Paljud uuringud näitavad, et lapse arengule on ülimalt tähtis vanemaga koos oldud aeg. Lapse põhitegevuseks on mäng. Mängides saab ta uusi kogemusi, oskusi, vilumusi ja teadmisi. Tihti on laps ise mängu alustajaks, aga sageli vajab ta ka täiskasvanu abi ja õpetusi. Üheks mõnusaks koosmängimise võimaluseks on lauamängud. Seal saavad kõik kaasa lüüa ? alates lastest ja lõpetades vanavanematega.
Lauamängu valikul tuleb arvestada lapse vanust
Lauamängude uurijad maailmas on kokku lugenud 270 erinevat lauamängu tüüpi. Algselt religioossetel eesmärkidel ning hiljem täiskasvanute lõbustamiseks on neid kasutatud juba tuhandeid aastaid. 18 saj. hakati trükkima lastele mõeldud lauamänge eesmärgiga pakkuda neile harivat ja arendavat tegevust. Eestis muutusid lauamängud laiemalt populaarseks alles 1930. aastal.
Mänguasjapoodides on üsna palju lauamänge, neid on igale eale üksi ja koos mängimiseks. Mängude rohkus võib tekitada segadust ja õige mängu valimine ei ole kerge.
Lauamängu valikul tuleb arvestada oma lapse vanust, kas mäng on talle jõukohane. Lastega koos mängimiseks sobivad hästi need lauamängud, mis arendavad mälu ja mõtlemist ja kus lapsed saavad arendada oma käe osavust ning tähelepanuvõimet. Kui koju on toodud uus mäng, tuleb algul selgitada lapsele mängureeglid, õpetada ja innustada teda mängima.
Lauamängud on head sellepärast, et lapsed saavad mängides teada, mis on reeglid ja et neist tuleb kinni pidada. Mängus on reeglid kõigile ühesugused ja nii saab laps end pereliikmetega võrdsena tunda. Kui siiski ilmneb, et keegi ei pea mängureeglitest kinni, tuleb sellesse suhtuda negatiivselt. Mäng tuleks peatada ja jõuda koos kokkuleppele, kas alustada mängu uuesti või jätkata ausalt.
Lauamängud õpetavad lapsele ka ootamist. Ta peab ootama oma mängukorda ning näeb, et ka teised pereliikmed teevad seda.
Areneb ka lapse tahe
Mängimiseks tuleb võtta aega ja teha seda rõõmuga. Kiirustamine tekitab pingeid ja tülid on kerged tulema. Kui mäng toimub rahulikus ja rõõmsas õhkkonnas, on lapsel kergem taluda ka kaotust. Hea on, kui laps näeb, et ka teised kaotavad ja lauamängu puhul on see normaalne. Kaotuse korral tuleb last lohutada ja julgustada uuesti mängima. Läbi lauamängu areneb ka lapse tahe, sest mäng tuleb mängida lõpuni ka siis, kui kaotus on juba aimatav. Väga hea on, kui laps tunneb ka võidurõõmu ja selle üle peaks rõõmustama kogu pere.
Ei tohi unustada, et lapsed matkivad täiskasvanuid. Sellepärast on väga oluline, kuidas reageerib vanem kaotusele ja võidule. Kui mänguhoos lendavad vanemate suust vandesõnad, pole ime, kui neid kasutab varsti ka laps.
Mida väiksem laps, seda kergem peab olema mäng. Kuni kolmanda eluaastani omandatakse ja arendatakse esemelisi tegevusi koos täiskasvanuga. See aeg on väga hea kahekesi mängimiseks. Head on igasugused lotomängud, pilt-doominod, kergemad pusled, mitmesuguse kujuga püramiidid ja teised kokkupandavad lihtsad mängud. Sobivad veel mängud, kus saab detaile sorteerida, leida samasuguseid. Lapsele tuleks ette näidata, kuidas lükkida mängus nupukesi alusele, kuidas nendest mitmesuguseid mustreid kujundada. Oluline on, et laps saaks ka palju rääkida.
Alates neljandast eluaastast muutuvad lapse mängud nii oma vormilt kui ka sisult mitmekesiseks. Nüüd sobivad mängud, kus saab kasutada oma mälu ja tähelepanu. Näiteks väga hea on “Memoriin?, “Peida ja otsi?, samuti igasugused kaardimängud. (“Must Peeter?, “Must notsu?). Palju rõõmu ja elevust tekitavad mängud, mis nõuavad reaktsioonikiirust. Ka klassikalised täringumängud, (“Tsirkus?, “Reis ümber maailma?) pakuvad kindlasti kogu perele elevust. Need aitavad lastel õppida numbreid ja kinnistavad loendamisoskust.
Võib tulla nõu küsima
Poodides on palju erinevaid doominosid, mis sobivad igale eale. Lõbus ja haarav on kogu perele sõna- ja pildiseletusmäng “Alias?. Palju põnevust pakuvad igasugused konstruktorid ja legod, mis aitavad kaasa loovuse ja fantaasia arengule. Kui juhtub, et kodus parajasti ühtegi lauamängu ei ole, võib ju selle kogu perega ise valmistada. Ühiselt mõeldud reeglid, kleebitud pildid ja kirjutatud numbrid muudavad mängu eriti armsaks.
Kui tekib soov muretseda koju uus lauamäng ja mänguasjapoes ei oska valikut teha, võib julgelt tulla lasteaeda nõu küsima. Lasteaiaõpetajatel on olemas ülevaade praegu müügil olevatest lauamängudest, oskame soovitada igale eale sobivaid.
INGE TOODE,
Põltsamaa Lasteaia Mari vanemõpetaja