Lilli Põltsamaa külje alt

19. juulil saab Eestis teoks esimene üleriigiline avatud talude päev. Vooremaa jätkab nende Jõgevamaa põllumajandusettevõtete tutvustamist, kus pühapäeval maaelust huvitatud külalisi oodatakse. Täna teeme juttu Põltsamaa vallas Mõhkülas tegutsevast OÜst Nurme Aed.


OÜ Nurme Aed põhitoodanguks on suvelilletaimed ja püsililled. Ent sealt võib küsima minna ka maitsetaimeistikuid ning kevadel kurgi-, tomati- ja paprikataimi. Et Nurme Aed kasvatab lilli alles teist aastat, ei tea paljud põltsamaalasedki, et otse nende kodulinna külje all nii suures valikus lilletaimi pakutakse.

Aivar Maisväli ütles naljatamisi, et tema lillekasvatus sai alguse masust ja uisutamisest. Kõigepealt jäi ta masu tõttu töötuks ja hakkas kurke kasvatama. Siis läks ta aga ühel talvisel päeval koos pojaga uisutama. Et eelmisest uisutamisest oli päris palju aega mööda läinud, olid oskused pisut roostes ja ta kukkus. Tagajärjeks oli kerge peapõrutus. Ning üsna varsti tuli ta lagedale mõttega hakata tegelema hoopis lillekasvatusega.

“Nüüd viskavad kodused nalja, et uisutama ma küll enam minna ei tohi: mine tea, mis hulle ideid mul veel tulla võib,” ütles Aivar Maisväli.

Kui tark või hull oli lillekasvatuse idee, seda näitab aeg. Esimesed paar aastat on nii lillekasvatuses kui ka igas muus äris ju rohkem turu kompamise ja oma nime tuntuks tegemise aeg.

Kui esimesel aastal pidas Aivar Maisväli aiandit metsanduses tegutsemise kõrvalt, siis nüüd on ta täielikult aiandusele pühendunud. Kogu tööd ta üksi ära teha ei jõuakski, ent talle on abiks kaks poega.

“Tuleval aastal peab keegi teine müügipoole enda peale võtma,” tõdes Aivar Maisväli. “Kui ma ise nädalavahetusel kaks päeva jutti laadal olen, jäävad kodus asjad ripakile.”

13 000 taime

Nurme Aia nüüdisaegsest kasvuhoonest tuli möödunud aastal 6000 lilletaime. Tänavu on sama arv juba 13 000. Erinevaid liike on pakkuda 120-150. Osa lilli pannakse kasvama seemnest, osa ASilt Schetelig ja OÜlt Selteret ostetud noortaimedest.

Tänavu pani Aivar Maisväli kasvuhoone kütte 9. märtsil ja kevade jooksul kulus ära kuusteist balloonitäit gaasi. Et kütet kokku hoida, tegi aednik kasvuhoone seest ajutiste vaheseinte abil natuke väiksemaks. Kastmissüsteem on kasvuhoones automaatne: taimed saavad niiskuse kätte pottide all olevatest spetsiaalsetest mattidest, millesse vajadust mööda vett juurde pumbatakse.

Umbes poole oma lilletoodangust müüb Aivar Maisväli maha laatadel, umbes poole viivad kliendid aga kodunt ära. Laatadel pole lilli lihtne müüa, sest lätlased on meie laadad üle ujutanud Poolast suurte autodega kohale toodud osavate taimedega.

“Kui näed, kuidas lätlased astilbeistiku ühe euroga ära annavad, siis langevad käed rippu: mul pole nende vastu midagi teha,” ütles Aivar Maisväli.

Tema kasvuhoone asetseb kohe tee ääres, maja ja aed aga teest pisut kaugemal. Aias ja toas toimetades hoiab ta kõrvad kikkis: kui teel sõitev auto käiku aeglustab ning seejärel kruusakrabin kostma hakkab, on selge, et keegi on teelt alla kasvuhoone juurde keeranud ja tuleb klienti teenindama minna.

“Minu meelest on selline kodus töötamine mõnus. Vahel jääb ikka aega tuppa kohvi jooma minna,” sõnas Aivar Maisväli.

Suust suhu

Senini on ta piirdunud oma toodangu reklaamimisega kohalikus lehes ja sissesõidutee otsa sildi ülespanekuga. Kõige efektiivsem on tema sõnul aga n-ö suust suhu liikuv reklaam: kui keegi on Nurme Aias käinud ja sealt väärt kauba saanud, räägib ta sellest tuttavatele ja noodki tõttavad kaupa kaema.

Lisaks kasvuhoones toimetamisele on Aivar Maisväli rajanud oma aeda mõned istutusalad ja suvelillepeenra. Need on muidugi ka silmailuks, ent samas saab neid näidates klientidele demonstreerida, kuidas oleks ilus ja otstarbekas lilli istutada ning kuidas üks või teine püsik tulevikus välja hakkab nägema.

“Kui lillepeenar on targalt rajatud, võtab selle hooldamine vähem aega kui muru niitmine. Tihedalt täis istutatud lillepeenrale piisab, kui seda kolm korda suve jooksul rohida, muru tuleb aga alailma “triikida”,” ütles Aivar Maisväli.

Aiandusalased teadmised on ta omandanud Räpina aianduskoolis. Selle lõpetas ta kaugõppes kaks aastat tagasi. Lillede kõrval kasvatab ta endiselt vähesel määral kurke. Kasvuhoone asemel valmivad need põllul loori all. Kurkide turustamisega pole tal vaeva vaja näha: need ostavad ära põhiliselt ümberkaudsed elanikud.

Avatud talude päeval korraldatakse Nurme Aias kell 10, kell 12 ja kell 14 ringkäik aias koos aianduslike kogemuste vahetamisega. Kell 11 algab töötuba, kus õpetatakse põõsaste paljundamist. Kell 10 pakutakse hommikukohvi, kella 12-16 tegutseb aga aiakohvik. Terve avatud talude päeva jooksul (kella 10-17) on võimalik osta püsikuid ja kurke (selleks tuleb kaasa võtta sularaha!), saada aia rajamise ja kujundamise alast nõu ning sõlmida koostööleppeid. Laste jaoks on olemas batuut ja liivakast. Kes soovib, võib võtta kaasa oma piknikukorvi ja mõnusalt aega veeta. Kell 16 esineb aias Põltsamaa noorteansambel The Last Weekend.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus