Lossipäev võib muutuda lossipäevadeks

Põltsamaal on igal suvel üks suur üritus teoks saanud ‒ lossipäev. Laupäeva hommikul äratas linnarahva tähelepanu traditsiooniline Põltsamaa puhkpilliorkestri tervitussõit mööda linna tänavaid.

Sel puhul on orkestri liikmed alati veomasina kastis pillid helisema pannud, nii ka tänavu.

Üheksast hommikul neljani pärastlõunal toimus käsitöölaat, kus pakkusid kaupa üle kaheksakümne müüja Eesti eri paigust. Oli ehteid, puidust tooteid, linaseid riideid, kootud ja heegeldatud esemeid. Oli ka ragulkasid, kummikukujulisi betoonist lillevaase ning meisterdatud postkaarte, aga ka maale ja veel palju muudki.

Meeleoluka kultuuriprogrammi lossihoovis avasid valla rahvatantsurühmade etteasted. Lapsed said keskpäeval vaadata Alexander Mironovi tsirkuseetendust. Lossipäevalistele laulsid vahvaid merelaule Marko Matvere ja Peep Rauni. Pealelõunasel ajal oli nii suurtel kui väikestel võimalus osaleda traditsioonilisel lossijooksul.

Lapsed kasutasid agaralt võimalust näomaalingute tegemiseks ning lustisid seiklusrajal. Linnatänavatel sõitis ringi juba varasematest aastatest tuntud Piilupardi rong. Huvilistel oli võimalus ka vibu laskmiseks. Lossihoovis tegutsesid erinevad töötoad, linnas said huvilised poniga ringi sõita. Õhtu eel toimus vaatemänguline ja pealtvaatajate meeli köitev köievedu üle Põltsamaa jõe. Juba teistkordselt pärjati võitjaks Laiuse võistkond, teiseks tuli võistkond  Tulihänd ja kolmandaks jäi Sulps.

Lustakas oli ämbriga jõe tühjaks kandmise võistlus „Jõgi tühjaks“. Vesise võistluse võitis Tulihänd, teise koha sai Zoo and Ko, kolmanda Pisisaare tantsulaager.

Külalistel oli võimalik nautida paadi- ning vesirattasõitu Põltsamaa jõel.

Õhtusel rahvapeol astus üles Rock Hotel koos Ivo Linnaga ning Kaire Vilgats & Band. Päeva lõpetas uhke tuleshow.

Põltsamaa kultuurikeskuse direktor Janne Karu lausus, et nemad jäid XXIII Põltsamaa lossipäevaga väga rahule. Kõik sujus kenasti ja üllatusesinejana astus koos Marko Matverega üles Annely Peebo. Vaatamata kuumale suvepäevale osales lossipäeval veidi üle 3000 inimese. Küll ei toodud suure palavuse tõttu sellel aastal kohale Ranna Rantšo loomi. Aga tegevust ja kaasa elamise võimalusi jätkus nii lastele kui täiskasvanutele sellest hoolimata. Kauplejatele olid kõik kauplemispaigad välja müüdud, kuid kahjuks ei tulnud mõned kohale. Neid aasta pärast Põltsamaa lossipäevale enam ei oodata. Sellegipoolest pole karta et kauplejaid ei jätkuks. Vastupidi: tegelikult oli kaubelda soovijaid rohkem kui selleks võimalusi.

Viimasel 3-4 aastal on Põltsamaa lossipäeva korraldatud juulikuu kolmandal laupäeval. Janne Karu sõnul tuleneb aja valik sellest, et Põltsamaa lossipäev ei langeks kokku üleriigilise laulu- ja tantsupeoga ega ka Põltsamaa valla teistes piirkondades toimuvate üritustega. Korraldajatena nad sooviksid, et soojakraade oleks lossipäeval 20-23 ja sellele lisanduks vahelduv pilvisus.

Tänavuse lossipäeva kõrge külastajate arv tõestab, et kuum suveilm kaugeltki kõiki inimesi randa või kuhugi mujale suvepäeva veetma ei meelitanud. Janne Karu usub, et ka need, kes jõudsid lossipäevale vaid õhtusel ajal, jäid igati rahule: tantsuetendus-tuleshow oli professionaalne ja emotsionaalne vaatepilt.

Ei ole välistatud võimalus, et praegune lossipäev muutub mingil hetkel Põltsamaa lossipäevadeks. Vaadates Facebooki lehele, võib sealt näha, kui palju on lossipäeva korraldajatel koostööpartnereid ja toetajaid, kes tulevad alati kultuurikeskuse inimestele appi ning Janne Karu on kõigile neile väga tänulik.

VÄINO VALDMANN
TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus