Lõppenud detsember oli soe ja tavalisest vähemate sademetega

Detsember oli Jõgeval 1922-2014 aastate keskmisest enam kui 3,5 kraadi võrra soojem. Kuu keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati -0,3°C.


Vaatlusandmeid võrreldes selgus, et lõppenud detsembrist on jõulukuu veelgi soojem olnud enam kui kümnel korral. Näiteks eelmisel ehk 2015. aastal kujunes jõulukuu keskmiseks õhutemperatuuriks 2,0°C. Kõige soojem oli jõulukuu viimase 94 aasta jooksul 2006. aastal, kui kuu keskmiseks õhutemperatuuriks saadi 3,0°C.

Detsember algas talvise ilmaga

Kui tavaliselt muutub detsembris ilm korrast külmemaks ja lumisemaks, siis tänavu läks vastupidi. Kuu algas talvise ilmaga. Maad kattis Jõgeva ümbruses viie-kuue sentimeetri paksune lumekord ja õhutemperatuur püsis kolme-nelja päeva vältel miinuspoolel.

Aga juba 5. detsembril hakkas sadama vihma ja lumi kadus. Kuni kuu keskpaigani oli ilm väga muutlik. Mõnepäevased soojad ilmaperioodid vaheldusid külmadega. Öiste selginemiste korral langes minimaalne õhutemperatuur mitmel korral -10 kraadini ja alla selle.

Kuu minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti Jõgeval 11. detsembril -10,7°C. Samas lund maas peaaegu ei olnud. Aegajalt kattis maad ainult õhukene lumekirme. Muld külmus kiiresti. Kuu keskpaiku ulatus mulla külmumise alumine piir orasepõldudel ligikaudu 25 sentimeetri sügavuseni, rohukamara all ligi 10 sentimeetrini.

Kõige soojem aastavahetus Jõgeval

Detsembri teisel poolel püsis keskmine õhutemperatuur 0…5 kraadi piires, mis on tavapärasest 5-10 kraadi võrra soojem. Ilm oli sompus ja peaaegu iga päev sadas vihma. Sajuhulgad olid samas väikesed. Suuri veeloike põldudele ei moodustunud, kuigi külmunud kiht kadus mullast alles kuu lõpuks.

Päikest oli detsembri teisel poolel näha ainult kahel päeval. Kruusateed muutusid poriseks ja libedaks. Oodati pikisilmi pühadeks lund, kuid jõulude ajal sadas vihma, puhus tugev tuul.

Maksimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti 26. detsembril 7,3 C, mis osutus tänavu kogu kuu kõige kõrgemaks õhutemperatuuriks. Väga soe oli ilm ka aastavahetusel. 31. detsembril mõõdeti keskööl Jõgeval 6,1°C. Nii soe pole aastavahetus Jõgeval tehtud vaatluste järgi varem kunagi veel olnud.

Päikest paistis detsembris tavalisest vähem – 14 tundi, mis moodustab keskmisest 79 protsenti. Vaatamata pilves ilmade rohkusele, jäid detsembrikuu sademete summad tavalisest napimaks. Esialgselt kogunenud andmetel kõikus sademete summa Jõgevamaa vaatluspunktides 20 millimeetrist kuni 31 millimeetrini. Jõgeval kogunes detsembrikuu sademete summaks 26 mm, mis moodustab keskmisest 56 protsenti.

Kõige soojem ja päikesepaistelisem oli mai

Lõppenud 2016. aasta tervikuna kujunes samuti keskmisest soojemaks. Aasta keskmine õhutemperatuur (Jõgeval 6,0°C) ületab vaatlusaastate keskmist 1,2 kraadi võrra. Aasta jooksul kujunesid tavalisest külmemateks kolm kuud – jaanuar, oktoober ja november. Kõige suuremad olid kuu keskmise õhutemperatuuri kõrvalekalded veebruaris (+7,0°C), jaanuaris (-3,6°C), detsembris (+3,4°C) ja mais (+3,2°C). Aasta sademete summaks kogunes Jõgeval 815 mm, mis on 1922-2015 aastate keskmisest 166 mm võrra rohkem. Veelgi sajusem on olnud aasta viimase 94 aasta jooksul üheksal korral, viimati 2008. aastal. Kõige sajusemad kuud olid august (180 mm) ja juuni (162 mm). Talvekuudest oli erakordselt sajune veebruar (90 mm), mis andis uue rekordi antud kuu senisesse vaatlusritta. Kõige vähem sadas lõppenud aastal mais – ainult 4 mm. Päikest paistis aasta jooksul 1682 tundi, mis on lähedane summa keskmisele. Aasta kõige päikesepaistelisem kuu oli mai.

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus