Liiklusõnnetused vähenevad, kuid roolijoodikute arv mitte

Eelmisel aastal toimus Jõgevamaal üldse 133 liiklusõnnetust ehk 13 õnnetust vähem kui ülemöödunud aastal. Inimvigastustega lõppenud õnnetusi oli 67 ehk 15 võrra vähem kui 2002. Õnnetustes hukkus 10 inimest ehk 3 vähem kui aasta varem.

Jõgeva maakonna kolmes linnas toimus eelmisel aastal kokku 22 liiklusõnnetust, sh 5 inimvigastusega liiklusõnnetust. Neis sai surma kaks ja viga neli inimest. Kui Mustvee linnas toimus ainult 3 liiklusõnnetust, siis Põltsamaa linnas 11 ja Jõgeva linnas 8.

Samas on purjuspäi sooritatud õnnetuste arv aastaga suurenenud ühe võrra ehk 54-lt 55-le. Neist 14 lahkus sündmuskohalt.

Enim õnnetusi Tallinna-Tartu maanteel
Juba aastaid juhtub maakonnas kõige rohkem õnnetusi Tallinna-Tartu maanteel. Järgnevad Piibe ja Jõgeva-Mustvee maantee.

Eelmisel aastal Tallinna-Tartu maanteel toimunud 15 raskes liiklusõnnetuses hukkus 5 ja sai vigastada 25 inimest. Joobnud juhid põhjustasid viis liiklusõnnetust, milles sai vigastusi neli inimest.

Kõige ohvriterohkem liiklusõnnetus juhtus 25. detsembril Adavere lähistel, kus purjus juht sõitis oma sõiduautoga kõrvalteelt peateele ette paremalt tulevale bussile. Kolm noort inimest sai surma ja üks viga.

Teine raske liiklusõnnetus toimus aasta algul, 10. jaanuaril. Laanessaare-Pikknurme tee metsavahelisel lõigul, Neanurme küla kohal hakkas Tartu suunas sõitev sõiduauto Nissan möödasõitu sooritama.

“Saanud esimesest sõiduautost mööda, nägi ta vastutulevat veoautot Mercedes-Benz. Oma sõiduritta ta tagasi ei pääsenud, sest ees oli veel teine sõiduauto. Kokkupõrke tagajärjel hukkus kaks inimest ja kolm sai vigastada. Teele jäänud sõiduauto aga sulges liikluse viieks tunniks,” kirjutas eelmise aasta 30. jaanuari Vooremaa.

27. mail ja 24. septembril toimunud liiklusõnnetustes sai vigastusi kokku kaheksa inimest. 27. mail toimus Puurmani-Tartu teelõigul kahe sõiduauto kokkupõrge, kus üks auto kaldus pidurdamise tagajärjel vasakule ja neli inimest sai vigastusi.

24. septembril sõitis sõiduauto Järva maakonna piiril liiklusmärgi mõjupiirkonnas otsa põdrale. Nelja sõiduauto kokkupõrkes sai vigastada neli inimest.

18. ja 19. juulil põhjustasid Puurmani PÜ traktoristid, kellest üks oli joobes, kaks liiklusõnnetust, kus keegi õnneks viga ei saanud. 18. juulil pööras traktor Altnurga lauda teeristil vasakule ja põrkas kokku möödasõidul olnud veoautoga. 19. juulil pööras traktor, mille juht oli purjus, Pikknurmes vasakule ja põrkas kokku vastassuunast tulnud sõiduautoga.

22. veebruaril tuigerdas Adavere kandis purjus ja helkurita jalakäija teel. Talle sõitis otsa sõiduauto ja jalakäija sai viga.

2. oktoobril manööverdas joobes sõiduautojuht Pajusi ristmikul nii ettevaatamatult, et keeras ette tagant tulnud veoautole. Juht sai kehavigastusi.

22. novembril keeras Põltsamaa lähedal purjus jalgrattur teelt paremale, kukkus aga kraavi ja sai vigastusi.

Viis õnnetust lastega
Piibe ehk Tartu-Jõgeva-Aravete maanteel toimus mullu 19 liiklusõnnetust, milles sai vigastusi 23 inimest. Jõgeva-Mustvee maanteel toimus eelmisel aastal kaheksa õnnetust, milles hukkus üks ja sai viga kümme inimest. Samas toimus Jõhvi-Mustvee-Tartu maanteel viis õnnetust, milles sai viga viis inimest.

Kolmel maakonda jääval riigi kõrvalteel toimus kokku üheksa liiklusõnnetust, sh igal teel kolm, kus sai viga neli inimest.

Viiel kõrvalteel toimus kokku kümme liiklusõnnetust, kus sai viga kümme inimest. Kõige rohkem vigastatuid oli kahes Põltsamaa-Lustivere teel toimunud raskes liiklusõnnetuses, kus sai kokku viga viis inimest. Ühel juhul oli tegemist otsasõiduga jalgratturile ja teisel sõiduauto teelt väljasõiduga, kus said kehavigastusi neli alla 18-aastast noort.

2003. aastal toimus lastega ainult 5 liiklusõnnetust, sh kolmel juhul olid nad sõiduautos kui reisijad. Kehavigastusi sai üheksa last. Üks õnnetus toimus ka lapse enda eksimuse tõttu. Nii sooritas 27. juulil Paluperes Jõgeva-Mustvee maanteel 14- aastane poiss jalgrattaga parempööret ja keeras ette tagant tulevale sõiduautole.

Tartu Teedevalitsuse liiklusohutuse peaspetsialisti Arnold Naritsa koostatud tabelitest selgub, et viimase 14 aasta jooksul on Jõgeva maakonnas toimunud liiklusõnnetustes hukkunud kokku 215 inimest. Neist 62 sõiduauto juhti, 58 reisijat, 52 jalakäijat ja 27 jalgratturit. Kõige kurvemad aastad olid 1990 ja 1991, sest mõlemal aastal hukkus 26 inimest.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus