Lõikuspüha ahjust tulnud leivaga

Möödunud laupäeval Juula külamajas peetud traditsioonilisel lõikuspühal ja esimest korda toimunud sooja  leiva päeval  võis külavanem Eneli Kaasik rõõmustada „täismaja” üle.
 
„Oma külast oli koos laste ja noortega  kohal ligi nelikümmend huvilist. Ilm oli ikka väga ilus, ilmselt seepärast nappis ehk kaugemaid külalisi, ja mulle tuligi mõte, et küllap peaks meie maja veel suurem olema,” rääkis külavanem naljaga pooleks. 

Võrumaalt Lasva vallast Jaaniraotu talust leivaküpsetamist õpetama tulnud Ülle Uibokand rääkis leivast ja selle küpsetamisest üldisemalt, seejärel siirduti nendega, kel asja vastu tõsisem huvi, küpsetama.  Üks leib läks kohe ahju, ülejäänud tainas jagati soovijatele ja selle võis näiteks järgmisel päeval ise kodus ahju panna.  Leivameistril oli kaasas mitut sorti  omatehtud leibu, samuti purgiga juuretist, mida samuti soovijaile jagati.

„Omalt poolt kinkisime Võrumaalt tulnutele — Ülle Uibokandile ning tema kutsujale ja kohalejuhatajale Meeli Palujõele — kaunid komplektid, mille autoriteks Taevaskoja lähedal asuva Maarja küla lapsed. Kinkekomplekt koosneb linasest tikitud linikust ja savivaagnast kirjaga „Tänuga Juula külast”,” rääkis Eneli.

Pärimisele, kust tuli idee just Maarja küla laste käsitööd osta ja kinkida, vastas ta pikemalt.

„Maarja külas käivad ka kaks Juula last.  Olen nende tööde ja tegemistega ikka kursis olnud.  Sealsed lapsed ja noored meisterdavad vahvaid asju: mitmesuguseid suveniire, aga ka savinõusid, kaltsuvaipu ja muud. Nende juhendajad ja eestvedajad on kõik toredad ja missioonitundega inimesed, keda tänapäeva ühiskond paraku ebaõiglaselt vähe hindab.

Mõned kinkekomplektid said tellitud sel suvel eesmärgiga kinkida need inimestele, kellele meie küla  tänulik on.

Tahame Maarja küla asukate käsitöid tellides laiendada nende turgu ja propageerida nende toodangut. Pealegi sobivad sealt pärit kausid-vaagnad-tirinad ja muu hästi meie külamaja stiiliga. Ja kui nii saab pisutki aidata neid, kes ise end kõiges aidata ei suuda, siis on see minu arvates õige tegu!“

Juula rahva ühiselt kaetud peolaud oli aga lookas nagu tavaliselt. Esimest korda süüdati tuli maja kaminas ja noored „õnnistasid sisse“ ka koroonalaua, mis on Hiiumaa meistri Kalle Talvi kätetöö nagu kogu külamaja ürgstiilis mööbelgi.

„Kõigil oli nii palju rääkida ja muljetada, et minu plaan küla töisemaid asju arutada kukkus küll läbi, tuleb teha eraldi koosolek,“ tunnistas külavanem, keda tema enda sõnul rõõmustas kõige enam noorte aktiivne osavõtt ja huvi leivaküpsetamise vastu.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus