Looduse tasakaal liigub paigast

Jahimehi muudab murelikuks metsades elavate karude rohkus, kes nälja tõttu võivad hakata ka inimeste õue kippuma.  

Metsise jahiseltsi maadel loendati kevadel kokku üheksa karu, mida on väikese maa peale palju. Lisaks tuli juurde kaks karuema, kellest ühel oli kaasas kaks pisikest poega, teisel kolm. Paraku napib mesikäppadel toidupoolist, sest sigade Aafrika katku tõttu metssigu meie metsas praktiliselt polegi. Nii ei jäägi karudel muud üle, kui toituda põdravasikatest ja kitsetalledest, marjadest, siin kasvatatavast nisust ja muust, mida kätte saab.

Loodus on ühtselt toimiv süsteem, kus kõik on omavahel seotud. Kui tekib kõrvalekalle, kannatab selle kaudu keegi teine. Antud juhul kannatab metssigade kadumise tõttu karude kõht ning mesikäpad ei saa piisavalt süüa. Jahimehi muudab murelikuks ka asjaolu, et mida rohkem murravad karud põdravasikaid, seda vähem on põtrade järelkasvu. Millised tagajärgi see omakorda kaasa võib tuua, pole veel teada.  

Jahimehed panevad südamele, et metsas karuga kohtudes tuleb jääda rahulikuks ning vaikselt ümisedes taganeda. Ilmselt on sellises olukorras raske rahulikuks jääda, kuid sellegipoolest tuleb vältida karjumist või kõva hääle tegemist, sest hirmutamise asemel võib see looma hoopis ärritada. Metsas käies tuleks okstega ragistada ning vältida looma ehmatamist, sest ka ehmunud loom võib ettearvamatult käituda.

Karude arvukus on jahimeeste kinnitusel tõusuteel, seega tuleb seenel ja marjul käies jääda rahulikuks ja olla kõigeks valmis.

blog comments powered by Disqus