Linnarahvast kutsutakse maale elama

Kodanikeühenduste kaudu on algatatud idee, et inimesed võiksid asuda elama maa-asulatesse või küladesse. Eeloleval laupäeval saab Tallinna Tehnikaülikooli aulas teoks lausa vastavasisuline mess.

“Maale elama” raames saavad huvilised tutvuda nende võimalustega, mida Eesti lõunaosa maakondades tegutsevate kogukondade esindajad neile tutvustavad. On võimalik esitada ka omapoolseid küsimusi ning tõstatada probleeme, mis maale elama asumisega kaasnevad.

Projekti algataja Ivika Nõgel MTÜ-st Partnerlus rääkis sellest, et ühest küljest tunnetas ta oma kogemuste põhjal maal elamise eeliseid. Selle kohta on meedia vahendusel levitatud suurel hulgal vale infot, mida selle messi abil püütakse kummutada. 

Eeskuju saadi Soomest

Kui üksikus maakohas pannakse postkontor või kauplus kinni või halvemal juhul likvideeritakse kool, siis leiab see meedias tugevat võimendamist, samal ajal kui mujal hoitakse maal tegevuses nii koolid, postkontorid, kauplused kui juuksurisalongid jne. Eeskuju messi korraldamiseks saadi ka Soomest, kus eksisteerivad täpselt samasugused probleemid. Kui algselt hakati projekti kavandama kodanikeühenduste kaudu, siis nüüdseks on sellega liitunud ka paljud omavalitsused.

“Maale elama” kodulehel on võimalik tutvuda terve hulga kogemuslugudega, kus linnast maale elama asunud inimesed ette võetud muudatustest jutustavad. Ivika Nõgel tõdes, et peamiseks probleemiks on ikkagi töökohtade ja elamisväärse sissetuleku puudumine, mitte tõsiasi, et inimesed maal elada ei tahaks. 

Saare vald tutvustab noorteküla

Messi külastajatel on võimalik kohtuda erinevate kogukondade aktiivsete esindajatega. Jõgevamaalt osaleb messil Sadala piirkonna esindus ning Saare valla esindus, kelle eesmärgiks on tutvustada Saare valla noorteküla kontseptsiooni. Messi külastajatel on võimalus saada neid huvitava piirkonna kohta täpsemat informatsiooni n-ö otseallikast elukoha, töökohtade, koolide, lasteaedade jne. kohta. Messil osalevad ka Töötukassa esindajad, kes omavad töökohtade osas ülevaadet erinevate maapiirkondade kohta.

Maale elama asumisest huvitatud inimesed saavad neid huvitava piirkonna esindajatele jätta oma kontaktandmed, et nad hiljem omavahel juba vahetult suhelda saaksid. Erinevate kogukondade esindajatel on kaasas ka oma “artistid,” kes üht või teist maapiirkonda läbi meelelahutusliku tegevuse atraktiivsemaks muuta aitavad. Samas leiab aset ka seminar, kus räägitakse maaelust laiemalt ning jutustatakse lugusid linnast maale ümber asunud inimestest.

Esindatud on ka linnadest maale ümber asunud inimesed, kellelt on võimalus saada vahetut informatsiooni. Ivika Nõgeli sõnul on juba enne messi teoks saamist teada mõned inimesed, kes on maapiirkondade esindajatega läbirääkimisi pidanud või mingit konkreetset kohta vaatamas käinud. Sügisel loodavad messi korraldajad koguda tagasisidet, millised on olnud messi tulemused ja kui palju on neid linlasi, kes tänu messile tõepoolest sellise elumuutuse ette võtsid või ette võtta plaanivad.

Teisalt soovivad korraldajad saada teada ka nendest takistustest, millega linnadest maale elama asuda soovijatel kokku on tulnud puutuda, ning kutsuda kokku ümarlaud, kus poliitikute ja otsustajate osavõtul nendele probleemidele lahendusi otsitakse. Kui mess õnnestub, loodetakse seda ka edaspidi korraldada, kaasates järgnevatel aastatel kõik Eesti maakonnad.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus