Laiuse seltsimaja saab saja aastaseks

Laiusel tähistatakse pühapäeval kontserdi ja küünalde süütamisega kohaliku seltsimaja sajandat sünnipäeva. Aastaid tühjana seisnud maja on järk-järgult korda tehtud ja renoveerimistööd kestavad praegugi.

Peol teeb rahvatantsuseltsi Meie Mari liige Raine Lindepuu tagasivaate Laiuse seltsimaja sajale aastale, lauldakse ja tantsitakse koos publikuga, esineb tantsurühm Meie Mari ning süüdatakse sada küünalt.

Üheks suuremaks vaevanägijaks sündmuse korraldamisel on koduloolane Asta Leiten. “1. detsember oli Laiuse seltsimaja sisseõnnistamise päev. Hoone ehitamise algatas Laiuse Tuletõrjujate Selts. Tehti kiri majaaluse maa saamiseks ja vallast taotleti väikest ehituslaenu. Appi tulid ka teised kohalikud seltsid – Karskusselts “Püüe”, Põllumeeste selts, laenu- ja oiuühisus. 1913. aasta kevadel leiti seltsimaja jaoks sobiv koht Sootaga külas. Ehitusel lõid kaasa peaaegu kõik ümberkaudsed inimesed – kes kinkis ehitusmaterjali, kes vedas selle kohale, kes annetas raha või tuli kirve ja saega ehitusplatsile. Projekt valmis arhitekt G. Hellati büroos,” rääkis sündmuse üks korraldajaid, rahvatantsuseltsi Meie Mari juhatuse liige Malle Aia.

“Üks tegusamaid perioode seltsimaja ajaloos oli kindlasti 1914 – 1934, kui tegutses Laiuse Muusika ja Lavakunsti Ühing, lavastati näidendeid ja operette, tegutsesid laulukoorid ja puhkpilliorkester,” lisas ta.

Möödunud sajandi üheksakümnendate aastate lõpul Laiuse seltsimaja suleti, sest toonane kohalik omavalitsus otsustas kulusid  kokku hoida. Tühjana seisvat maja ähvardas lagunemisoht. Viimasel ajal on aga maja järk-järgult korda tehtud ja remonditud.

“Majal ja ka suure saali osal on katus peal. Praegu taastatakse saali välisseinu. Usume, et tulevikus on maja taas kasutusel kultuurikoldena, sest muidu polnuks ju mõtet seda renoveerima hakatagi,” ütles Malle Aia.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus