Lugusid saab rääkida ka savi keeles

1. oktoobril avati Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi teisel korrusel Külli Paaveli keraamikanäitus „Mustrimäng savil”. Näitusetööd jutustavad autori isiklikku Palamuse lugu savi abil ja kõigil huvilistel on võimalik neid vaadata 29. oktoobrini.


Keraamikamaailma avastas Külli enda jaoks juhuslikult, kui oli osalenud kunagises töökohas toimunud elamuskoolitusel, mille üheks osaks oli saviga meisterdamine. See tegevus tundus hingele lähedane ja edasi viis tee juba Tartu rahvaülikooli keraamikakursustele. Siis tulid õpingud Eesti Kunstiakadeemias keraamikakursusel.

Kokkuvõte minevikust olevikuga

Praegu on keraamikaga tegelemine Külli igapäevatöö kõrval sama tähtis tegevus. Palamuse lähedal vanas talumajas, kuhu pärast abiellumist kolis Oskar Lutsu teosest „Kevade” tuntud Raja Teele prototüüp, on ta endisesse tallihoonesse sisse seadnud päris oma ateljee ja naudib loominguga tegelemist.
Külli sai oma juhendajatelt kinnituse, et ei pea olema jäik ja võib läheneda kogu loomingule oma vaatenurgast.
„Nii lammutasingi laiali kogu ajaloo ja sümbolite tähendused ja tekkiski oma nägemus sümbolite, värvide ja mustrite maailmas. Edasi tuli saada teadmine, kuidas seda oma töödes väljendada. Põimisin rahvapärased oma esivanemate nägemused ja esemed oma isikliku vaatenurgaga Palamuselt. Iga minu loodud ese on oma looga ja kordumatu. Samas loodan, et iga ese saab kasutaja käes ka praktilise kasutuse. Loongi ju selleks, et asjal oleks otstarve.”

Kui õpilane on valmis, siis tuleb ka õpetaja

Külli juhendajaks olnud kunstiteaduste doktor ja ehtekunstnik Kärt Summataavet, kes on oma loomingus samuti kasutanud palju rahvuslikke motiive ja vanu traditsioone, peab õpilase loomingut omapärase käekirja tõttu ainulaadseks.
„Tema mõttemaailm on väga seotud Palamusega ja õpingutel läbi käidud pikk tee on ta viinud lõpuks oma jooneni. Ka vanasti, kui inimene ja tema oskused tulid lõpuks kokku, siis sündis midagi, mis toidab ka teiste inimeste hinge,” tunnistab Summataavet „Selleks, et saavutada parim tulemus ei pea midagi liigselt juurde lisama, vaid kõige paremad tööd ongi kõige lihtsamad. Kui suudad vähesega öelda palju, siis oledki saavutanud tasandi, milleni ulatuvad vähesed. Külli on selle saavutanud.”

Savi maandab kärsituse

Külli õpilased kiidavad oma õpetajat, et nad on saanud võimaluse kord nädalas koos käia ja saviga tegeleda. See on teraapilise mõjuga vähendab kärsitust ning annab võimaluse korraks tavaelust aeg maha võtta. „Külli laseb olla sina ise, aga samas suunab ja juhendab, et jõuad teadmistes ja kogemustes edasi,“ kinnitavad õpilased. Kui teed midagi südamega, siis see jääb hinge ja valmis saanud ese saab armsaks ja kinkida ei raatsi. Aga kui valmistad mingi eseme just kingituseks kellelegi, siis selle tegemise ajal mõtledki kingi saajale ja nii annad hinge esemele kaasa.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus