Lapitööraamat tõi kultuuripreemia

Põltsamaa Käsiteokoja perenaisel oli mullu toimekas aasta: muude tegemiste kõrvalt sai ta valmis kauni ja sisuka raamatu “Ajatud lapitööd”. Nii selle kui ka varasema loomingulise tegevuse eest käsitöövaldkonnas tunnustasid Eesti Kultuurkapital, Jõgeva maavalitsus ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liit teda ühise preemiaga Jõgevamaa Kultuuripärl 2013.

Maakonna kultuurivaldkonna suurima tunnustuse sai Katre Arula kätte möödunud reedel Jõgeva kultuurikeskuses toimunud kultuuri-, spordi- ja terviseedendajate tänuõhtul.

“Minule pakkus rahuldust juba raamatu tegemine, kõik muu, mis pärast seda tulnud on, on juba puhas boonus,” ütles Katre Arula.

“Kõige muu” all mõtles ta oma raamatu figureerimist raamatumüügikettide edetabelites, aga ka lähedaste, sõprade ja asjatundjate tunnustussõnu.

“Paljud on kiitnud mu raamatut just sellepärast, et see näitab lapitööd ebatraditsioonilise nurga alt,” ütles Katre Arula.

Toimekas tõotab tal tulla tänavunegi aasta. Selle kuu lõpus paneb ta koos mitme teise Eesti Lapitöö Seltsi kuuluva tegusama meistriga välja ühisnäituse Tallinnas Pikas tänavas asuvasse Eesti Käsitöö Majja, seejärel osaleb juuni lõpus Tallinna Kunstihoones avataval käsitöö, professionaalse tarbekunsti ja noorema visuaalkunsti näitusel “OrnaMentaalne” ja aasta lõpus jõuab ringiga tagasi Eesti Käsitöö Majja: detsembris saab seal näha Katre isikunäitust.

“Isikunäituse kontseptsiooni jaoks sain idee ühelt koolituselt. Nüüd püüan kogu aasta tööd nii seada, et nende tulemusena valmikski ühtse kontseptsiooniga näitus. Igav mul tänavu küll ei saa olema!” kinnitas ta.

Särtsu küll!

Lisaks Kultuuripärli preemiale anti reedesel tänuõhtul üle ka Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi aastapreemiad, Jõgeva maavanema tänukirjad, Rahvakultuurikeskuse tänukirjad ning ka üks kultuuriministri tänukiri. Viimase pälvis Tiit Lääne tänuväärse töö eest spordiajakirjaniku, spordiajaloolase ja spordiraamatute autori ja toimetajana Eesti ja Jõgevamaa spordi jäädvustamisel. Lisaks sellele tunnustati tänuõhtul maakonna paremaid spordis (keda täpsemalt, sellest oli juttu juba Vooremaa eelmises numbris) ja terviseedenduse valdkonnas.

Kultuurkapitali maakondliku ekspertgrupi aastapreemiaid anti seekord välja üheksa. Ühe neist pälvis Anne Kaus. Tema juhitava Põltsamaa muusikakooli üheks eripäraks on see, et suvel ei seisa see maja vaikse ja tühjana, vaid seal toimuvad noorte puhk- ja keelpillimängijate ning kitarristide suvekoolid.

“Puhkpillimängijate suvekool toimus meil mullu juba kahekümnendat korda, keelpillimängijate suvekool jõuab sama tähiseni tänavu. Ühtekokku on meie suvekoolidest läbi käinud umbes kolm tuhat pilliõppurit. Tänavu sügisel saame tähistada veel teistki juubelit: meie kool saab 55 aastaseks,” ütles Anne Kaus. “Meil on suurepärane kollektiiv, milles teenekad ja algajad pedagoogid käsikäes ja üksteist mõistes tegutsevad. Nii säilivadki traditsioonid kõige paremini. Ning särtsu on meie päevades veel küll ja küll!”

35 aastat kultuuripõllul

Rahvakultuuri edendamise eest kultuurkapitali aastapreemia pälvinud Vello Pelisaar on Lustiveres ühel või teisel viisil kultuurivankrit vedanud juba 35 aastat. Praegu teeb ta seda Lustivere külaseltsi tegevjuhina. See selts korraldab oma ettevõtmisi ikka mitte ainult oma, vaid ka kuue ümberkaudse küla rahvast silmas pidades.

“Kui rahvas kaasa ei tuleks, siis poleks mõtet midagi teha, ent meie kandis on aktiivsed inimesed, kes kõigist ettevõtmistest osa saama tulevad. Ja meie seltsil on väga tegus esimees Riina Paluoja,” ütles Vello Pelisaar.

Johannes Haav pälvis kultuurkapitali aastapreemia aktiivse tegevuse eest fotokunstis. Mullust kultuuriaastat rikastasid nii mõned tema isikunäitused kui ka tema juhitava MTÜ Piltijad eestvedamisel korraldatud ühisnäitused.

“Kutsun kõiki fotohuvilisi meie MTÜsse ja loodan peatselt Piltijatele Jõgeva linnas kasvõi ajutisegi tegutsemisruumi leida,” ütles Johannes Haav. 

Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi aastapreemiad 2013. aasta tegevuse eest

Saskia Alusalu — heade sportlike tulemuste eest kiiruisutamises

Folklooriselts Jõgevahe Pere — öötantsupeo korraldamise eest

Johannes Haav — aktiivse tegevuse eest Jõgevamaa fotokunstis

Jõgeva linnaraamatukogu — Jõgeva linnaraamatukogu ajaloo uurimise ja talletamise eest

Anne Kaus — pühendunud muusikaelu edendamise eest

Ülle Meos — näitekunsti edendamise eest Pala vallas

Vello Pelisaar — aktiivse rahvakultuuri edendamise eest

Marko Saksing — tulemusliku treeneritöö eest saalihokis 2013. aastal

Thomas Soosaar — heade saavutuste eest laskespordis

Kultuurkapitali Jõgeva maakonna ekspertgrupi elutööpreemiad 2013

Airi Rütter — pühendunud tegevuse eest Jõgevamaa rahvakultuuri arendamisel ja hoidmisel

Helju Sihver — Jõgevamaa kultuurielu järjepidevuse hoidmise eest

Eesti Kultuurkapitali, Jõgeva maavalitsuse ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu ühine kultuuripreemia Kultuuripärl 2013

Katre Arula — pikaajalise loomingulise tegevuse eest käsitöövaldkonnas ja raamatu “Ajatud lapitööd” koostamise eest 

Jõgevamaa paremad terviseedendajad 2013

Ülle Säälik — tervisekasvatusliku hariduse edendaja

Kaidi ForostovetsKultuuriselts Vanaveski — parim tervist edendav asutus

Ellen Kliiman ja Erki Teder — Jõgevamaa parimad terviseedendajad

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus