Laulavad teleekraanil ja koduski

Eesti Televisioonis käivitub homme uus meelelahutuslik saatesari “Perepidu”, kus hakkavad üksteiselt mõõtu võtma Eestimaa musikaalsed pered. Kohe esimeses saates on Jõgevamaa televaatajail võimalus kaasa elada Tabivere vallast pärit kvartetile, kuhu kuuluvad Liia Koorts ning tema tütar Triinu Täpsi, poeg Rauno Koorts ja vend Kalev Kurs.

 

Liia on Tabivere huvikooli juhataja, flöödiõpetaja ning Maarja-Magdaleena meesansambli ja memmede tantsurühma Vokiratas juhendaja, Triinu florist, Rauno Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli õpilane ja Kalev füüsilisest isikust ettevõtja. Peale sugulussideme ühendab kõiki nelja seotus Maarja-Magdaleena segakooriga: Liia on selle dirigent ning ülejäänud laulavad seal. Segakoori ridadest tuli ka idee, et Liia võiks pereansambli kokku panna ja telesaatesse võistlema minna.

„Kõigepealt rääkisin Raunoga, kes oli kohe nõus, seejärel Kaleviga, kes asja vaikselt muheldes teadmiseks võttis. Triinu nime panin kirja nii, et ta seda ise ei teadnudki. Kui talle asjast lõpuks kõnelesin, kutsus ta küll naljatamisi taevasi jõude appi, aga oli tegelikult asjaga päri,” ütles Liia.

Saate formaat näeb ette, et igast perest lööb kaasa neli lauljat. Ka siis, kui neid rohkem vaja oleks olnud, poleks Liial ansambli moodustamisega raskusi tekkinud, sest  headest lauljatest nende peres puudust ei tule. Need suguvõsa liikmed, kes ansamblisse ei mahtunud, elasid siis innukalt kaasa stuudiopubliku ridades. Telestuudiosse ei pidanud paljuks sõita ka Liia ja Kalevi 83-aastane ema Leili.

“Emale oli see esmane telekogemus,” ütles Liia Koorts. “Alguses arvas ta küll, et oli teil seda nüüd vaja — teil on ju kõigil niigi palju tegemist, aga pärast lindistust oli ta täitsa õnnelik.”

Saateks valmistumine algas tegelikult laulude valimisest. Neid tuli esitada kolm. Ühe lauluga pidi kaasnema šõu ning üks laul pidi olema ühine teise samas saates esineva perega, kelleks oli perekond Int Tartust. Enne salvestust tuli mitu korda Tallinnas käia, et “Perepeo” muusikajuhtide Kelli Uustani ja Aivar Vassiljevi ning liikumisjuhendaja Kristin Pukka käe all proovi teha. Tuli harjutada ka koostööd pereansambleid saatva bigbändiga.

“Et Rauno õpib kahes koolis, saime ühel õhtul Tallinna sõitma hakata alles kell seitse õhtul,” ütles Liia Koorts. “Aga kogu teekond möödus laulu harjutades.”

Sõitmist oli ka vastupidises suunas: “Perepeo” saatejuht Maire Aunaste käib nimelt kõigil saates osalevatel peredel kaameraga külas. Nii tuli tal ette võtta ka teekond Koogile, kus elavad Liia ja Kalev oma peredega.

Tuli teha naerupaus

29. septembril, stuudiosalvestuse päeval pidid Liia, Triinu, Rauno ja Kalev juba kell 8.30 grimmitoas olema. Seal said nad esimest korda kokku ka oma konkurentide, st perekond Intiga.

“Kui selgus, et selle pere pojad Asso ja Meelis on folkansambli Vennakese liikmetena juba kogenud lavastaarid, võttis see natuke kõhedaks küll, aga ega me seepärast veel põnnama löönud. Pigem leidsime, et võimalus niisuguste vahvate lauljatega rinda pista teeb meile suurt au,” ütles Liia.

Kalev lisas, et kaamerahirmu vastu aitas väga hästi varasem telekogemus: ta on nimelt kaasa teinud televiktoriinis “Eesti mäng” ning käinud “Terevisiooni” saates Jõgevamaa Koostöökoja tegemisi tutvustamas. Aitas ka saate töörühma toetav suhtumine.

Peale saatejuhi ning muusika- ja liikumisjuhtide puutuvad saates osalevad pered kokku ka stilist Kenneth Pärliniga. Koortside pereansambel sai küll põhiriietuse valimisega ise suurepäraselt hakkama. Kalev ja Rauno panid selga segakoori esinemisriided, Liia ja Triinu ostsid endale ühesugused kleidid, et ühtviisi head välja näha. Nn šõulaulu ajaks otsustati end aga kolhoosnikeks kostümeerida.

“Triinu oli algul vastu, aga siis ma soovitasin tal ette kujutada, et ta mängib kolhoositeemalises muusikalis,” ütles Liia. “Kui stilist meile kirjud kitlid tõi ja rätid pähe sidus, vallandus selline naer, et meil ei tulnud laulmisest, pillimeestel pillimängust ega saatemeeskonnal töötegemisest tükk aega midagi välja.”

Tuurile ei lähe

Ehkki saates on ka žürii, kes peresid hindab, otsustatakse edasipääseja põhiliselt televaatajate telefonihääletuse tulemusena. Et salvestuse ajal on häälte jagunemine alles teadmata, võetakse üles kaks saatelõppu: ühes kuulutatakse võitjaks üks, teises teine pere. Eetrisse lastakse muidugi ainult see lõik, mis “õigeks” osutub.

“Meie ema läks algul paanikasse, kui Intide pere võitjaks kuulutati. Alles pärast, kui meie võiduga lõppu salvestama hakati, sai ta asjast aru,” meenutas Liia.

55 minuti pikkust saadet salvestati tervelt kolm tundi, aga see-eest lahkusid Liia, Triinu, Rauno ja Kalev stuudiost kogemuse võrra rikkamana. Naljatamisi esitatud küsimusele, ega neil CDd pole plaanis välja anda ja tuurile minna, vastas Liia eitavalt. Küll aga tahaks ta edasipääsemise korral järgmine kord terve Maarja-Magdaleena segakoori stuudiosse laulma viia.

“Segakoor ongi “Perepeo” saatest vist isegi rohkem õhinas kui meie,” ütles Liia.

Nii tema kui ka Kalev kinnitasid, et ka nende päris- perepidudel on muusika tähtsal kohal.

“Laulame üsna palju,” ütles Liia. “Saatepilliks on kitarr, vahel ka klaver. Viimasel ajal on lisandunud lõõtspill, mida Rauno omal käel õpib. Lemmiklugusid on meil palju, aga “Rohelised niidud” ei jää kunagi laulmata. Vahel paneme ka segakoori fonod peale ja laulame nende saatel mitmehäälselt.”

Kel vähegi võimalust, tehku siis homme kell 20.05 telekas lahti ja vaadaku, kuidas meie maakonna lauluperel tartlaste vastu saada õnnestub.

“Loodame, et kodumaakonna rahvas meid telerite ees ja telefonihääletusel toetab,” ütles Kalev Kurs. Liia Koorts lisas: “Usun et esindame oma maakonda kuningliku väärikuse ja Kalevipoja jõuga.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus