Laiusel minnakse tagasi Liivi ordu aega

Meie Mari liikme Malle Aia sõnul tekkis Liivi ordu päeva korraldamiseks mõte seetõttu, et tänavu möödub 600 aastat Laiuse linnuse esmamainimisest ja Laiuse ajalugu algaski Liivi ordu tegevusest: ?Laiuse ordulinnus ehitati XV sajandi keskel ja seda täiendati XVI sajandi algul. Linnuse külje alla tekkis alevik, mida mõnedes ajalooürikuteks nimetakse isegi linnaks. Torma ümbrus moodustas keskajal Kapstferi nimelise kihelkonna, mis kuulub Laiuse ordulinnuse maade juurde.”

Liivi ordu päev algab ristirüütlite rünnakuga Laiuse linnusele, heisatakse Liivi ordu lipp, ristitakse paganad. Igal täistunnil peavad võimuvõitlust omavahel vaenujalal olnud riikide esindajad: sakslased ja venelased, venelased ja poolakad, poolakad ja rootslased. Sõdalasi kehastavad Tartu Ülikooli üliõpilased, kelle harrastuseks rollimäng. Rollimängijatel on seljas seda värvi rüüd, mida kandsid erinevate maade sõjamehed.  Päeva juhib näitleja Sepo Seeman, kes on rõivastunud mungarüüsse ja  kujutab kroonik Läti Hendrikut. Poola rüütlite võitlust demonstreerivad aga harrastusnäitlejad Poolamaalt.

?Möödanikuhõnguliste ürituste korraldamine Laiusel on võimalikuks saanud seetõttu, et siin on ajaloohuviliste inimeste seltskond, kes igal suvel midagi korraldada tahab. Me katsume “välja kaevata” ajalugu ja tuua seda tänapäeva. Muidu minevik ju ununeb, kui seda atraktiivselt meelde ei tuleta,” rääkis Malle Aia, kes märkis, et Liivi ordu päeva ettevalmistamisele aitas tublisti kaasa Laiuse raamatukogu juhataja Asta Leiten, kes korraldajatele põhjalikult Laiuse ajalugu tutvustas.

Laiusele on selleks päevaks külla oodata ka Eestis resideeruvaid  Saksa, Poola ja Rootsi suursaadikuid. Päev lõpeb suure tantsupeoga, kus laulab ja mängib ansambel Kuldne Trio.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus