Lohusuu kalalaadal müüdi 4,5 tonni kala

Laupäeval peeti seitsmendat korda Lohusuu kalalaat, kus käis ligi 6000 külastajat ning korraldajate hinnangul müüdi kokku 4,5 tonni kala ja kalatooteid.

Laat kaluritepäeva eel on kummardus kõigile kaluritele ja teistele kalandusettevõtjatele. Just vähene tähelepanu ja  väike sissetulek ning küllalt raske füüsiline töö on viinud selleni, et kaluri elukutse ei ole enam rannapiirkondades populaarne.

Kalamüüjaid oli nii Peipsi piirkonnast kui kaugemalt. Laia valikuga oli  väljas OÜ Lave Fish Holding. Pakuti värsket roogitud kala ja suitsukala. Varem  ongi olnud nurinat, et ei ole müügil värsket kala. Seekord siis oli ja seda jätkus. Samuti sai firmalt osta kohapeal söömiseks erinevalt praetud koha ja räime.

Kõik müügiletis olijaid kui ka nö nende koordineerija kandsid firma nimega põllesid, millel lisaks lause Kala  on parem kui liha”.  Kas hea kalavalik või siis teadmine,  kellelt ikka kala pärineb, tekitas leti ette pideva järjekorra. Firmas tegevjuhi ametit pidaval Helmi Sibaloval on aastate pikkune müügitöö kogemus.

Kala jätkus igale soovijale

AS Peipsi Kalamees oli väljas  kohaliku toidukultuuri pitserit kandvate toodetega – suitsulatika ja voblaga. Latikad olid lähtuvalt suurusest erineva hinnaga. Ka selle leti ees oli uudistaid ja ostjaid.

Peipsi piirkonna elanikel oli suur huvi ka teistsuguste kalatoodete vastu. Kõrveküla kalatööstus pakkus väga rikkalikus valikus nii kohalikest kui ka eksootilisematest kalaliikidest tooteid.

Suure ja tuntud logoga hakkas silma OÜ Viru Rand müügilett. Sealt sai osta erinevaid kauni kujundusega  ja kindlasti maitsvaid preserve,  kuid ka  traditsioonilisi tooteid  nagu vürtsikilu, forellifilee jt. Ainult kalatöötlemisega tegeleva firma müüjad ütlesid, et müük on küll majandussurutise tingimustes pisut tagasihoidlikumaks jäänud, kuid virisemiseks ei ole põhjust.

Sai osta tooteid, mida külapoes pole

Nii maitsti ja osteti  hästi erinevate väiketootjate suitsetatud lihatooteid. Huvipakkuva juustuvalikuga oli kohale tulnud firma Merriba Tallinnast.

Et on maasika ja kurgi hooaeg, siis oli ka selle kauba müüjaid ohtrasti.

Müügilt ei puudunud ka erinevad kalapüügivahendid, istikud, loodus- ja käsitöötooted, puuskulptuurid, tööstuskaup jne. Müüjaid oli sama palju kui möödunud aastal.

Parim kalasupp Lohusuu uhhaa

Traditsiooniliseks on saanud parima kalasupi konkurss. Sellel aastal keetis parima kalasupi  võistkond, kuhu kuulusid Lohusuu vallavanem Urmas Soosalu,  volikogu esimees Toivo Kivi ning Kiviõli linnavolikogu esimees Maksim Danilov. Toivo Kivi sõnul peab mitmest liigist kala olema  ohtrasti, see peab olema värske ja keetjatel peab ka kogemus olema ning tulemuseks ongi maitsev supp.

Kokku võistles kuus võistkonda.

Laadal astusid üles kohalikud  ja naabervalla taidlejad. Peaesinejaks oli aga ansambel Meie Mees”. 

Laada peakorraldajaks oli Lohusuu Rannakultuuri Selts. Oluline osa ürituse õnnestumisel oli Lohusuu vallavalitsusel ja kohalikel kalandusettevõtetel. Kohaliku kalandusettevõtja  Paul Kärbergi sõnul toob selline südasuvine üritus kalurite igapäeva ellu pisut vaheldust, saadakse omavahel kokku ja räägitakse nii muredest kui ka rõõmudest. 

iii

ENE ILVES

blog comments powered by Disqus