Laiusel tähistati kolme väärikat juubelit

Möödunud laupäeval, Jõgeva vald 150 sündmuste sarjas EELK Laiuse Püha Jüri koguduse kirikus peetud metsandustöötajate meeskoori Forestalia kontserdiga tähistati Eesti meestelaulu 190. aastapäeva. Pidades silmas reformatsiooni viiesajandat aastapäeva, istutati kirikla õuele õunapuu. Meeskoor pani kasvama tamme.


Sündmuse sissejuhatuseks pöördusid koosolijate poole Tartu praost Ants Tooming ja Laiuse kirikuõpetaja Georg Glaase. Meeskoor Forestalia esitas üksteist laulu.

“Esinesime Laiusel kolmandat korda. Idee seekordseks kontserdiks pakkus välja koduloolane Asta Leiten, põhjuseks fakt, et teadaolevalt loodi Laiusel 1827. aastal esimene eesti meeskoor ja siin sai teoks ka esimene meestelaulu kontsert,” ütles meeskoor Forestalia esimees Tõnu Naha.

Forestalia esindajad andsid Asta Leitenile üle Eesti Meestelaulu Seltsi esimehe Hirvo Surva allkirjastatud tunnustuskirja.

“Laiuse kirikus on hea akustika. Kuigi kirikus oli veel üsna jahe, lõi positiivse meeleolu sündmuseks ka soe ilm,” märkis Tõnu Naha. Tema sõnul on sidemeid Laiusega tugevdanud see, et siin elab Forestalia kunagine laulja Ants Aluoja.

“Laiuse on igati hingekosutav ja väärikas paik kontserdiks. Konkreetsele sündmusele andis huvitava boonuse seegi, et Tartu praost Ants Tooming on samuti erialalt metsamees, kes lõpetanud 1984. aastal metsandusalal Kaarepere sovhoostehnikumi,” lausus Forestalia dirigent Alo Ritsing.

“EELK peapiiskop Urmas Viilma, pidades silmas reformatsiooni eestvedaja Martin Lutheri (1483-1546) ütlust – kui teaksin, et homme on maailma lõpp, istutaksin täna veel õunapuu – kutsus üles istutama Eestimaale vähemalt viissada õunapuud. Nii sai teoks puu istutamine ka Laiuse pastoraadihoone lähedusse,” märkis kirikuõpetaja Georg Glaase.

Õunapuu istutasid Jõgeva vallavolikogu esimees Tiit Lääne, vallavanem Enn Kurg, Laiuse koguduse ja meeskoori Forestalia esindajad. Puu istik oli toodud Luualt. Forestalia poolt pandi Laiuse kiriku õuele kasvama tamm.

Metsandustöötajate meeskoor Forestalia asutati toonase metsandus- ja looduskaitseministri Heino Tederi algatusel 1972. aastal. Jõgevalastest laulavad kooris Jaan Järv ja Eino Vähk ning Jõgevamaa juurtega Viljandimaa metskonna metsaülem Elor Ilmet.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus