Ainult Eesti kapitalile kuuluv Lemeks Grupp rajab Jõgeva lähedale endise Viruvere asfalditehase kümne hektari suurusele tööstusalale 30 miljonit eurot maksma mineva tehase, kus ettevõtte täisvõimsusel tööle rakendudes saab tööd kuni 150 inimest.
Selleks moodustas ettevõte tänavu juulis tütarfirma Estonian Plywood AS, mis hakkab tootma kasespooni ja vineeri.
Lemeks Grupi juht ja üks omanikest Jüri Külvik ütles, et Kirde-Eesti on veel ainus koht, kuhu tasus vineeritehast rajada. “Loodes on Kohila, kagus Otepää ja edelas Metsä Woodi Pärnu vineeritehased,” märkis ta.
Tehas peaks tööle hakkama 2019
Külviku sõnul kujuneb ettevõtte tootmismahuks 25 000 -30 000 kuupmeetrit kasevineeri, mille tootmiseks on vaja 65 000-80 000 tihumeetrit kasepakku. Tooret hakatakse vedama kuni saja kilomeetri kauguselt. Vineeritehasele sobib 16-50 sentimeetrise läbimõõduga kasepakk. “Kerge ei saa meil olema, samas ei aja me oma tootmismahtu väga suureks, kasutame ressursse paindlikult. Kindlasti peame midagi konkurentidest paremini tegema,” on mees veendunud. Samas on Lemeksi kontseptsioonis toorme väärtustamine ülioluline.
Tehasele jääb 30 000 kuupmeetri suuruse tootmismahuga võimalus veel ka laienemiseks, kui olud on soodsad. Samas võimaldab 30 000 kuupmeetrine tootmismaht efektiivselt töötada.
Otsinud Jõgeva kandis võimalikke vineeritehasele sobivaid kinnistuid, jõuti Viruvere vana asfalditehaseni. “Et tegemist oli tööstusmaaga, tähendas see meile tunduvalt kiiremat võimalust edasi liikumiseks,” lisas Külvik.
Tootmist on ettevõttel plaanis alustada 2019. aastal. Täisvõimsuse saavutamisel hakkab tootmises töötama 120 kuni 150 inimest. Tööjõu plaanib ettevõte palgata nii lähiümbrusest kui tuua ka kaugemalt. “Püüame ikka kõigepealt Jõgeva maakonnast vajalikud inimesed leida,” tunnistas ta.
Ettevõtet hakkab juhtima Randel Veerits, kelle esimene tööpäev oli 28. augustil. Tegevjuht hakkab moodustama uut meeskonda.
Peamised turud asuvad Euroopas
Praegu on käimas on projekteerija valimine, ehituse peatöövõtjaga pole samuti veel lepingut sõlmitud ehk variante on, nimekiri pole lukku löödud. Juba on ostetud mingi hulk kasutatud seadmeid, mis tuleb ülejäänud tehnoloogiaga klapitada.
Mis puudutab võimalikku konkurenti toormeturul ehk Tartu lähedale tulevikus kerkida võivat tselluloositehast, siis on Jüri Külvik seda meelt, et konkurendid ollakse vaid vähesel määral. “Pigem võidavad vineeri- ja tselluloositehase kerkimisest metsaomanikud, sest turgu saab olema nii peenemale kui ka jämedamale kasepuule ja toorme hinnad peaksid kerkima. Metsaomanikel tasub oma metsi raiuda,” lisas ta.
Ettevõtte peamiseks turuks kujuneb Euroopa, aga on võimalik, et jõutakse ka kaugematele turgudele.
Jüri Külvik on kohtunud nii Jõgeva vallavanema kui ka Jõgeva linnapeaga. “Mõlemad omavalitsusjuhid on suhtunud tehase siiakanti tulekusse positiivselt ja olid toetavad,” tunnistas ta.
Jõgeva linnapea Raivo Meitus kohtus Lemeksi juhi Jüri Külvikuga tänavu kevadtalvel. “Meest huvitasid ka Jõgeva linna plaanid tööstusala arendamisel,” lisas Meitus. Lemeksil on raudtee ääres oma krunt, kuhu firma varub puitu.
Jõgeva korteriturg muutub atraktiivsemaks
Tema sõnul pole juba praegu paljudel Jõgeva firmadel töötajaid. “Lemeksi vineeritehas aga tekitab olukorra, kus tööjõudu on kindlasti juurde vaja,” tõdes linnapea.
Tema hinnangul muudab uus tehas Jõgeva korterituru tunduvalt atraktiivsemaks. Korterite hinnad tõusevad, ümbruskonnas läheb kinnisvara hinda.
“Tehas vajab lisaks töölistele ka spetsialiste. Järelikult on kõrgkooli lõpetanud noortel lootus siin tasuvat tööd leida.”
Just hiljuti rääkis linnapea ühe aasta lõpus maavalitsusest koondatava töötajaga, kes polnud veel uut töökohta leidnud. “Ta ütles, et kui Lemeksi tehas 2019. aastal käima läheb, on lootust seal tööd saada,” lisas linnapea.
Jõgeva vallavanem Enn Kurg on seda meelt, et tehas loob piirkonda väga vajalikke uusi töökohti. “Kes kaugemale tööle käivad, leiavad pärast vineeritehase valmimist ehk kodu lähedal tööd,” rääkis ta. Vallavanema sõnul tõi Kuremaa lähedal saetööstuse avamine asulasse uut elu. “See oli piirkonna jaoks võit,” märkis ta.
Vallavanem tunnistas ka, et uus tehas ei pruugi osadele lähinaabritele meeldida, sest liiklus läheb tihedamaks. Tänapäeva ohutusnõuetele vastav tehas loodusele küll mingit ohtu ei kujuta, lisas ta.
Estonian Plywood AS kuulub Eesti puidu- ja metsatööstuskontserni Lemeks Grupp, mille tegevusalad hõlmavad kogu puidu väärindamise protsessi, metsa majandamisest ja puidu varumisest selle esmase töötlemiseni saeveskites ning lõpptoodete valmistamise ja turustamiseni.
Lemeks Gruppi kuulub 29 tütar- ja sidusettevõtet, tütarettevõtete konsolideeritud käive ulatus 2016. aastal 115 miljoni euroni, sellele lisandub 48 miljoni euro suurune sidusettevõtete käive. Kogu Grupis antakse tööd rohkem kui 850 inimesele nii Eestis, Lätis, Prantsusmaal, Suurbritannias, Rootsis ning Norras.
HELVE LAASIK