Laupäeval, 4. veebruaril tähistatakse Juula külas talve peatset taandumist ja valge aja naasmist tulepeoga.
Kultuurisündmus toimub Juulavälja maaüksusele rajatava pärimuskohviku õuel ja selle eestvedajaks on sügisel loodud Loomemõis MTÜ.
“2. veebruaril on teatavasti küünlapäev ning rahvatarkuse järgi murdub just siis talve selgroog. Tulega on olnud kombeks tõrjuda halbu tegusid ja kurje mõtteid, samuti pimedust. Meie rajame põhust spiraallabürindi, mille peo käigus süütame. Just labürint on traditsiooniline halva eksitamise ja meele selgemaks muutmise sümbol. Igaüks võib kirjutada paberile oma pahad mõtted ja ebaõnnestumised ja needki koos labürindiga ära põletada. Pildi rikastamiseks moodustame platsile veel mõned tuleussid ning tuleroaks saavad ka ümbruskonna kodude jõulukuused, mis selleks ajaks veel alles. Paljudes maades on kombeks kevadtalvistel kalendritähtpäevadel mehekuju põletada – ikka selleks, et tõrjuda negatiivset. Nii meisterdame meiegi põhust ja puidust mehekuju, mille lõpuks süütame.
Tuletantsu on kavas toetada ringtantsuga trummimuusika saatel. Et meie maausulised tähistavad küünlapäeva pudrupäevana, tõstame laupäeval kindlasti kopsaka kruubipudrupaja lõkkele. Teises katlas keeb vaarikavarretee,” rääkis Loomemõisa MTÜ juhatuse liige Eneli Kaasik laupäevaõhtustest plaanidest.
Tulepeole on lubanud tulla folklorist Mall Hiiemäe, kes räägib pimeduse ja talve väljaajamisega seotud traditsioonidest Eestis ja mujal maailmas.
Eneli Kaasiku kinnitusel jätkub punast kuuma vaarikavarreteed kõigile kokkutulnuile, aga et kohapeal saab osta koduseid küpsetisi, teisigi punaseid jooke ja käsitööõlut ning et pudru eestki tuleb maksta sümboolne summa, on tark mõned eurod kaasa võtta.
Loomemõisa tulepidu toetab Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp. Pidu algab laupäeval kell 16.
Kuidas õige koht leida? Pooleliolev pärimuskohviku hoone, mille õuel pidu peetakse, hakkab korraldajate kinnitusel kohe silma, kui Juula bussipeatusest üks kilomeeter Lähte poole sõita.
KAIE NÕLVAK