Laiusel võisteldi jutuvestmises

Laiuse Jaan Poska põhikoolis tähistati emakeelevaimus keeltenädalat. Neljapäeval võtsid üksteiselt jutuvestmises mõõtu 5.–9. klassi kirjandushuvilised.

Võistlusel „Üks lugu“ asus oma valitud lugusid rääkima kolmteist õpilast. Eesti keele ja kirjanduse õpetaja Helge Maripuu kinnitas, et need õpilased soovisid ise osaleda ning nad valisid endale kõige enam meeldinud lood. Eesti keele jõud ja vägi tulebki iseäranis haaravalt esile jutte vestes.

Võistlusel sai kuulda nii kirjanike loomingut, vanu õpetlikke rahvajutte kui ka elulisi arutlusi. Esinejaid hindas viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid kooli direktor Siiri Rahn ning kogenud etlejad ja kõnemeistrid Ranel Kase, Samantha Lõhmus, Angela Aavik ning Tanel Lillemäe. Pärast mõningast vaagimist olid tulemused teada, kuid nagu žürii kinnitas, oli hinnata võimatult raske. Direktor Siiri Rahn tunnustas tublisid ja hakkajaid noori ning märkis, et žüriiliikme töö on niivõrd keeruline, et kooligi on kergem juhtida.

Jutustamisvõistlusel pälvis kolmanda koha 9. klassi noormees Aron Aland. Tema esitatud Mats Traadi „Pidev sundseis“ oli tasakaalukas ning mõtlikult filosoofiline. Inimelu täiuslikkusest pajatav Aron võitis hetkega publiku südamed. Teine koht läks 6. klassis õppivale Piia Šotile. Tema jutustus viis kuulaja Ameerika kirjaniku Frances Hodgson Burnetti loodud „Salaaeda“. Piia tabas hästi peategelase Mary olemust. Jutustuses oli helgust ja ärevat lootust, rõõmu, mida toob värav salaaeda. Žürii tunnistas esikoha vääriliseks 5. klassi poisi Toomas-Mathias Ula. Nagu tõsine eesti poiss ikka, rääkis Toomas-Mathias kodust. Ta vestis kuulajatele Hando Runneli loo „Meie kodu“. Toomas-Mathias tunnistas, et ta pingutas võidu nimel. „Valisin loo, mis mulle meeldis. Olin enesekindel ja läksin jutustama mõttega, et võidan,“ sõnas poiss uhkelt.

Aron Aland märkis, et temagi valis loo, mis kõnetas teda kõige enam. Parim jutuvestjast neiu Piia Šott lisas, et haaravalt saab jutustada ainult enda jaoks olulist lugu. Nii on see usutav ning köidab kuulajaid.

Jagati ka eripreemiaid.  Amanda Lõhmus tunnistati parimaks publikuga suhtlejaks, Lauraliis Traksi  julge ja rõõmus esinemine tõi naeratuse näole, Cristine Denissova tegi tubli debüüdi, Rasmus Randoja oli ilmekaim jutustaja, Karoliina Purik mõtestas lahti keerulise loo, Raido Kops, säras hea klassikaga, Diana Kask oli kes tubli üllataja. Annaliisa Väljaotsa selge ja julge esitus köitis publikut, Eveliis Väljaots oli valinud hea mõttega loo ning Kaur Rihard Graueni mehine sõnum kõnetas ka kooli naisperet. Preemiaks said osalejad šokolaadi ning piletid Sadamateatri etendusele.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus