Lible sai koha veskijärve äärde

Neljapäeval toodi Palamusele ning paigaldati veskijärve äärsele istekohale skulptor Tauno Kangro loodud kellamees Lible pronkskuju. Kui Lible peab nüüdsest oma päevad veetma apteegi seinal oleva Oskar Lutsu bareljeefi valvsa pilgu all, siis ise saab ta silma peal hoida Joosepi, Arno, Teele ja Jorh-Aadnieli nime kandvatel valgetel paatidel sealsamas järvel.

Mõte püstitada Palamusele Lible kuju tekkis 2008. aasta aprillis, kui Palamuse rahvamajas anti Rohke Debelakile ehk Gaute Kivistikule üle Oskar Lutsu huumoripreemia. Kivistik sai kingituseks ka Tauno Kangro pisiskulptuuri. Kangro oli toona kohal ning käis koos huumoripreemiat välja andva MTÜ Sokuturi esindaja Valdi Reinasega veskijärve ääres. Siis sündiski mõte, et seal võiks istuda pronksist  Kristjan Lible, kes väljanägemiselt sarnane filmi-Lible ehk Kaljo Kiisaga.

Kangro tegi valmis plastiliinist mudeli ja MTÜ Sokuturi asus kuju püstitamiseks annetusi koguma. Viimaseid kuigi palju ei tulnud, kuid riigikogu liikme Aivar Koka kaasabil õnnestus ettevõtmisele saada ka riigi toetust. See võimaldas skulptor Tauno Kangrol valmis teha originaalsuuruses vahtplastist mudeli, mida esitleti kaks aastat tagasi Suurel Paunvere Väljanäitusel. Seejärel asuti otsima raha selle pronksivalamiseks.

Aasta tagasi tabas kuju püstitamise eest võitlejaid suur üllatus, sest selgus, et Tauno Kangro oli lasknud omal initsiatiivil ja kellegagi konsulteerimata Lible pronkskuju valmis teha. Ta põhjendas tegu sellega, et OÜle Uus Monumentaal kuuluvas valukojas tekkis ootamatult vaba aeg ning kui ta seda ära poleks kasutanud, oleks järgmine võimalus avanenud alles poolteise aasta pärast.

Paraku polnud Sokuturil kusagilt raha võtta, et kuju valukojast välja lunastada. Ja Palamuse vallajuhid võtsid seisukoha, et vald oma õlga alla ei pane, sest skulptori käitumises nähti teatavat väljapressimise momenti. Ka hinda — 15 000 eurot — peeti liiga kalliks.

Valukoda langetas aga mõne aja pärast Lible kuju hinda pea poole võrra. See muutis Palamuse vallavolikogu leebemaks ja tänavu jaanuari lõpus peetud volikogu istungil võeti vastu eelarve, milles oli muude investeeringute hulgas kirjas ka toetus Lible kuju püstitamiseks.

MTÜ Uus Monumentaal juhatuse liige Dmitri Sokolov nimetas kuju hinnaks kaheksa tuhat eurot. Kui arvestada, et vallal on eelarves Lible kuju jaoks ette nähtud 10 220 eurot, siis jäi sealt raha ka skulptuuri aluse tarvis. Aluse joonised tegi skulptor Tauno Kangro. Aluse valmistas Cobra Grupp Juhan Alguse eestvedamisel.

Lible kuju Palamusele

*2008 leppisid Tauno Kangro ja Valdi Reinas kuju valmistamises kokku

*MTÜ Sokuturi kogus annetusi

*Ettevõtmist toetas riik, tänu millele valmis vahtplastist kuju

*Kuju esitleti esimest korda 2012. aasta Suurel Paunvere Väljanäitusel

*Kangro lasi kuju pronksi valada ja selle esialgne

hind  oli 15 000 eurot

*Seda raha polnud MTÜ-l Sokuturi kusagilt võtta

*Valmistaja langetas kuju hinda pea poole võrra

*Vald eraldas kuju püstitamiseks eelarvest 10 220 eurot

*18. septembril sai kuju paika

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus