Lapin ja Minin avasid Soomes näituse

Jõgevlane Gennadi Lapin ja tallinlane Sergei Minin avasid novembri algul ühisnäituse Soomes Pargases. Näitus kannab pealkirja “Põhjamaa motiivid”, Lapin näitab sellel klassikalisi akvarelle ja Minin papie-pellie tehnikas töid ja ikoone.

Pargas on suure Jõgeva-sõbra, varem Kaarina-Piikkiö rahvaülikooli rektori ametit ja nüüd pensionipõlve pidava Olli Kuusisto kodulinn. Tema oli ka see, kes Lapini ja Minini näitust Pargases korraldada aitas: leppis Pargase vanas rahvamajas asuva galeriiga näituse aja kokku ning tõlkis saatetekstid ja pildiallkirjad soome ja rootsi keelde (Turu lähedal asuva Pargase elanikkond on suuresti rootsikeelne). Olli algatusel sai osa taieseid ka sootuks uue, sealse publiku jaoks enam mõistetava pealkirja.

Akvarellisti ja Jõgeval tegutseva akvarelligalerii Kala omaniku Gennadi Lapini 20 näitusepilti on maalitud Norras, Rootsis, Ahvenamaal ja Karjalas nähtud motiivide põhjal.

“Ühest küljest tahtsin näidata, kui võluvad on Põhjamaa maastikud, teisalt seda, kui habras on tegelikult Põhjamaa loodus ja kui kerge on sellele haiget teha,” ütles Gennadi Lapin. “Tavaliselt arvatakse, et Põhjamaa loodus on kivine, kaljune ja jõuline ega vaja mingit kaitset, aga see on vale ettekujutus. Eriti Karjalas, kust mina juuripidi pärit, on reostamisega loodusele väga palju liiga tehtud. Nii et ajan selle näitusega mitte ainult kunsti- vaid natuke ka ökoloogia-asja.”

„Kalevala“ piltidel

Enamik Pargasesse viidud Lapini töödest on sellised, mida Jõgeva publik veel näinudki pole. Ka Sergei Minin lõi Pargase näitust silmas pidades terve sarja Karjala eepose “Kalevala” teemalisi papier-pellie tehnikas töid. Selleks süüvis kunstnik eeposesse üsna põhjalikult.

“Kõige tunnustatum “Kalevala” teema käsitleja on muidugi soome kunstnik Akseli Gallen-Kallela, ent Sergei Minini tööd on samuti kõrgel tasemel,” ütles Gennadi Lapin. „Neid luues on autor suurepäraselt ära kasutanud papier-pellie tehnika võimalused.”

Nii Gennadi Lapin kui ka Olli Kuusisto õhutasid Sergei Mininit Pargasesse üles pandud 22 “Kalevala”-ainelisele pildile lisa maalima, nii et kogu eepose sündmustik saaks kaetud. Siis hakkaks Olli Kuusisto võimalusi otsima, et Minini illustratsioonidega “Kalevala” Soomes trükki anda. Peale “Kalevala”-aineliste tööde viis Minin Pargasesse kolmest pildist koosneva Tšingis-khaani teemalise minisarja ning kolm ikooni: ta on ju ka tuntud ikoonimaalija.

Näituse avamisele kogunes nii Pargase, Turu kui ka Jõgeva sõpruslinna Kaarina kunstnikke ja kunstihuvilisi. Kolme lähestikku asuva linna kultuuriruum ongi enam-vähem ühine.

Nii Gennadi Lapin kui ka Sergei Minin on selle kandi kunstirahva seas üsna tuntud tegijad. Paljud neist on koos Gennadi Lapiniga nn Põhja kunstilaagrites olnud, paljud aga tema või Sergei Minini käe all siin- või sealpool lahte akvarelli- või papier-pellie tehnikat õppinud. Seega kujunes avamine rahvarohkeks ja seda ilmestasid Olli Kuusisto koreograafist tütre Solveigi saami-ainelised tantsukompositsioonid.

Tulevikus Jõgevale

Gennadi Lapini ja Sergei Minini ühisnäitus jääb Pargases avatuks 28. novembrini. Et tegemist on näitusmüügiga, pole teada, kui palju pilte sealt pärast Eestisse tagasi tuua on.

Väga suure müügieduga kunstnikud siiski ei arvesta, sest Soomes ilmnevat juba uued majandussurutise märgid ning sealne rahvas olevat raha kulutamisel ettevaatlikuks muutunud. Sergei töödele said pandud ka hinnad, mis kooskõlas taieste loomisel nähtud vaevaga, ning tänu sellele erilist ostubuumi ei peaks tekkima.

“Kui piisavalt töid tagasi saame, siis tahan nii enda kui ka Sergei omi jõgevlastelegi näidata,” ütles Gennadi Lapin.

Lisaks sellele tahab ta tulevikus Jõgevale tuua Kaarina, Turu ja Pargase kunstnike ühisnäituse. Sellekohaseid kokkuleppeid oli ta usin sõlmima oma Pargase näituse avamisel.

“Kõik olid rõõmsalt nõus oma töödega Jõgeval esinema, ent millal näitus teoks saab, ei oska veel öelda. Kavatsen kunstnikele mõtete kogumiseks ja teostamiseks piisavalt aega anda,” ütles Gennadi Lapin, lisades, et norra ja leedu akvarellistide loomingut on ta Jõgeva publikule juba tutvustanud ning soome akvarellistide näitus jätkab kenasti juba alustatud rida.

i

blog comments powered by Disqus