Loomakasvatajatel on varutud esimesed kogused heina

Loomakasvatusega tegelevates põllumajandusettevõtetes lõpetakse praegu silo valmistamist esimesest niitest, teisega plaanitakse alustada juuli lõpus. Silovarumise kõrvalt on põllumehed püüdnud ka heina teha.

Puurmani põllumajandusühistus lõpetati silotegemine esimesest niitest. “Pool vajalikust silokogusest on olemas. Meie veised vajavad ikka ligi 10 000 tonni silo,” rääkis tegevjuht Laine Lemberg. Ta märkis, et jahedate ja vihmaste ilmade tõttu jäävad tänavu paljud põllutööd hilisemaks. Teise niite silotegemist saame planeerida arvatavasti juuli lõpuks. Soodsal aastal oleme teinud ka kolmanda niite. Võimalik, et tänavu see ei õnnestu.”

Vasikatele hein niidetud

Kuivad ilmad võimaldasid eelmisel nädalavahetusel Puurmani põllumajandusühistus ka heina niita. Heina söödame vasikatele ja kui tarvis, ka lehmadele,” ütles Lemberg. Kui kogu hein on kokku saadud, hakkame põllule sõnnikut vedama,” lausus ta.

Laiuse Põllumajanduse Osaühingus kavatsetakse silotegemist teisest niitest alustada sellel nädalal. Teise niite ajal on kavas ka põhiline kogus heina teha. Veidi heina on juba varutud ja see söödetakse vasikatele. Vasikatel on vähemalt värske hein olemas,” lausus juhataja Tiit Maripuu.

Pajusis kolm niidet

Aktsiaseltsis Pajusi ABF tehti möödunud teisipäeval rullisilo. Kui ilmad on võimaldanud, oleme valmistanud ka augusilo. Teise niitega saame ehk alustada juuli lõpul. Kokku kavatseme teha kolm niidet. Heinateoga alustasime juuni lõpus. Oleme heina niitnud vasikate jaoks, kui jätkub, anname seda ka lehmadele,” ütles taimekasvatusjuht Tiina Tikkar.

Torma vallas, Sadala kandis tegutseva väikeettevõtja Jüri Kogeri maadel on silotegemine esimesest niitest lõpetatud. “Tulemusega võib üsna hästi rahul olla. Kui ilmad võimaldavad, jõuame peagi lõpuni ka heinategemisega.”

Kogeri sõnul on Annuse talus praegu 140pealine veisekari, kus lüpsilehmi 69.

Esimene niide eriti oluline

Osaühingus Vaimastvere Agro lõpetati silovalmistamine esimesest niitest enne jaanipäeva. “Esimese niite silo kvaliteet veel selgub. Sellest sõltub suuresti ka piimatoodang,” lausus juhataja Jaanus Teras. “Püüame alustada teist niidet.Üritame hakata ka heina tegema. Heina kavatseme varuda nii palju kui taevaisa võimaldab,” ütles Teras.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus