Leader-projektiga stratosfääri

Vahetult enne uue kooliaasta algust käis rühm Jõgevamaa noori Jõgevamaa Koostöökoja rahvusvahelise noorteprojekti raames Rootsis. Koos sealsete ja Soome eakaaslastega õpiti vaatama kosmilistesse kõrgustesse, aga leidma ka enese ümbert ideid, kuidas lihtsate ja käepäraste vahenditega oma elu huvitavaks muuta.

 

Projekti Fenix (see on rootsi vaste sõnale „fööniks“) algatasid kolme riigi neli kohalikku tegevusgruppi: Leader-Sjuhärad Rootsist, Varsinais-Suomen jokivarsikumppanit ry ja Peräpohjolan kehitys ry Soomest ning Jõgevamaa Koostöökoda. Euroopa Liidu Leader-meetmest toetatud projekti avakohtumine leidis aset Göteborgi lähedal Helsjönis, kuhu 17 Palamuse, Saare, Torma ja Põltsamaa vallast pärit noort jõudsid pärast 27-tunnist teekonda. Ühtekokku osales kohtumisel noori 80 ringis.

Kohapeal oldud kahest päevast kulus esimene ümbruskonnaga tutvumisele. Kõigepealt viidi kogu seltskond suurde kaubanduskeskusse, kus pakuti odava hinnaga brändikaupu. Tõsi, odav oli see kaup soome ja rootsi noorte jaoks, meie omade jaoks mitte nii väga.

Põnevad olid käik iidsesse Torpa Stenhusi kindlusse ja kanuusõit Borasis.

Teisel päeval tegutseti töötubades, kus sai tantsida, näidelda, žongleerida, harrastada akrobaatikat, filmi teha, isevärki muusikariistu valmistada ja neil musitseerida ning tehnikaalaseid oskusi omandada. Mõistagi pidi igaüks tegema oma valiku, sest kõigis töötubades poleks kuidagi kaasa lüüa õnnestunud. Ning mõistagi koosnesid kõigis töötubades askeldavad grupid eri rahvuste esindajatest.

„Meie tegime etüüde ja sketše, õppisime oma häält kasutama ja laval enesekindlust omandama,“ ütles teatritöötoas kaasa löönud Palamuse Gümnaasiumi abiturient Piia Puuraid. „Hiljem, kui kõik töötoad päeva jooksul õpitut näitasid, tegime lavalist improvisatsiooni. Publik ütles meile ette, kus meie tegevus toimuma peab ning laused, mida öelda, võtsime korvist loosiga. Mõni lause trehvas ikka kujunenud situatsiooni hullult hästi sobima.“

Samuti Palamuse Gümnaasiumis õppivad Kristi Unt ja Valdor Reigo lõid kaasa filmitöötoas.

„Meie jäädvustasime kogu selle päeva tegemised ja panime sellest kokku sellise natuke „kiiksuga“ filmi,“ ütles Kristi Unt.

Otsesem ja kaudsem eesmärk

Ühe tähelepanuväärsema asjaga sai sel päeval hakkama tehnikatöötoa rahvas. Nemad saatsid nimelt stratosfääri poole teele suure heeliumiga täidetud õhupalli, mille külge olid kinnitatud  põrutuskindlasse vahtplastkonteinerisse pakitud fotokaamera, GPS-seade ja mobiiltelefon. Automaatrežiimile seatud fotoaparaat jäädvustas õhupalli tõustes seda, mis allapoole jäi, iga 10 sekundi järel. Plaani järgi oleks pidanud õhupall jõudma 30 km kõrgusele, ent tegelikult purunes õhupall õhu hõrenemise ja heeliumi surve tugevnemise tagajärjel juba 24 km kõrgusel. Allakukkunud õhupallijäänused ja kaamera leiti GPS-seadme ja mobiiltelefoni abil neljatunnise autosõiduteekonna kauguselt ning kaamera poolt salvestatud pildid laeti üles internetti.

„Et harjutada noortepärast meediakasutust, loodi suhtlusportaali Facebook projekti Fenix keskkond, kus on leitavad kõik projektiga seotud materjalid ja kus projektis osalevad noored saavad omavahel suhelda,“ ütles projekti Eesti-poolne koordinaator, Jõgevamaa Koostöökoja projektijuht Kaire Sardis.

Kõnealusel projektil on tema sõnul otsesem ja kaudsem eesmärk. Otsesem eesmärk on soodustada kolme riigi maapiirkondade noorte omavahelist suhtlemist ja anda neile ideid, kuidas liigselt kulutamata põnevalt vaba aega veeta, kaugem eesmärk aga see, et noored õpiksid ka kodustes oludes omal algatusel kasulikke asju ära tegema ning ise otsustama ja vastutust võtma.

Esimene rahvusvaheline

Jõgevamaa Koostöökoja jaoks on Fenix esimene rahvusvaheline projekt ning kogu Eestiski on see alles teine rahvusvaheline Leader-projekt.

„Projekti idee käisid välja Soome sõbrad, kellega olime juba varem vastastikku kogemusi vahetamas käinud,“ ütles Kaire Sardis. „Projekti ettevalmistamine kujunes siiski aeganõudvamaks ja keerulisemaks kui arvanud olime, sest ehkki Leader-meede on ühtne üle Euroopa, kehtivad sealt raha saamiseks igas riigis siiski mõnevõrra erinevad reeglid.“ Fenix on rahalises mõttes päris mahukas projekt. Eesti osaleb selles enam kui 600 000 krooniga, millest 90 protsenti moodustab Leader-meetmest ja Eesti riigilt saadud toetus. Välissõitude rahastamises osalevad ka noored ise (igal neist tuli näiteks Rootsi-reisiks välja käia 1000 krooni), kodustel kohtumistel saavad nad aga osaleda tasuta.

Kaire Sardise sõnul läks projekti Fenix esimene kokkusaamine vaatamata mõnedele korraldusapsudele hästi korda. Piia, Kristi ja Valdor nimetasid ainsa puudusena seda, et kohapeal olemiseks jäänud aeg oli liiga lühike — eriti võrreldes edasi-tagasi sõitmiseks kulunud ajaga. Plusspoolelt tõi Piia välja veel selle, et kahe päeva jooksul edenes jõudsalt inglise keele oskus ning vähenes hirm end võõras keeles suheldes lolliks teha.

Projekti teine kokkusaamine toimub tuleva aasta aprillis Soomes. Kõigepealt viibitakse Turu piirkonnas ja sõidetakse sealt edasi Lapimaale. Kolmanda, tuleva aasta augustis teoks saava kokkusaamise võõrustajateks on Jõgevamaa noored. Eile oligi Jõgevamaa Fenix-grupp koos Luual, et arutada, kuidas täita Soome-kohtumiseks antud koduülesannet ehk saada valmis oma kodukanti tutvustav film, ning millega üllatada projektikaaslasi aasta pärast Eestis.

„Mingi tulevärgiga tuleb projekti igatahes lõpetada: fööniks peab ju tõusma tuhast ja panema alguse millelegi uuele,“ ütles Kaire Sardis.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus