Laiuse kooli kogunes 220 robootikahuvilist

Laiuse Jaan Poska põhikoolis peeti reedel Jõgevamaa robootikapäeva „ProgeTiigri tulevikutegijad 2019“. Robootikapäeva korraldatakse Laiuse koolis juba kaheksa aastat. „ProgeTiigri tulevikutegijad“ on selle osalised alles teist aastat.


Ürituse peakorraldaja, Laiuse kooli arvuti- ja ettevõtlusõpetaja ning robootikaringi juhendaja Rain Sirel rääkis, et sel aastal on võistlusi vähem, aga haridusroboteid on palju ja lapsed saavad neid katsetada. On jäänud sumorobotite võistlus ja köievedu. „Tänavu toimub palju kohapealseid tegevusi. Lapsed ehitavad olemasolevatest juppidest masina, mis viskaks kastanimuna võimalikult kaugele. Kingituseks Hariduse Infotehnoloogia sihtasutusele (HITSA) teevad osavõtjad ProgeTiigri,“ rääkis Rain Sirel.

Laiuse kooli direktor Siiri Rahn peab robootikapäevast väga lugu. „Meie kool on robootikapäeva teinud pea kümmekond aastat. Alguses ei olnud see nii suur – osalesid ainult ümberkaudsed koolid. Siis laienes see maakonnale ja külalisi tuli teistestki maakondadest.

Tänavu on lapsi jälle rohkem kui eelmisel aastal, mullu jäi osalejate arv pisut alla 200. Tänavu tuli juba üle 220 lapse koos juhendajatega. Otsustasime, et keegi ei jää ukse taha,“ ütles Siiri Rahn.

Robootikud tahavad võistelda

„Rain on alati püüdnud robootikapäeva omanäolisena korraldada. Tänavu ei ole õpitube. On niisugused asjad, kus saavad osaleda kõik, kellel on huvi. Ka need, kel pole suurt ettevalmistust.

Mõtlesime, kas teha võistlusi, aga lapsed ikka ootavad võistlusi ja tahavad võistelda. Need, kes võistelda ei taha, saavad omavahel üksteise töid vaadata, arutada ja kogemusi jagada.

Kuna ta on nii rahvarohkeks läinud, siis katsume sellega kindlasti jätkata. Aga see on kindel, et oma majast välja me seda ei lase,“ rääkis Laiuse kooli direktor.

„Sarnast üritust tahaks teha ka lasteaialastele. Ja kindlasti veel sel õppeaastal, sest eelmisel aastal hakkasid robootikaringis osalema ka lasteaialapsed. Saime huvihariduse rahast selleks toetust,“ rääkis robootikate juhendaja Rain Sirel.

„Kui ringipäev on, hakatakse juba hommikust peale Raini taga otsima. Nad ehitavad oma projekte. See on kindlasti väga arendav, toetab mõttetöö, kujunduse ja eriti meeskonnatöö oskusi, isegi oma kaste koristavad. Peenmotoorikat arendab pisikeste detailidega tegelemine.

Rainil on seal grupid, kes on võistlustel käinud, see on juba väike pinge ja nõuab täpsemaid ehitisi ning programmeerimist. Käivad ka need lapsed, kellele meeldib niisama ehitada, aga sealt ei kasva mõnd võistlejat välja.

Rain on ka fantastiline lastemagnet ja samas kirjutab usinasti projekte. Ta on osanud endale suurepärase meeskonna luua,“ selgitas Siiri Rahn. Rain Sirel nimetab kaaslastena Laiuse kooli majandusjuhatajat Eda Väljaotsa ja Rakke kooli õpetajat Leelo Ambost, kes samuti on ProgeTiigri saadik.

Laiuse kooli robootikapäeval osales HITSA ProgeTiigri programmijuht Kristi Salum, kes ütles, et see, mis Laiusel toimub, on meie ühiskonna ja arengu koha pealt võtmetähtsusega. „Tänapäeval ei saa mitte keegi tehnoloogiata hakkama. Ja oluline on, et meil ka tulevikus oleks inimesi, kes neid tehnoloogiaid edasi arendavad.

Need üritused, kus lapsed ja õpetajad tulevad kokku ning üheskoos midagi põnevat teevad, on just see algus, millega meie tuleviku inseneride ja muud tublide tegijate kasvamisele aluse paneme. Kõige enam rõõmustab, et nii õpetajad kui ka õpilased saavad järjest paremini aru, et seda on vaja. Vaadates kui palju on meil lasteaialapsi, kes neist üritustest osa võtavad, on tulevik juba päris heades kätes,“ selgitas Salum.

Rain Sirel nendib, et alati on selle ürituse järel lapsi ringidesse juurde tulnud.

„Õppekava järgi on arvutiõpetus tegelikult ikka veel kooli valikaine. Ma tean ka koole, kus seda on ainult paarile klassile. Meil on arvutiõpetus kolmandast kaheksanda klassini välja, aga on ka neid koole, kes esimesest klassist kooli lõpuni.

Meil on tragid õpetajad, kes teevad algklassidele arvutiringi, nii et ma saan ikka päris targad lapsed juba.

Lapsed tahavad juba päris asju teha! Eelmisel aasta saime tänu tiigrihüppe hankele 3D printeri, kohe tulevad 3D pliiatsid. Plaanis on soetada kile- ja kleepsulõikur, millega saaks valmis teha oma kleepsud, helkurid, T-särgid,“ rääkis Laiuse arvuti-, ettevõtluse ja robootikaõpetaja.

ProgeTiiger tegi kingitusi

„Ma ei loobu sellest unistusest, et laserlõikurit saada. Eelmisel aastal jäime rahastusest ilma. Äkki kevadepoole õnnestub. Sellega on võimalik toota õppematerjali, töötubade materjali, kooli meeneid. Mul on teise kooli kogemus, niisuguse masina juurde on järjekord ja õpilased teevad midagi asjalikku. Et õpetan ka ettevõtlust, mõtlen samuti õpilasfirmade võimalustele,“ lisas ta.

ProgeTiigri tulevikutegijate HITSA-le kingituseks ehitatud ProgeTiigrid meeldisid kingisaajaile sedavõrd, et kõigisse osalenud koolidesse saadab sihtasutus oma meenekotid. Ka Lego ehitusplatsidel loodut oli väga keerukas hinnata ning osalejate hulgas loositi välja auhinnad.

HITSA ProgeTiiger tegi ka omalt poolt kingitusi. Peale tänumeene, mille said kõik osalenud lapsed, loositi osalenud koolide vahel välja neli haridusrobotit. Loosiõnn naeratas Laiuse, Torma, Sadala ja Palamuse koolidele.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus