Lapsed käisid Elistveres õppimas

Noored said näriliste toas tutvuda merisigade, hiirte ja hamstritega, samuti näidati neile Elistvere pargi puid ning pargikujunduse elemente. Ekskursioone juhtisid näriliste uurija Andrei Miljutin ning Jõgeva Keskkonnateenistuse spetsialist Ene Ilves.

Elistvere loomapargi perenaise Asta Sarvega käisid õpilased vaatamas seal elavaid loomi. Asta Sarv pajatas ka huvitavatest juhtumitest loomapargi elanikega. Kohal oli loodusmees Hendrik Relve, kes tutvustas lastepäraselt oma rännupiltidest kokku pandud näitust «Helmeid maailma loodusest».

Neli rohelist klassiruumi

Õppepäeva korraldamise idee sai alguse koolimetsade ühenduselt. Eesti Koolimetsade Ühenduse ja Eesti Metsaseltsi eestvõttel tutvustati märtsis roheliste klassiruumide ja koolimetskondade ideed ka Jõgevamaa koolide esindajatele. Kohtumisel räägiti sellestki, et Jõgevamaal on neli kohta – Kassinurme linnamägi ja hiis, Elistvere loomapark, Luua arboreetum ning Saare mõisa ürdiaed, kus saab suuremaid õppusi läbi viia.

Vooremaa Maastikukaitseala Administratsiooni direktori Aita Saksingu sõnul võiksid Jõgevamaa õpilased tunde edukalt läbi viia ka Tartu maakonda jääval Saadjärvel, kus avatakse looduskool.

«Elistvere on näidisõppepäevade läbi viimiseks ideaalne koht, sest siin on olemas metsloomad, närilised ja park,» ütles Vooremaa Maastikukaitseala administratsiooni loodushoiuspetsialist Kaupo Mets.

Lapsed on loodusest võõrdunud

Tema sõnul on õpetajate huvi näidisõppepäevade vastu olnud üsna suur, sest praeguse koolisüsteemi juures on õues õppimine väga uus asi ja lapsed on loodusest võõrdunud. «Kui noor inimene tuleb õppima Luua Metsanduskooli, tunneb ta tihti huvi vaid selle vastu, kuidas äri teha. Milline näeb välja mingi puu looduses, ei oma paljude jaoks mingit tähtsust,» rääkis Luua Metsanduskooli kutseõpetaja Vello Keppart. Ta möönis siiski, et pärast põhjalike mullateaduse, botaanika ja metsakasvatuse õpinguid ja välipraktikat hakkavad noored huvi tundma ka looduse kui väärtuse vastu.

«Looduses saab õppida kõiki aineid, ka keeli. Kultuuri ei tohiks loodusest lahutada,» märkis Vooremaa maastikukaitseala peaspetsialist Aita Saksing. Tema sõnul saab ju ka loodust tutvustada näiteks eesti keele asemel inglise keeles.

«Ideaalne oleks, kui igal koolil oleks endal mõni looduslapikene,» ütles Kaupo Mets. Metsaklassidena saaks kasutada avalikku riigimetsa, linnaparke ning omaniku nõusolekul ka erametsa.

Elistvere loomaparki tulevad looduslaagrid

Järgmiseks suuremaks ettevõtmiseks on looduslaagrid Elistvere loomapargis, mida on korraldatud juba kaks aastat ning on noorte hulgas üsna populaarsed. Samuti on aprilli lõpus Kassinurme mägedes ja hiies koristustalgud.

Keskkonnaministeerium, haridus- ja teadusministeerium ning koolimetsade ühendus kuulutasid metsanädala raames 14. aprilli õues õppimise päevaks. «Õues õppimise päeval võiks igas koolis mõne tunni pidada väljas: pargis, metsas, rabas, veekogu ääres,» oli haridus- ja teadusministri Toivo Maimetsa seisukoht. Õues õppimise aeg kestab 14. oktoobrini.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus