Vendade Liivide ja Liivi-preemia laureaatide luulet tuli esitama kolmteist noort Jõgeva Gümnaasiumist ja Ühisgümnaasiumist, Põltsamaa Ühisgümnaasiumist, Tabivere ja Mustvee Gümnaasiumist ning Laiuse Põhikoolist. Tabivere valla kultuurijuhist Tiina Tegelmannist, Kaarepere Põhikooli emakeeleõpetajast Evi Lestalist, Jõgeva Ühisgümnaasiumi emakeeleõpetajast Tiia Malmist, Laiuse Põhikooli huvijuhist Endla Toomingast ja allakirjutanust koosnenud ?ürii tõdes, et repertuaari olid noored valinud ehk liigagi juhanliiviliku: süngevõitu ja raskemeelsuse vaimust kantud tekste oli päris palju. Samas ei saa juhanliivilikku vaimu teiste hulgas temale pühendatud konkursil ju pahaks panna.
Parim selgus seekord päris pika vaidluse tagajärjel. Üks põhiküsimusi oli see, kas pidada “spikri” kasutamist nii suureks patuks, mis võitjaks tuleku välistab, või anda see muus mõttes heast küljest silma paistva esituse puhul siiski andeks. Lõpuks otsustati siiski, et üleriigilisel konkursil on parimad eeldused läbi lüüa kogenud Joonas Paasil. Ain Kaalepi üsna mahukat teksti ?Õnne piir? esitas ta peast ja sügavalt läbitunnetatuna, Alatskivile minekuni jäänud ajaga jõuab ta aga ka Jakob Liivi ?Minu luule hällipaiga? edukalt pähe õppida.
Kuidagi ei saanud ?ürii ära märkimata jätta aga ka Jõgeva Ühisgümnaasiumi viienda klassi poisi Riko Osila esinemist. Lisaks sellele, et ta oli noorim osaleja (kõik ülejäänud olid IX-XII klassi õpilased!), rõõmustas ta kõiki ka kompleksivaba ja rõõmsa oleku ning selge ja kõlava esitusega. Rikole antud eripreemia nimetas ?ürii täitsamehe preemiaks: täitsameestest oli nimelt juttu Riko esitatud luuletuses “Pojuke läheb poodi”, mille autoriks Hando Runnel. Kingitusekski sai Riko Runneli lasteluule kogu ?Suureks kasvamine?.
Olgu siinkohal mainitud ka preemiasaanute juhendajad: Joonas Paasi juhendajaks on Lianne Saage-Vahur ja Riko Osila juhendajaks Inga Reinumägi. Tänu ja kiitust väärivad muidugi ka kõik teised etlejad ja juhendajad, sest iga luulest huvituma pandud noor on väärtus omaette.
RIINA MÄGI