Vendade Liivide loomingust oli Joonas Paas koostöös juhendaja Lianne Saage-Vahuriga oma repertuaari valinud Jakob Liivi luuletuse “Minu luule hällipaik”, Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide loomingust Ain Kaalepi luuletuse “Õnne piir”. Mõlemad eripreemiad ? nii publiku hinnangu põhjal saadud Alatskivi Keskkooli eripreemia kui ka ?üriiliikmete hinnangu põhjal antud Väike-Maarja valla eripreemia ? sai Joonas just Jakob Liivi luuletuse esitamise eest. Väike-Maarja oligi ju teatavasti Jakob Liivi kauaaegne elukoht.
Alatskivi Keskkooli eripreemiaga käis kaasas kutse tulla esinema tänavuse Juhan Liivi luuleauhinna üleandmisele, mis toimub 28. aprillil Alatskivil. Samale üritusele kutsuti esinema ka etluskonkursi võitja Marili Meister Kehra Keskkoolist.
“Konkursi keskmine tase oli seekord suhteliselt keskpärane,” arvas Joonas Paas ise. “Mõni esinemine kiskus igasuguse loomulikkuseta draamaks. Aga oli ka üksikuid häid lugejaid.”
Ühtekokku oli osalejaid 24. Tallinnal oligi õigus rohkem õpilasi konkursile saata, ent ühtainsat esindajat polnud suutnud välja valida ka mõned maakonnad. ?üriisse kuulusid teiste hulgas Alatskivilt pärit näitleja Alo Kurvits ja Tartu Üliõpilasteatri lavastaja Kalev Kudu.
Joonas Paasile polnud tänavune Liivi-konkurss esimene ega arvatavasti mitte ka viimane.
“Jakob Liivi loomingut pean veidi kergemaks esitada kui Juhan Liivi oma,” ütles Joonas. “Eks Jakob Liivi elugi oli natuke kergem kui Juhan Liivi oma. Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide looming on aga väga mitmekesine ning sealt leiab igale maitsele ja igale meeleolule vastavaid tekste.”
Sooja õhkkonnaga Lõunafestival
Sõituderohke aeg pole viimastel nädalatel olnud aga mitte ainult Joonas Paasil, vaid ka kogu Liblikapüüdja kooliteatril. Aprilli esimesel nädalavahetusel osalesid nii Liblikapüüdja noorem kui ka vanem trupp Varstu Keskkoolis peetud Lõunafestivalil, aprilli teisel nädalavahetusel esindas Liblikapüüdja vanem trupp Jõgevamaad Rakveres peetud gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestivalil.
Varstus pälvis ?ürii ehk Akadeemia kiidukirja Liblikapüüdja vanem trupp kõrge lavakultuuri eest lavastuses “Kivist külaline”, Liblikapüüdja noorem trupp kõige liigutavama esituse eest luulelavastuses “Miljon kaksteist teed” ja Joonas Paas Don Juani rolli eest lavastuses “Kivist külaline”. Lianne Saage-Vahur ja Kristjan Rohioja said juhendajate eripreemia lavastuse “Maailmas on miljon kaksteist teed” loomise eest. Rakverest Liblikapüüdjale preemiaid ei lisandunud.
“Kui kaht festivali võrrelda, siis kaldub minu sümpaatia Varstu poole,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Õhkkond oli seal väga soe ning võistlusmoment kippus hoopis meelest ära minema. Samas tuli publiku igast reaktsioonist välja, kelle poole sümpaatia üldiselt kaldus. Eriti mõnusaks tegi õhkkonna see, et üritust juhtis Margus Konnula, kes rohkem tuntud luuletajanime Contra all. Lapsed kurtsid ainult, et ei saanud tema võrukeelsest jutust alati aru. Mul endal seda probleemi polnud, sest ülikooli ajal tegelesin selle keelega põhjalikumalt.”
Varstu Lõunafestivali peeti tänavu esimest, aga kindlasti mitte viimast korda.
Filmi varjus
Rakvere kooliteatrite festival, mis oli järjekorras XV üleriigiline kooliteatrite festival, toimus seekord koos Propaganda-nimelise noorte filmifestivaliga. Ühest küljest oli see teatrinoorte jaoks huvitav, teisest küljest kippus teatritegemine filmifestivali varju jääma. Avalikkuse põhitähelepanu oligi Lianne meelest filmifestivalil ja kuigi ta ise noorte linateoseid vaatamas ei käinud, kaldus ta oma õpilastelt kuuldule tuginedes arvama, et ka tasemelt oli filmitoodang huvitavam.
“Aga korralduselt oli Rakvere festival heal tasemel,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Ja ajakava toimis vaat et minutilise täpsusega, mis pole teatrifestivalidel kuigi tavaline.”
RIINA MÄGI