Linna kunstikogu täienes

Möödunud reedel täienes Jõgeva linna kunstikogu järjekordse taiesega: akvarellist Rein Mägar ja linnapea Kalmer Lain allkirjastasid lepingu, mille alusel omandas linn Mägari akvarellmaali “Valgejõgi III”. Leping allkirjastati Betti Alveri Muuseumis, kus oli viimast päeva väljas Rein Mägari näitus „Jõgi”.

Et järjekordne töö linna kunstikogusse ostetakse just Mägarilt, selle osas oli kunsti aastaostu komisjon üsna üksmeelne: praegu Tallinnas elav kunstnik on pärit Jõgeva lähedalt Altvälja külast, on viimasel ajal Jõgevamaa publiku ees päris tihti esinenud ning tema looming igati väärt linna kunstikogu rikastama. Hoopis rohkem oli komisjonil peamurdmist selle kallal, missugune Mägari töö Alveri muuseumi näitusel olnutest välja valida. Lõpuks otsustati „Valgejõgi III” kasuks.

„Võib-olla oleksin pidanud natuke sohki tegema ja taiese „Pedjaks” ümber nimetama,” naljatas kunstnik pärast lepingu allakirjutamist. Ent tegelikult on pildil siiski kevadine Valgejõgi. Samas pole kujutatud motiivis midagi üksnes Valgejõele iseloomulikku, st midagi sellist, mida Pedja äärest ei leiaks. Nii on tõesti tegemist ühest küljest Jõgeva olustikku väga hästi sobiva ja teisalt lihtsalt meisterliku taiesega.

Rõõmuga maalitud

Nagu nimigi ütleb, on „Valgejõgi III” ühele motiivile pühendatud sarja kolmas töö. Kolm neid pilte kokku ongi. Sarja aluseks on üks ja sama Valgejõe ääres tehtud foto, ent selle järgi eri aegadel (2006., 2008. ja 2010. aastal) maalides sai kunstnik iga kord erineva tulemuse. Juba värvi segamise tulemus on ju iga kord erinev ning erinevalt käituvad iga kord ka vesi ja värv, mis paberil kohtuvad. Samuti on iga kord erinev maalija meeleolu ning tahab ta või ei taha, jätab seegi pildile oma jälje. Näitusel „Jõgi” olid kõik kolm pilti koos, nüüd rändas kaks Tallinna tagasi, kolmas jäi aga Jõgevale.

„Paremad pildid sünnivad tavaliselt rõõmust ja see pilt on tõesti rõõmuga maalitud. Loodan, et rõõmu tunnevad ka need, kes seda pilti vaatavad,” ütles Rein Mägar. „Ma ise oleksin veel rõõmsam olnud siis, kui ka mu ema oleks saanud olla tänase ilusa ja austava sündmuse tunnistajaks.”

Rein Mägar on sündinud ühel 1943. aasta viimastest päevadest, ehkki sünnitunnistus ja pass väidavad, et ühel 1944. aasta esimestest. Kunstihariduse omandas ta Tartu Kunstikoolis, Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ja Leipzigi Graafika ja Raamatukunsti Kõrgemas Koolis. Töötanud on Rein Mägar kirjastustes Valgus, Eesti Raamat ja Bit, kus pidas kunstilise toimetaja ametit. Selle kõrvalt tegeles ta plakatiloomingu, raamatute kujundamise ja tarbegraafikaga ning esines näitustel Eestis, Baltikumis ja Moskvas. Kunstnike liidu liige on ta 1977. aastast.

Südamelähedase akvarellmaaliga hakkas Rein Mägar tõsisemalt tegelema 1996. aastal. Ta kuulub Eesti Akvarellistide Ühendusse ja on selles tehnikas töödest teinud paarkümmend isikunäitust.

Jääb linnavalitsusse

Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialisti Maie Puusepa sõnul leiab kunstikogusse soetatud uus taies ilmselt koha linnavalitsuse ruumides. Missuguse kabineti seinu see just kaunistama hakkab, pole veel otsustatud.

Jõgeva linn on Jõgevamaal elavate või siinse kandiga seotud kunstnike taieseid kunsti aastaostu teel soetanud alates 1995. aastast. Nüüd, pärast uue taiese lisandumist on kogus kuueteistkümne kunstniku 27 taiest. Või õigemini tuleks öelda 27 nimetust: mõned kogus ühe nime all eksisteerivad teosed on tegelikult mitmest ühikust koosnevad sarjad. Kunstikogusse kuuluvaid töid saab näha neljas erinevas paigas: linnaraamatukogus, linnavalitsuses, Jõgeva Gümnaasiumis ja Betti Alveri Muuseumis.

Kahel eelmisel, 2008. ja 2009. aastal Jõgeva linn kunstikogusse taieseid ei soetanud. Esiteks ei hakanud komisjonile siin toimunud näitustelt midagi sobivat silma, teisalt investeeriti neil aastail raha kunstikogu täiendamise asemel kunstikogust ülevaate andva raamatu trükkimisse. Rein Mägari „Valgejõgi III” on esimene taies, mis selle raamatu vaatepiirist välja jääb. Et linna tänavuses eelarves kunsti aastaostudeks ette nähtud 10 000 kroonist sai esimese ostuga ära kulutatud vaid pool, siis võib kunstikogu täienemist puudutavaid uudiseid sel aastal veelgi tulla.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus