Eile oli Jõgeva Kultuurikeskuse ees avatud politsei infotelk kõigile huvilistele, kus Lõvi Leo ja tema politseinikest abilised selgitasid nii noortele ja vanadele, kuidas ohutult liigelda.
Lõvi Leo infopäeva on korraldatud juba mitu aastat. Eelkõige on see suunatud eelkooliealistele ja algklassilastele. Lõuna Politseiprefektuuri vanemkomissar Raimond Träss selgitas, et kuna suvi on möödas ja kooliaeg käes, siis tuleks õiged liiklusvõtted uuesti meelde tuletada.
“Lastele tuleb meenutada, kust võib üle tee minna ning kuidas liikluses õigesti käituda,” sõnas Träss.
Politseinikel on iga õppeaasta alguses olnud traditsiooniks käia koolides liiklusest rääkimas, kuid nagu öeldakse, on kordamine tarkuse ema ja selline demonstratiivne infopäev tuleb lastele ainult kasuks. Trässi sõnul on tarvis ka õpetajatele ja lastevanematele sisendada, et väiksematele lastele peab siiski aeg-ajalt liikluseeskirju meelde tuletama.
“Politseinikel on väga raske põhitöö kõrvalt pedagoogiülesandeid täita, õpetajad peavad selle eest hoolitsema, et noortel ohutu liiklemise põhimõtted meelest ei läheks,” kinnitas Träss.
Tutvustati politseinike tööd
Lõvi Leo selgitas lastele, kust jalakäija võib ja kust ei tohi teed ületada. Et enamik lapsi viiakse kooli autoga, siis rääkis Leo sedagi, kuidas autos turvaliselt sõita. Enamik infopäeval viibinud lapsi siiski teadis turvavöö olemasolust ja selle õigest kasutamisest.
Lisaks liikluseeskirjade tutvustamisele demonstreerisid politseinikud ka oma tööd ja tehnikat. Näidati patrullauto sisemust ja sealseid tehnoloogilisi lahendusi. Lastele anti selga proovida kuulivesti ja mõnel poisil pandi nende endi soovil korraks ka käed raudu. Konstaabel Sulev Jürgenson näitas lastele, kuidas autode kiirust mõõdetakse ning huvilistel oli võimalik ka ise mööduvate masinate kiirust mõõta.
Kiigemetsa kooli III klassi juhataja Taimi Anslani ja kasvataja Astret Kooli sõnul korraldavad nad õpilastele liikluspäevi. “Meil on valmistatud nukud, mille abil me klassiruumis liiklust õpime. Käime lastega ka väljas jalutamas ja liiklusest rääkimas,” sõnas õpetaja Anslan.
Kohal oli ka vanemaid huvilisi
Infopäev polnud mõeldud ainult koolilastele, vaid kõigile, kes asja vastu huvi tundsid. Ajapikku kogunes Jõgeva kultuurikeskuse ette päris palju igas vanuses huvilisi. Nooremad külastajad said Lõvi Leo käest helkuri, liiklusteemalise värviraamatu ning kommi. Voldikuid jagus ka suurematele koolilastele ning lapsevanematele.
Uudistama tuli kaks soliidses eas härrasmeest, kellele konstaabel Künter Pedosk lahkesti seletas alkoholi mõju organismile ja sedagi, kaua see aine veres püsib. Vanema härra Karli sõnul on tema terve elu olnud eeskujulik liikleja nii autoroolis kui ka jalakäijana. Tema sõnu kinnitas ka sõber Jaan, kes samuti liikluseeskirjast lugu peab. “Näed sa nüüd, jalgrattaga ei või ka purjus peaga sõita,” sõnas Jaan, kui oli vastavat infot konstaabel Pedoski suust kuulnud. “Kui ma tahan napsu võtta, siis panen naise rooli,” lubas Karl. Konstaabel Pedosk lisas veel meestele, et kaheksakraadine õlu läheb verest oluliselt kauem välja kui infotabelis kirjas olev õlu, sest seal on aluseks võetud kuni viieprotsendilise kangusega kesvamärjuke. Pärast selle fakti teadasaamist lahkusid härrad hunniku voldikutega, diskuteerides liiklusseaduste õigsuse ja korrektsuse teemal.
Vanemkomissar Raimond Träss ei osanud infopäeva kasutegurit täpselt hinnata, kuid kasu on sellest tema sõnul kindlasti. “Lastega toimunud liiklusõnnetuste arv on praegu küllalt väike ja see ei ole õnneks viimase paari aastaga kasvanud. Põhjuseks võivad olla politseinike liiklusloengud koolides. Siiski loodame, et lastega juhtuvate liiklusõnnetuste arv väheneb oluliselt veelgi,” lausus vanemkomissar.
EILI KOITLA