Liina Laurikainen tõi ilusad Torma naised ilusalongi

Reede õhtul avas Tormast pärit, kuid praegu Tartus fotograafi assistendina leiba teeniv Liina Laurikainen oma esimese fotonäituse kodukandis. Nimelt tõi ta Abbiente ilustuudiosse 12 kodukandi naiste portreed.

Näituse autori õde Jaana Sepper ütles, et tegelikult ärgitas ta Liinat juba rohkem kui aasta tagasi pilte ka teistele vaatamiseks sättima. Siis ei olnud aga Liina selleks veel valmis.

“Ühel päeval, kui ma oma pilte üle vaatasin, mõtlesin, et tunnen nii paljusid uskumatult ilusaid inimesi. Nad kõik võib-olla ei teagi, kui ilusad nad tegelikult on. Ja paljud neist ilusatest inimestest on ka tee minu kaamera ette leidnud. Nad on mind usaldanud nii palju, et on lubanud ennast pildistada — ja see on suur au,” rääkis Liina. 

Väljas 12 portreed

Algul kavatses ta välja panna ainult kümme pilti, kuid siis leidis veel kaks, mida samuti kindlasti näidata tahtis. Valiku tegemine on tema sõnul alati raske ja ta soovis rohkem oma kodukandi ilusaid naisi näitusele panna.

Liina Laurikainen ütles, et koht sai valitud tegelikult koostöös. “Ilusalongi omanik Piia Kurg oli mu õele juba varem välja pakkunud, et ma võiksin tema salongis mõne fotonäituse teha. Kui ma tundsin, et olen ise selleks valmis, kirjutasin Piiale. Ja et  näitusel näeb imeilusaid Torma vallast pärit tüdrukuid ja naisi, siis on ilusalong näitusepaigana ju parim valik,” lisas ta.

Enne kui autor pildid väljaprintimiseks saatis, kirjutas ta igale modellile näituse mõttest ning pakkus välja ka pildi, mida soovis välja panna. Kõik olid näitusemõttega kohe nõus ning olid valmis ka piltide printimist toetama. “Olen oma modellidele väga tänulik, ilma nendeta seda näitust niipea toimunud ei oleks,” märkis ta.

Liina õde Jaana kinnitas, et näitusepilt ei sünni kiiresti, et klõps ja valmis. “Vahel kulub õige pildi saamiseks päris palju aega. Liina teeb 400 klõpsu, aga neist jääb ainult 40 järele,” rääkis ta.  

Kohalikud kõnetavad kohalikke

Jõgevamaa Koostöökoja tegevjuhti Aive Tamme üllatas, kui paljud Torma naised söandasid lubada oma portreed välja panna. “Hea, et leidub hakkajaid ja enesekindlaid inimesi,” ütles Aive, nentides, et Liina oskab pildistades tõesti igast inimesest iluduse teha.

Jaana Sepperi jaoks on oluline, et kohalik inimene tuleb kohalikku ilusalongi ning näeb seal tuttava portreed: “Oi, ma tean tema ema, ta elab meie lähedal — niissuguseid lauseid peaks Piia väga palju kuulma. Oluline on, et kohalikud inimesed kõnetavad kohalikke,” lisas ta.

Liina Laurikaineni pilt sünnib nii, et kui portreteeritaval tuleb hea idee, siis püütakse leida parim lahendus. “Ega ma kõikidele ka oma hulle ideid kohe peale suru,” kinnitas ta. Kui pildistamas käiakse õega koos, veetakse mõnikord kaasa turbaneid, raamatuid, karusid või mida iganes.

“Oma näitus on iga fotograafi-harrastaja jaoks oluline. Ilmselt on see igaühele erinev, aga minul paneb näitusemõte nii-öelda liblikad kõhus lendama – nii et eks ta tähtis on küll. Ja see, et avan näituse just Torma vallas, kus üles olen kasvanud, teeb eriti ärevaks,” tunnistas Liina.

“Siin on nüüd siis täiesti naiste võim,” ütles üks ilusalongi tulnud mees.

Näitus jääb Torma ilustuudiosse vaadata 15. märtsini.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus