Laupäeval sõidetakse üheksas Kalevipoja rattamaraton

Kuueteistkümnendat korda toimuva Eesti suurima maastikurattasarja Hawaii Express Estonian Cup tänavune viimane etapp, 9. Kalevipoja rattamaraton sõidetakse sel laupäeval Kuremaa ümbruse radadel. Maratonile ja poolmaratonile on registreerunud juba üle 900 osavõtja, kaasa on löömas kogu selle ala koorekiht eesotsas rattaproffide Rein Taaramäe ja Gert Jõeäärega.


 septembri keskpäeval antakse Kuremaal start umbes 69 kilomeetri pikkusele maratonidistantsile, poolteist tundi hiljem pääsevad rajale ka 37-kilomeetrisel poolmaratonil osalejad. Maratoni stardi järel pakutakse Kuremaa mõisapargis võimalust oma rattasõiduoskused proovile panna kõigile neile, kelle jaoks maratonidistantsid veel liiga pikaks jäävad. Laste- ja tillusõitudes saavad osaleda 2004. aastal ja hiljem sündinud rattahuvilised, tasuta sõitudele on praeguseks hetkeks registreerunud juba ligi kolmsada huvilist.

Kalevipoja rattamaratoni toimumisaega on viimastel aastatel korduvalt muudetud, möödunud aastal sõideti see näiteks juunikuus. Rattamaratoni korraldava jalgrattaklubi Vooremaa Centrum juhatuse liikme Tarmo Raudsepa sõnul muudetakse ürituse toimumisaega eelkõige sõitjatele mõeldes. “Meil on sarjas kokkulepe, et vahetame omavahel etappide toimumisaegu,” selgitas Raudsepp. “Tahame, et sõitjatel alati natuke huvitavam oleks, muidu on ju näiteks maikuus pilt alati ühesugune.”

Hilisem toimumisaeg ning tänavune vihmane suvi tõid aga varasemast tuttavale rattamaratoni trassile suured muudatused. “Rada on sel aastal üsna suures osas muutunud,” lausus Raudsepp. “Raja keskmine osa läheb esmakordselt Kantkülla välja, sellega seoses on lausa kolmandik rajast täiesti uus. Üheks muudatuste põhjuseks oli see, et mõnes varasemalt kasutuses olnud kohas ei ole praegu lihtsalt võimalik rattaga sõita, mõnes madalamas kohas võiks praegu pigem kanuurallit teha. Kõrge veetaseme tõttu pidime välja jätma näiteks Kullavere jõest läbisõitmise.”

Raja keskossa jäävad ka mõned uued lõigud, mis peaks sõitjatele põnevust pakkuma. “Sõitjatele on kindlasti omamoodi huvitavaks kogemuseks maisipõllu läbimine,” ütles Tarmo Raudsepp. “Tõmbasime traktori niiduki laiuse mitmesajameetrise siksakilise raja maisipõllule. Teiseks huvitavaks ja üsna ekstreemseks kohaks on Laiuse lähedal asuv Kivijärve vana turbamaardla, kust samuti läbi sõidetakse.”

Nii sõitjatele kui ka pealtvaatajatele on alati huvi pakkunud see, mis toimub Kalevipoja rattamaratoni ajal Laiuse mäel. “Kui eelmisel aastal oli mäe otsas näha jääd ja lund, siis sel aastal võivad seal juba vulkaanid olla,” lausus Tarmo Raudsepp. “Varasematel aastatel on olnud sõitjaid, kes on lõpetamise järel Laiuse mäele tagasi läinud, et veel natuke nalja saada.”

Maratoni pikale trassile on praeguseks ennast registreerinud üle kuuesaja viiekümne osavõtja. Kohal on kõik sarja üldvõidule pretendeerivad ratturid eesotsas Peeter Tarvise, Erki Pütsepa, Ivo Suure, Caspar Austa, Tarmo Neemela ja Alges Maasikmetsaga. Neile pakuvad konkurentsi rattaprofid Rein Taaramäe ja Gert Jõeäär, samuti Martin Laas, Peeter Pruus, Silver Schultz ja paljud teised. Ka naistest tuleb Kalevipoja rattamaratonil starti kogu selle ala koorekiht eesotas Greete Steinburgi, Janelle Uibokandi ning Liisa Ehrbergiga.

“Raja äärde sõitjaid toetama tulevatel pealtvaatajatel on võimalik sattuda ka telepilti, sest tavapäraselt valmib Estonian Cupi osavõistlusest ka kokkuvõttev saade,” kutsub Tarmo Raudsepp pealtvaatajaid Kalevipoja rattamaratoni uudistama.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus