärandkultuuri keskust. Samuti oli Lustivere esindajatel võimalus ära käia ühes Saaremaa saunas.

Arutledes selle üle, mida piirkonna inimestele osaks saanud tiitel tegelikult tähendab, tõdes Riina Paluoja, et esmalt tähendab see suurt vastutust ja kohustust külaelu senisest veelgi paremini korraldada. See tegevus jätkub nagunii. Praegu aga domineerivad Lustivere mail alles ülevad emotsioonid. Sealse külaseltsi rahval tuleb vastu võtta arvukalt õnnitlusi, mida läkitatakse nii telefoni teel, interneti vahendusel kui silmast silma kohtudes.  

Kohalik rahvaski on positiivsest šokist alles ülemeelikus meeleolus. Üks Tallinnas elav ja Lustivere maakodus suvevaheaega veetev lapski avaldas siiralt heameelt selle üle, kui tähtsas külas tema oma suvisel koolivaheajal olla saab.

“Mina arvan, et selline tiitel liidab nii siin kohapeal elavaid kui ka siit kaugemale elama läinud lustiverelasi. Aasta küla tiitlile me küll enam kandideerida ei saa, ometi ei tekita see minus tunnet, et enam millegi poole püüelda pole. Vastupidi – nüüd on mul veel suurem soov, et inimesed ennast Lustiveres hästi tunneksid, et nad meie piirkonna külades elada tahaksid ja et nad siin elades oma kodupaigast rõõmu tunneksid,” rääkis Riina Paluoja.

Lustivere külaseltsi juhi sõnul on nad väga rahul ka neile antud uhkete aukirjadega, Ene Ergma kingitud kena tähistaevakaardiga  ning Ave Nahkuri vaimukate maalidega, mis neile kingiti.

Tänu aasta küla tiitlile on Lustivere külaselts nüüd ka  1000 euro võrra rikkam. Järgmise aasta talvel on iga maakonna aasta küla tiitlile kandideerinud küla esindajal võimalik Brüsselisse sõita. Sellise kutse on esitanud Europarlamendi saadik Ivari Padar.

“Las emotsioonid jahtuvad maha. Küll me siis lepime kokku, kes meist Lustivere külade esindajana Brüsselisse sõidab ning  milleks me oma preemiasumma kasutame. Kohti, kuhu raha paigutada, on mõistagi väga palju, koos teeme valiku. Teistele küladele, kes veel nii kõrget tiitlit ei oma, soovime sihi- ja järjekindlat tegutsemist,” lausus Lustivere külaseltsi juhatuse esimees.

i

TOOMAS REINPÕLD

Väga hea uudis Põltsamaa vallale 

Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson märkis, et Lustivere piirkonna külade kuulutamine tänavuseks aasta külaks on  vallale üks viimase aja paremaid uudiseid.

“Lustiveres ja ümbruses on korrastatud haljasalad, hooned, koduümbrused ja paljugi muud. Siinne sisemine ilu väljendub aga kohaliku rahva töökuses, aktiivsuses ja soovis ennast täiendada.  Lustiverelased ja naaberkülade elanikud on omandanud  käsitööoskusi ja õppinud näiteks oma sugupuud uurima. Peetud on küladevahelisi võrkpallivõistlusi ja tantsuga külast külasse käidud.”  

Palju on kaasatud noori

Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev peab oluliseks, et külaseltsi eestvedaja Riina Paluoja, kes erialalt õpetaja, on kaasanud külaliikumisse ka rohkesti noori. “Jõgevamaa külaliikumises on mitmeid pärle, millest üks säravamaid on väärika tunnustuse pälvinud Lustivere.”

Ühtne tervik

Riigikogu liige Aivar Kokk ütles, et ajal, mil ta töötas Jõgeva maavanemana, kuulutati aasta külaks Kamari, mis asub samuti Põltsamaa vallas. “Nüüd on hea meel tõdeda rõõmusõnumi jõudmist Lustiverre. Selle piirkonna külad moodustavad oma kauniduse ja väärikusega ühtse terviku.”

Arvamusi kogus JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus