Laulusilda ületamas

Kolmes vanusegrupis oli esinejaid kokku 41, laule aga 82, see tähendas seda, et iga võistleja pidi esitama kaks laulu. Kõiki julgeid lavaleastujaid hindas zürii koosseisus Merike Toro, Triinu Taul, Tiina Kivastik ja Merike Katt.

Kuid laulusilla ehitamise kõrval oli noortel artistidel ka teine ülesanne: see oli õhtujuhi ehk Lumekuninganna südame sulatamine. Laval olev karuke aga sättis lauljate jaoks mikrofoni. Vaheaegadel istus mõmmi juhtumisi meie kõrval. Loomult sõbralik  mesikäpp rääkis, et ta on ametilt tegelikult helitehnik, kuid sai ametikõrgendust ning nagu selgus, pidi ka lavakaunistuseks olema. Meie meelest tuli see tal imehästi välja.

Igale julgele esinejale anti mälestuseks tänukiri, pastapliiats ning peotäis kommi.

Alustasid kõige väiksemad ehk 7-9-aastased.

Kui esimese laulu ajal tihti seeliku- või pluusisaba nutserdati ning jalgade ning hääle värisedes publiku seast oma sugulasi, sõpru ja tuttavaid otsiti, siis teise laulu ajal muututi julgemaks, lasti seelikusabast lahti, hääl muutus tugevamaks. Et pinge oli suur, unustati vahel kas hingata või neelatada. Sellest polnud ka midagi, kui sõnad tsipake sassi läksid. Zürii esimehe sõnul mõistsid kõik noorte artistide tundeid ning väike äpardus lauljat veel konkurentsist välja ei tõrjunud.

Esinejad olid kõik täis optimismi ning kevadist soojust, mida võis nende säravaist silmist lugeda. Kuid samuti võis nende näolt lugeda pinget, mis iga hetkega aina kasvas. Kärsituid konkursilisi  jahutas kingitus lumekuninganna lossist: tantsijad, kes oma värviliste kostüümide ning vallatute liigutustega saali kevadise lustakusega täitsid. See leevendas väsimust ning maandas pingeid.

Kui esimene vanuserühm ehk  7-9-aastased kuulatud, suunduti vaheajale, mil publik võis valida oma lemmiku. Selleks osutus Anita Maasalu, kes sai ühtlasi ka esimese koha. Eripreemiad said  kõik ?meeslauljad?, keda selles vanusegrupis oli vaid kaks:  Ako Tõnissoo ja Janar Vaht.

10-12-aastaste vanusegrupis olid küllalt kogenud esinejad, ei olnud märgata ka erilist närveldamist. Muidugi, ega sellist momenti ei tulnudki, mil ennast täiesti vabalt võis tunda.  Esinejad olid tasemel ning erilisi äpardusi ette ei tulnud. Pärast pingelist mõõduvõtmist suunduti vaheajale, otsuseid langetama. Vaheaja lõppedes ei teatatud veel teise vanusegrupi  võitjaid. Ei tea, kas tulemused unustati öelda või vaikiti lihtsalt sellepärast, et pinget üles kruvida. Võistlus jätkus viimase 12 esinejaga. ?üriil tuli vastu võtta üliraske otsus, sest  võistlejad olid hästi treenitud ning võisid laulda ka kõige kõrgemaid ja madalamaid noote, mis 13-16 aastastel neidudel-noormeestel võimalik. 24 laulu, üks parem kui teine. Lõpuks teatati, et esinejad on otsas ning ainult ?ürii võib saalist lahkuda. Lemmikut saab valida saalis, igasugune liikumine on lubatud, kuid saalist väljuda ei tohi!! Pärast vaheaega sammusid saali igati säravad ?ürii liikmed. Lumekuninganna teatas, et käes on hetk avalikustada kahe viimase vanusegrupi tulemused.  Kõigepealt eripreemiad 10-12 aastastele noortele artistidele. ?Tuleviku lootuse? eripreemia läks sellel korral Kalle Kirnale Puurmani vallast. Loomulikult tõsteti esile ka ?meeslauljad?, keda selles vanuserühmas oli neli: Jakob Kill, Ivor Piir, Kalle Kirna ja Kristen Oja.

13-16 aastaste seast  võitis esimese koha ning publiku lemmiku tiitli s Käthi Kivi Palamuse vallast. Eripreemia saanud meeslauljaid oli  kaks ? Siim Sildver ja Kervin Kull. Lisaks võitjatele autasustati ka juhendajaid ja õpetajaid, kuid ei unustatud ka teisi osalejaid. Neid tänati südamlikult osalemise eest. Veel mõned hetked ja võitjad pidid ühe oma lauludest uuesti esitama. Saal jäi inimestest päris tühjaks, sinna jäid vaid mõned võistlejad, kaks või kolm zürii liiget ning meie. Kui üritasime kellegi käest paari sõna  kommentaariks küsida, vastati meile rutakalt, et pole aega, kiirustati kas bussile või teatrisse. Kui siiski ühe züriiliikme kinni püüdsime, vastas ta meile tervet konkurssi lühidalt kokku võttes: ?Mul on väga hea meel, et noored sellise asjaga tegelevad ja et kõik laulud, mida täna kuulsime, olid meie endi emakeeles ? eesti keeles.

KADI-MAARJA VÕSU, MADLI PIISKOPPEL
Jõgeva Gümnaasiumi 7a klass

 

blog comments powered by Disqus