Linnulaul aitab optimismi hoida

Optimistliku eluhoiakut tugevdada, stressi maandada ja mõtteid argimuredelt eemale viia aitab ka kaunis linnulaul. Kevade lähenedes muutuvad võimalused järjest mitmekesisemaks.


Tänase Jõgevamaa linde on oma raamatus „Pilte ja hääli Eesti loodusest“ kirjeldanud tunnustatud teadlane, zooloog ja looduskirjanik Johannes Piiper (1882–1973), keda on peetud loodusteaduslikele vaatlustele tuginevate esteetilise kirjelduste loojaks Eestis.
5. juunil 1935 tehtud tähelepanekuid Jõgeva aleviku pargis kirjeldas ta nii: „Kõikjal helises metsvintide rõõmus laul ja kostis kuldnokkade lõbus kära. Salu-lehelinnu vile, nii peen ja sulnis, haaras kuulaja südant. Väänkael piiksus kui väike rähn, kuid madalamalt ja ohtramalt“.
Veel märgib Piiper looduskirjelduses, et Pedja jõe saarel asetseb ligi 12-hektariline park, mis on kuulus oma linnurohkuse poolest. Huvitav, kui palju on selles pargis linnuliike tänapäeval? Selgituste jagajaks oli toona Piiperile ja tema matkakaaslastele sordikasvanduse (praegune Eesti taimekasvatuse instituut) agronoom. 
Samal aastal, mil Piiper kirjeldas loodust Jõgeva lähistel, sündis silmapaistev loodusmees Fred Jüssi. Avalikkusele aitasid teda tutvustada Eesti raadio saated „Linnuaabits“ ja „Looduseaabits“, mis olid eetris aastatel 1979–1980 ja 1980–1986. 
Loodushelide lindistaja Veljo Runnel on avaldanud arvamust, et linnulaulu võib võrrelda muusikaga. „Suleliste lauludel on samuti mažoorsed ja minoorsed viisid,“ on ta öelnud.
Linnulaulu on peetud ka üheks teraapialiigiks. Meedikute sõnul sattuvad helid aju kuulmispiirkonda ja erutavad seda. Seejärel levib erutus peaaju ülejäänud osale.
Põltsamaal asub Kördiööbiku park, mis on nime saanud kunagises kodumajanduskoolis õppinus neidude järgi. Pole aga võimatu, et sealgi laulavad ööbikud. 
Jõgevamaa linnadel ja ühtlasi vallakeskustel on oma sümbollinnud. Jõgeva varesed on saanud sageli kõneaineks diskusioonides, Facebooki postitustes ja musta huumori objektiks.
Põltsamaa pardid on inspireerinud kohalikku kunstiüldsust. 2016. aasta sügisel tuli välja linnulaulude CD, kus laule lindudest esitavad Põltsamaa kooli- ja lasteaialapsed. Niisiis pakuvad linnud head võimalust laulust rõõmu tunda.

JAAN LUKAS, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus