Laulu- ja tantsupeole soovijaid rohkem kui eelmisel korral

2014. aasta juulis peetakse Tallinnas XXVI laulu- ja XIX tantsupidu. Jõgevamaalt on pidudele kandideerimas 95 kollektiivi.

 

Suurpidudele registreerunud kollektiivide hulga poolest on Jõgevamaa enam-vähem ühel pulgal Järva- ja Saaremaaga. Laulupeole üritab meilt pääseda 44 koori ja orkestrit, tantsupeole 51 tantsurühma ning rahvamuusika- ja liikumiskollektiivi. Lastekollektiive on peole pürgimas pisut rohkem kui täiskasvanute omi: esimesi pani end peole kirja 58, teisi 37.

Uusi tulijaid või pärast väikest vaheaega laulupeoprotsessi naasnud kollektiive on registreerunute hulgas 20.

“Huvi rahvakultuuri valdkonnas tegutsemise vastu on tõusnud ja see on ainult positiivne,” ütles Jõgeva maakonna laulu- ja tantsupeokuraator, maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt. “Juurde on loodud nii laste kui ka täiskasvanute rahvatantsurühmi. Lastekollektiivide juurdekasv näitab, et tantsujuhid on teinud järjepidevat tööd. Uute tulijate hulgas on näiteks Jõgeva kummagi gümnaasiumi II-III klassi rahvatantsurühm.”

Aeg ja puudutus

Tantsupeo protsessiga on liitunud ka kaks täiskasvanud noorte segarühma, Põltsamaa kultuurikeskuse rühm Nii ja Naa (juhendaja Kaja Kivi) ning Laiuse-Sadala segarühm (juhendajad Virve Muser ja Valve Raide). Mõnel tantsurühmal tuleb aga seekord kandideerida harjumatus kategoorias. Seekordsel tantsupeol pole nimelt eraldi rolli VII-IX klassi tantsurühmadel, mistõttu tuleb selle vanuseastme rühmadel suurele peole pääsemiseks konkureerida C-segarühmade kategoorias.

“Peale tantsurühmade on juurde tulnud ka koore, täpsemalt segakoore,” ütles Pille Tutt. “Kümnest peol osaleda soovivast segakoorist kaks, 37 lauljaga Palamuse segakoor Kuus Õuna ja 27 lauljaga Jõgeva kammerkoor kandideerivad valikkooride hulka.”

Valikkoorid osalevad ka laulupeo esimese päeva kontserdil, ülejäänud ainult teise päeva kontserdil. Laulu- ja tantsupeo üldpealkirjaks on seekord nimelt “Aja puudutus. Puudutuse aeg” ning esimese päeva kontserdil “Aja puudutus” tuuakse kuulajateni läbilõige seniste laulupidude repertuaarist.

Laulupeo kunstiline juht on Hirvo Surva, tantsupeo pealavastaja Maido Saar. Laulu- ja tantsupeo idee on nende sõnul suurel määral kantud tundest, et nüüd on meie aeg — et meie vormida on tulevik ning meie puudutustest sünnib see pärand, mis jääb järgmistele põlvkondadele. Peol osalejaid ja publikut kutsutakse üles mõtlema, mis on elus see, mis päriselt puudutab, märkama oma kaasteelisi, inimesi enda ümber; otsima oma juuri ning hoidma seda, mis on tõesti oluline ja kallis.

250 eurot toetust

Pille Tuti sõnul saavad laulu- ja tantsupeoprotsessis osalevad kollektiivid 2012.-2013. aastaks igaüks 250 eurot tegevustoetust, mida saab kasutada esinemise ja esinemiste jäädvustamise kuludeks, festivalide osavõtutasudeks, õppevahendite ja esinemisriiete soetamiseks ning transpordikuludeks.

“Soovin kõigile kollektiividele mõnusat tegutsemistahet, huvitavaid esinemisi ning sihikindlust ja visadust uue repertuaari omandamisel!” ütles Pille Tutt. “Ootame maakonna kollektiive ka Jõgevamaa noorte ja laste tantsupäevale “Elu kui muinasjutt”, mis toimub 2. juunil 2013 Palamuse gümnaasiumi staadionil, ja Jõgevamaa laulupäevale, mis leiab aset 2013. aasta juulis Põltsamaal.” 

Jõgevamaalt kandideerib 2014. aasta laulu- ja tantsupeole

12 mudilaskoori

8 lastekoori

4 poistekoori

3 naiskoori

2 meeskoori

10 segakoori

4 puhkpilliorkestrit

1 noorte sümfooniaorkester

3 rahvamuusikakollektiivi
9 II-III kl tantsurühma
6 V-VI kl tantsurühma
6 C-segarühma ja noorte segarühm
13 naisrühma
9 täiskasvanute segarühma
1 täiskasvanute võimlemisrühm
4 laste ja noorte võimlemisrühma

Kogu Eestist registreerus laulu- ja tantsupeole 2381 kollektiivi, sh 1409 laste- ja noortekollektiivi ning 972 täiskasvanute kollektiivi.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus