Lõunakeskuse taluturul avati Peipsimaa toodete külmlett

Eile avati Tartus Lõunakeskuse taluturul Peipsimaa toodete külmlett, kus on muu hulgas müügil ka  tänavu Lõuna-Eesti parima tootena tunnustuse pälvinud “Manu hõrk jõhvikakaste”.

Peipsimaa piirkonna kaubad on Lõunakeskuse taluturul esindatud alates selle avamisest. “Siin müüvad oma tooteid Peipsiveere köögiviljaühistu, Peipsimaa kogukonnaköök, Järveotsa vutifarm. Saada on sibulat erinevatest Peipsi-äärsetest paikadest. MTÜ Peipsimaa Turism eestvedajal Kaja Allilenderil tekkis aga idee Peipsimaa toodete külmleti avamiseks. Projekti rahastamiseks kirjutas ta taotluse Leader– meetmesse. Projekti omaosaluse  tasus 40 protsendi ulatuses täisühing Talutug,” ütles taluturu tegevjuht Merle Vall. 

Kaste jõhvika väärindamiseks

Praegu tulevad Peipsimaa märgi all külmletile ennekõike MTÜ Peipsimaa Kogukonnaköök tooted, mille hulgas ka Lõuna-Eesti Toiduainetetööstuse aastakonverentsil parima toote tiitli  pälvinud “Manu hõrk jõhvikakaste”.

“Seda jõhvikakastet hakkasime tootma eesmärgiga väärindada piirkonnale väärtuslikku ressurssi, Emajõe Suursoo jõhvikat. Kastme väljatöötamise algprotsessi kaasasime restorani “Olde Hansa” peakoka Emannuel Wille ehk Manu. Tema järgi saigi kaste endale nime,” rääkis Peipsimaa Kogukonnaköögi eestvedaja Triinu Akkermann.

Kogukonnaköögi teine juhtivtegelane Tauno Laasik, kes palus end nimetada taganttõukajaks, märkis, et selle firma toodetest tuuakse Peipsimaa külmletile kaht sorti rabarberikastmeid – üks vürtsköömnega, teine ingveri ja apelsiniga ning jõhvikaga mädarõigast.

“Peipsimaa Kogukonnaköök – üks Peipsimaa brände –  on käima lükatud selleks, et aidata kaasa erinevate toodete turuletoomisele,” lausus Laasik. “Peipsimaa Kogukonnaköök on olnud paar aastat hea partner, kes hindab kõrgelt kohalikku toorainet ja valmistab ülimaitsvaid toite. Tauno Laasik ja Triinu Akkermann korraldavad toiduhuvilistele Antoniuse Gildis toidutegemise õpitubasid,” lisas Merle Vall. 

Esmatähtis eestimaine tooraine

Võimaluse kohta toidukaupade Peipsimaa külmletile toomiseks ütles taluturu tegevjuht, et toodete puhul on oluline põhitooraine eestimaine päritolu. “Meil on hulk tootjaid juba turul ja see tähendab, et iga uue toote ja tootja puhul räägime läbi. Mesi, piima- ja lihatooted on üsna suures mahus juba kõik olemas. Köögivilja osas on kindlasti veel arenguruumi,” lausus Vall. 

Tema sõnul on taluturul rohkesti püsikliente, kes siinset elu juba hästi tunnevad. “Kasutakse ka võimalust ette tellimiseks, kuigi mitte igapäevaselt. Hinnad arutame tootjaga alati koos läbi ja ennekõike kujundab need turg.”

“Ega see külmlett ei tähenda, et kõik, mis Peipsimaalt tuleb, mahutatakse ühte külmikusse. Kindlasti on tooteid, mis üldse külma ei taha, ja need kaubad leiab teistelt riiulitelt. Kui aga külmletis ruumi ja Peipsimaalt tooteid vähem, siis pannakse sinna kaup ka mujalt. Märgistuse järgi leiab vajaliku ja õige üles,” rääkis taluturu tegevjuht. 

Köögivilja Kasepää vallastKasepää vallavolikogu esimees ja ettevõtja Aivar Anijago nimetas külmleti avamist järjekordseks innovaatiliseks ettevõtmiseks Peipsimaa majandustegevuse stimuleerimisel. “Küllap jõuab sinna ka Kasepää kandis kasvatatud sibul ja muu köögivili ning teisedki saadused,” kinnitas ta.

Kasepää vallas asuva samovarimuuseumi perenaine ja vanausuliste kultuuri edendaja Veronika Kookmaa märkis, et Peipsimaa külmlett sobib hästi ka vanausuliste köögist pärit  suupistete müügiks.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus