Kõige külmemaks ööks osutus 1. augusti öö, mil Jõgeval mõõdeti sooja õhus ainult kolm kraadi ja maapinna lähedal esinesid nullilähedased plusskraadid, rohu kohal aga liikus termomeetri näit juba miinuspoolele. Väga jahedad olid samuti ka 8?11. augusti ööd. Võrreldes eelnenud juulikuuga, olid augustiööd tunduvalt soojemad. Kui juulis oli Jõgeva SAI automaatilmajaama järgi alla 10-kraadise õhusoojaga öid 17, siis augustis oli selliseid peaaegu kaks korda vähem ? üheksa. Päevane suur kuumus, mis kahel eelneval kuul liiga tegi, oli augustikuuks taandunud. Kõige kuumemate päevade (6., 19?20. august) maksimaalsed termomeetrinäidud tõusid maakonnas 25?27 kraadini. Tavaliselt jaheneb ilm augustikuu jooksul ja kuu keskel langeb keskmine õhutemperatuur juba püsivalt alla 15 kraadi. Tänavu püsis keskmine õhutemperatuur 15 kraadist kõrgemana kuni kuu lõpuni ja septembri algulgi.
Augustikuu esimesel poolel tegi endiselt kuivus liiga. 3…4. augustil sadas maakonnas 18…27 mm vihma. See niisutas vaid mulla pealmist kihti, sügavamal jäi see endiselt tuhkkuivaks. Näiteks Jõgeval niiskus pinnas tumedamaks ainult 5?7 sentimeetri sügavuseni ja kuivas peagi uuesti ära. Kartulimugulate pesadeni sademetevesi valdavas osas maakonnas nende sadude ajal veel ei jõudnudki. Tänu sellele, et taimed suutsid niiskust kasutada ka lehtede kaudu, paranes nende välimus. Kuivaga närtsinud ja osadel põldudel vagudele maha vajunud kartulipealsed suutsid ennast mõneks ajaks sirgu ajada. Järgnevalt ei tulnud uuesti kümne päeva jooksul vihma ja ilm püsis päikesepaisteline ning soe. Peagi hakkasid taimed uuesti närbuma. Metsades püsis väga suur tuleoht, niiskust jäi napiks heinaädala kasvuks. Kuivad ilmad olid samas aga soodsad teraviljakoristuseks ja takistasid kartuli lehemädaniku levikut.
Kauaoodatud sajuperiood algas 13. augustist. Kuni kuu lõpuni tuli vihma peaaegu iga päev, kuid enamasti ei olnud sademetehulgad suured. Tugevamad äikese- ja hoovihmad esinesid 21?22. ja 27. augustil. Nagu ikka hoovihmade puhul, jaotusid need maakonna territooriumile väga ebaühtlaselt. Kuu viimase dekaadi jooksul sadas näiteks Luual 77 mm, samal ajal kui Sadukülas ja Aidus tuli vihma ainult 28 ja 30 mm. Kogu suve sademete puudujääk jäi endiselt suureks. Kui tavaliselt sajab Jõgeva ilmajaama andmetel perioodil 1. aprillist kuni augusti lõpuni 322 mm, siis tänavu tuli sellel ajavahemikul vihma ainult 185 mm. Veelgi kuivem on olnud suvi ainult kahel aastal ? 1992. ja 1947. Paljudel hästi meeles väga põuasel 2002. aastal sadas sama ajaga 188 mm.
Milline on tavaliselt septembrikuu ilm? Mihklikuu alguses jätkub tavaliselt veel aktiivne vegetatsioon ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsib harilikult kuni 20. kuupäevani 10 kraadist kõrgemana. Mida kuu lõpupoole, seda tõenäolisem on öökülmade esinemine. Septembri maksimaalseks õhutemperatuuriks on mõõdetud 29,6 kraadi (01.09.1992.a) ja minimaalseks ?8,4 kraadi (28.09.1986.a). Kahel korral 84 aasta jooksul on Jõgeval mihklikuul moodustunud ka juba esimene lumikate ? 1986. ja 1973. a sügisel.
Laine Keppart,
Jõgeva SAI agrometeoroloog- ekspert