Loomemõisas on võetud luubi alla turvalisus

Juulal tegutseva MTÜ Loomemõis liikmetel oli võimalik külastada Tartu Ülikooli Kliinikumi anestesioloogia-intensiivravi kliinikut.

Sellise mitte just tavapärase ekskursiooni korraldas Loomemõisa üks eestvedajaid Eneli Kaasik, kes töötab seal arst-õppejõuna.

Sissejuhatuseks rääkis Eneli riskikäitumisest ja elu väärtustest, illustreerides oma ettekannet rohke pildimaterjaliga, ning kordas üle elustamise põhivõtted, millest küll ikka ja jälle igasugustel koolitustel juttu on tehtud, kuid mis ununema kipuvad. Taaskord oli kõne all ka ohutusega seonduv.

Seejärel oli külastajail võimalik heita põgus pilk intensiivravipalatisse, et näha oma silmaga neid, kes on enesehävituslikult käitunud ja seepärast haiglasse sattunud. Lapsed said koridoris tutvuda tõukerattaga, millega haigla personal analüüse laborisse viib ja verejaamas veredooside järel käib. Pisut saadi sõitagi ja tõdeti, et nii saab kiiresti ja vaikselt pikki koridore läbida.

Haiglakülastus oli Eneli Kaasiku sõnul vaid turvalisusprojekti sissejuhatuseks. Järgmine teemapäev viiakse läbi 30. juunil, kui Tabivere valla päeva raames avatakse kõigile huvilistele Juulamõisa praegu veel pooleli olev kohvik. “Alates keskpäevast saab teha ringkäigu ehitusel, pärida ja uudistada. Saab osta teed ja kohvi ning ka kohalikke tooteid, näiteks leiba, astelpajumahlast valmistatud maiustusi, käsitööjäätist ja muud maitsvat. Kell 16 alustab samas töötuba, teemaks turvalise ruumi loomine meie sees ja meie ümber.

Juttu tuleb sellest, kuidas mõjutavad keskkond ning meid ümbritsevad inimesed meie meeleolu ja enesetunnet; kas stressi ja ärevust tekitab ainult meid ümbritsev või sõltub palju ka meie enda suhtumisest; miks muudavad mõned inimesed juba oma kohaloluga meie enesetunde halvemaks, miks kaotame nende läheduses oma jõu ja kaine mõistuse. Räägime sellest, kuidas end säästa, kuidas õppida ütlema “ei”, kuidas mõjutab füüsiline keskkond meie enesetunnet, kuidas luua turvalist keskkonda jne. Lõpuks meisterdame unenäopüüdjaid,” rääkis Eneli, lisades, et kell 18 jätkab programmi EhitisEnnistaja OÜ juhataja Väino Idnurm, kes räägib ehitamisest ja ruumi sisekliimast.

Töötubades osalemine on Eneli sõnul kõigile huvilistele tasuta, sest neid toetatakse maakondlikust turvalisuse programmist.

Kõnealuse teemaga tegeldakse sügiseni. Augusti alguses korraldatakse kolmepäevane laste- ja noortelaager “Minu turvaline lapsepõlv?”, kus käsitletakse vee-, tule- ja toiduohutust. Õpitakse esmaabivõtteid, märkama ohtlikke olukordi või õnnetusi ja nende puhul asjalikult reageerima.

Septembris viiakse koos Tabivere noortekeskusega läbi teemapäev internetiturvalisusest ning korraldatakse Foorumteatri töötuba “Noor virtuaalmaailmas”.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus