Jõgeva linnavolikogu eile peetud erakorralisel istungil avaldas volikogu umbusaldust linnapea Aare Olgole, abilinnapea Ants Priile, linnavalitsuse liikmele Peep Põdderile ning linnavolikogu aseesimehele Mai Treialile. Lisaks opositsioonisaadikutele toetasid umbusaldust ka senisesse koalitsiooni kuulunud Reformierakonna fraktsiooni liikmed.
Jõgeva linnavolikogu 16. juunil peetud korralisel istungil esitas opositsioonilise SDE fraktsiooni esimees Asso Nettan volikogu menetlusse neli umbusaldusavaldust seniste linnajuhtide suhtes. Keskerakonda kuuluvate linnapea Aare Olgo, abilinnapea Ants Prii ning linnavalitsuse liikme Peep Põdderi suhtes esitatud umbusaldusavaldustele andis oma allkirja üksteist Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioonidesse kuuluvat linnavolikogu liiget. Linnavolikogu aseesimehe, erakonda mittekuuluva Keskfraktsiooni liikme Mai Treiali umbusaldamist soovis algatada kümme saadikut.
Erinev nägemus haldusreformist
Linnavolikogu esimehe Margus Kase sõnul olid linnapea Aare Olgole esitatud umbusaldusavalduse põhjuseks erinevad nägemused haldusreformist. “Volikogus on neli fraktsiooni ja kolmel neist on linna tuleviku osas sarnane vaade,” lausus Kask linnavolikogu erakorralisel istungil. “Küsimus on seotud haldusreformiga ja sellega, milliste omavalitsustega võiks Jõgeva linn liituda.
Linnapea Aare Olgo ei toetanud sellist arengut, kus moodustuks umbes 13 000 elanikuga omavalitsus, kuhu kuuluksid Jõgeva linn, Jõgeva vald, Torma vald ja Palamuse vald ning Jõgeva piirkonnaga seotud külad Puurmani ja Pajusi vallast. Nii süvenes pärast volikogu 26. mai istungit vastastikune usaldamatus Keskerakonna fraktsiooni kõneisikute ja Reformerakona fraktsiooni vahel. Järgnesid läbirääkimised volikogu fraktsioonide vahel ning leiti, et on otstarbekas moodustada uus koalitsioon, kuhu kuuluvad Reformierakond, Sotsiaaaldemokraatlik Erakond ning Isamaa ja Res Publica Liit. “Kolm neljandikku volikogu fraktsioonidest on ühel meelel ja ei ole mõistlik, et volikogu järgib ühe fraktsiooni diktaati.”
Lahkuminek suure Jõgeva nimel
“Selleks, et tulevikunägemused saaksid olla erinevad, peavad nad kõigepealt olemas olema,” lausus linnapea Aare Olgo. “Meil on tulevikunägemused kindlasti olemas, aga Reformierakonna tulevikunägemusest ei saa ma mitte midagi aru. Linnavalitsuses saab töötada siiski usalduslikus õhkkonnas ning samamoodi peab saama usaldada poliitilisi partnereid. Mina tahtsin linnapeaks saada ning tahtsin ka midagi ära teha. Tegin ka, olgu selleks ringristmik, kõnniteed, kultuurikeskuse uus mööbel, kunstikonkurss. Seda loetelu võib päris pikalt jätkata. Õnneks peate ka edaspidi viima ellu meie mõtteid, ei saa ju jätta tegemata kultuurikeskuse välilava, ettevõtlusala, põhikooli ja raamatukogu ning linna tänavavalgustuse täielikku renoveerimist. Oleme jätnud linna arengusse suure ja sügava jalajälje. Valijate toetusel oleme kahe aasta pärast siin laua taga tagasi ja saadame kindlasti veel palju head korda. Võib-olla on siis siin laua taga ka mõni tänane umbusaldaja, võib-olla ka mitte, aga nende jälge ma linna arengus ma küll ei näe.”
Reformierakonna fraktsiooni esimees Kalmer Lain tänas umbusaldushääletuse eel senist koalitsioonipartnerit volikogus tehtud koostöö eest. “Mul on kahju, et selle eest, et me tahtsime teha ühinemisettepaneku paljudele omavalitsustele, et moodustuks üks suur Jõgeva, peab koalitsioon lahku minema,” lausus Lain. “Mõlemad fraktsioonid olid aga üsna kindlad oma nägemustes ning kumbki pool järgi ei andnud. Kahju, et Jõgeva arengut ei nähta ühtemoodi, samas loodame kõikide fraktsioonide vahel koostööd jätkata ka tulevikus.”
Jõgeva ei vaja kahte abilinnapead
Abilinnapea Ants Priile suhtes umbusaldusavalduse esitamise põhjuseks oli volikogu esimehe Margus Kase sõnul uus koalitsioonileping, kus linnavalitsuse struktuuris on ette nähtud vaid ühe abilinnapea koht. “Jõgeva ei vaja kahte abilinnapead,” lausus Margus Kask. “Viimased aastad on veenvalt näidanud, et kahe abilinnapeaga struktuur ei õigusta ennast. Leiame, et linna rahalisi vahendeid saab palju mõistlikumalt kasutada, kasvõi tehes näiteks soodustusi lasteaia kohamaksude osas.”
Linnavalitsuse liikme Peep Põdderi ja linnavolikogu aseesimehe Mai Treiali umbusaldamise põhjusena tõi Margus Kask samuti välja uue koalitsioonilepingu, mille kohaselt täidetakse vastavad ametikohad Reformierakonna, SDE ja IRLi fraktsioonide esindajatega.
Margus Kase sõnul oleks olnud võimalik ka senise koalitsiooni jätkamine. “See oleks juhtunud siis, kui keskfraktsiooni kõneisikud oleksid valinud suhtlemisstrateegiaks partnerist lugupidava ja tema seisukohti austava suhtumise,” lausus Kask. “Mul isiklikult on väga hea meel kõige selle üle, mis me üheskoos volikogus oleme linna heaks teinud, ning usun, et linna heaks tehtud teod saavad ka eesoleva koalitsiooni juures ellu viidud.”
Vooremaa trükkimineku ajaks ei olnud uut linnapead veel valitud.
Linnapea Aare Olgole umbusalduse avaldamist toetasid kaksteist linnavolikogu liiget, selle vastu hääletas seitse linnavolinikku. Poolthääle andsid Taisto Liivandi, Priit Põdra, Jaano Terras, Jüri Toit, Kalmer Lain, Terje Mitt, Margus Kask, Ly Sarapuu, Kristian Vaarpuu, Asso Nettan, Erik Raud ja Lea Metsmees. Vastu hääletasid Arvo Sakjas, Liisi Poom, Heli Raevald, Anne Manninen, Mait Õunapuu, Urve Tappel ja Mai Treial.
Kaalukeeleks valijamehe koht
Jõgeva linnavalitsuse keskerakondlasest endine liige Peep Põdder pidas umbusalduse põhjuseks lähenevaid presidendivalimisi. “Häält on väga vaja, sellepärast tehaksegi koalitsioon ümber. Koalitsioonilepingus oli valijamehe koht Keskerakonna käes, see tuli ära võtta,” tunnistas ta.
Põdderi sõnul erinevad koalitsioonipartnerite arusaamad ka haldusreformist. “Me tahaksime näha, et maakond säilib eluvõimelisena, oma kätega me seda ei lammuta. Meie hinnangul peaks Jõgevamaale tulema kolm enam-vähem võrdse elanike arvuga valda ehk siis Põltsamaa linn ja vald, Puurmani ja Pajusi vald, siis Mustvee linn, Kasepää, Pala ja Saare ning Torma vald, pluss Jõgeva linn ja Jõgeva vald ning Palamuse ja Tabivere. Ja kõik kindlasti praeguste valdade piirides. Me saame aru, et Pajusi ja Puurmani valla teatud külad ning Sadala kant Torma vallast on rohkem seotud Jõgevaga. Need vallad on arendanud kõiki oma külasid. Me peaksime olema adekvaatsed, mitte veenma teatud külasid lahku lööma. Pole riigimehelikkust, püütakse tekitada Jõgeva ümber üks suurem punt, mis riisub koore ja jätab kõrvale kaks lagunevat ääremaad, mis varem või hiljem viib maakonna lagunemiseni. Ja siis oleme me ise Põhja-Tartumaa ääremaa,” selgitas Põdder.
Tema hinnangul ei saa teha haldusreformi nii, et teeme ainult seda osa, mis on meile kasulik. “Seda tuleks võtta põhimõttel, et mida me suudame neile, kellele teeme ettepaneku ühinemiseks, pakkuda. Täpne lugemine, et saaks 11 000 elanikku täis ja saaks ühekordse toetuse näol kindla rahasumma, on kurjast. Seda raha võib nimetada ka juudaseekliteks. Kui vähe on tegelikult vaja, et ära osta kamp kohalikke inimesi, kes peavad end uhkusega poliitikuteks! Viskad neile pool miljonit eurot ja nad lähevad nagu koerad kaklema,” imestas ta.
Uuesti omavalitsusjuhtideks mitte valituks osutunud inimestele aastase palga pakkumist Põdder kuigi oluliseks ei pea. Kompensatsioonide küsimus pole oluline ka seetõttu, et omavalitsusjuhid pole majanduslikult sõltuvad ainult töötasust.
“Minu hinnangul on üks suuri probleeme seegi, et Reformierakonnaga on meil erinev nägemus Jõgeva kooli juhtimisest. Reformierakond tahtis juba eelmise koalitsiooni ajal koolijuhist lahti saada. Ka praeguses koalitsioonis on selleks survet avaldatud. Seda enam jahmatab koolijuhi allkiri umbusaldusavaldusel. Asja võib võtta ka nii, et kui lüüakse parema põse peale, tuleb ka vasak ette pöörata,” lisas ta.
Põdder tunnistas, et vaadates koalitsiooni, kes annab sisse umbusalduse ja järgmises volikogu päevakorrapunktis läheb omavahel kaklema Reformierakonna eelnõu pärast, mida tema tulevased koalitsioonikaaslased ei toeta, on tal neist lihtsalt kahju. “Südametunnistuse rahustamiseks, sest me teame, et välilava on vaja, sai see eelnõu tulevase opositsiooni abiga heakskiidu. Kas nii hakkabki koalitsioon püsima,” küsis Põder. Tema sõnul hindab tulemust valija.
HELVE LAASIK