Lapsepõlve lemmiklood laval

Homme algavad Jõgeva Gümnaasiumis Betti Alverile pühendatud luulepäevad Tuulelapsed”, kuhu on oodata kahtsadat esimeste kuni üheksandate klasside luulehuvilist kogu Eestist. Tänavuste luulepäevade teema on Lapsepõlve lemmiklood”.

Mainitud teema alla on korraldajad mahutanud eesti vanema põlve autorite, nagu Lydia Koidula, Friedrich Reinhold Kreutzwaldi, Julius Oengo, Jaan Bergmanni, Karl August Hindrey, Karl Eduard Söödi, Felix Kotta, Jakob Tamme, Ernst Enno jt lasteluule. Jõgevamaad esindavad luulepäevadel Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja, Lustivere Põhikool ja Torma Kooli draamaring OFF, kaugemad külalised tulevad Aravetelt, Aserist, Kehrast, Kolgast, Kundast, Kuressaarest, Orissaarest, Tallinnast, Viimsist ja Vaidast.

Luulepäevad avatakse homme kell 15 Jõgeva Gümnaasiumi aulas ning viisteist luuleetendust vaadatakse viide blokki jagatuna ära sealsamas ning sellesama õhtu jooksul. Lavastusi  hindab Nõukoja nime kandev zhürii, millesse kuuluvad kirjanik Leelo Tungal, Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juhataja Toomas Lõhmuste, Tallinna Ülikooli Kasvatusteaduste Instituudi direktor Rain Mikser, Jõgeva Haigla ravijuht Kalle Piiskoppel, Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Hele Kull ja Vanemuise teatri noorsootöö juht Mall Türk. Viimane on Nõukojas küll esimest korda, ent Jõgeva Gümnaasium on talle läbi ja lõhki tuttav paik, sest aastate eest töötas ta seal muusikaõpetajana.

Kolm tükki korraga

Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja astub “Tuulelastel” üles koguni kolme lavastusega, milles teevad kaasa 1a, 3b ja 7b klassi õpilased. Kõigile kolmele klassile annab Liblikapüüdja juhendaja Lianne Saage-Vahur teatriõpetuse tunde.

„1a klassi õpilaste esitatav “Meie Mikukene” kasvas välja jõuluaegsest etteastest koolis,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Lavastuse aluseks on kaks Karl Eduard Söödi lustakat luuletust Miku-nimelisest poisist. Algul pidime seda mängima ainult osaga klassist, ent siis selgus, et kaasa tahavad teha kõik.”

Tekstid aitas lastel selgeks õppida klassijuhataja Tiiu Õunap, Lianne Saage-Vahuri ülesandeks oli need lavale seada. Samasugust koostööd tegi Liblikapüüdja juhendaja 3b klassi juhataja Linda Trossiga Felix Kotta luuletusel “Metsarahva laulikud” põhineva lavastuse loomisel, milles osalejatel tuleb kehastuda loomadeks ja lindudeks. 7b klass mängib nn lugu loos põhimõttel üles ehitatud lavastust, mille aluseks on Jakob Tamme rahvalaululaadne luuletus “Hundi loomine”.

Nagu ikka, kogunevad luulepäevadel osalejad reede õhtul Betti Alveri parki mälestushetkele. Pärast õhtusööki peavad noored näitlejad pidu, juhendajad saavad aga Nõukojalt tagasisidet nähtud lavastuste kohta. Laupäeva ennelõunal tegutsevad noored kolme tunni jooksul õpikodades. Neid on viis ja igaüks peaks nende hulgast leidma meelepärase. Luulepäevad lõpetatakse kell 14.

Tänuväärt ettevõtmine

Kui gümnaasiumiastme luulepäevi “Tähetund” on Jõgeval peetud juba 19 korda, siis nooremad luulesõbrad kogunevad Betti Alveri sünnilinna kuuendat korda. “Tähetunni” populaarsusega “Tuulelapsed” siiski võistelda ei suuda.

“Puberteedieas keskastme koolinoori on palju raskem luulest huvituma panna kui gümnasiste,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Ent kui see õnnestub, on töö seda tänuväärsem.”

Tänuväärne on ka tänavusteks luulepäevadeks valitud teema: eesti vanem lasteluule on enamikule noortest tundmatu maa.

“Selliseid laule nagu “Teele, teele, kurekesed” ja “Küll on kena kelguga” lapsed enamasti teavad, aga sellest, et nende sõnad on Friedrich Kuhlbarsi ja Reinhold Kamseni kirjutatud, pole neil tavaliselt aimugi,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Vanema luule keelgi on tänapäeva lastele keeruline ja kasutatud mõisted vajavad lahtiseletamist.”

Liblikapüüdja esimese klassi trupile pidi Lianne ära seletama isegi selle, mis on sonimütsid ja tutipaelad. Ta palus lastel need kodunt rekvisiitideks kaasa võtta, ent kohtas vastuseks täiesti mõistmatuid pilke: lehvi pole väikeste eesti tüdrukute pähe ju juba ammu enam kombeks siduda ning sonimütsi poisid ka ei kanna.

Jõgevamaa truppide etteasted luulepäevadel Tuulelapsed” 20. jaanuaril

Kell 15.30 Lustivere põhikooli lavastus “Vana kannel” (juhendaja Malle Tuur)

Orienteerivalt kell 15.45 Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja 3b klassi trupi lavastus “Metsapere laulikud” (Linda Tross ja Lianne Saage-Vahur)

Kell 16.20 Liblikapüüdja 1 a klassi trupi lavastus „Meie Mikukene” (Lianne Saage-Vahur ja Tiiu Õunap)

Kell 17.10 Torma kooli draamaringi OFF lavastus “Kui piiluks kaleidoskoopi” (Ülle Säälik)

Kell 18.50 Liblikapüüdja 7b klassi trupi lavastus “Üks ennemuistne jutt” (Lianne Saage-Vahur)

Kell 19.30 mälestushetk Betti Alveri pargis

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus