Laisholmi pubi toetas Jõgevamaal koduta jäänud kasse

Eelmise nädala lõpul sai MTÜ Paita Mind esindaja Merle Torim kätte Laisholmi pubi annetuse summas 250 eurot, mille pubi on tavaliselt kulutanud aastavahetuse ilutulestikule. Peale selle osalesid pubi külastajad ka oma annetustega, mille nad jätsid aastavahetuse aegu baariletil oodanud hoiupõrsasse. Samuti jõudis pubi kaudu Merle Torimi kätte annetatud kassiliiv.


„Ma ei ole tegelikult saluudi vastu,“ ütles pubi omanik Priit Laul, „aga mõtlesime, et targem on see kulutus, mille muidu teeksime saluudile, MTÜle anda,“ lisas ta.

Kolm aastat tagasi asutatud MTÜ Paita Mind on praegu ainuke mittetulundusühing Jõgevamaal, mis aitab hättasattunud kasse. Enamasti jõuavad Merle Torimi hoole alla Jõgeva valla kassid. „Varem tuli ka Mustvee kasse, aga nüüd tegelevad nendega pigem Tartu kassikaitse vabatahtlikud Kristiina Soboleva ja Laidi Zalekešina,“ rääkis Torim.

MTÜ Paita mind kassikodu on varjupaik ja püsielupaik kassidele, kellele uut kodu leida ei õnnestu. Koos mõne tuttavaga hoolitseb Merle ise tasuta kasside eest, see ei ole tema palgatöö.

Jõgeva valla kasside kodulootus

Jõgeva vallast pärit kassidele annab vald kaasa rahasumma, mis katab kassi esialgse ülevaatuse veterinaari juures, neutraliseerimise (kirurgiline protseduur, millega kass vabastatakse paljunemisvõimalusest – toim), vaktsineerimise ja kiibistamise. Kasside toidu ja raviraha tuleb heade inimeste annetustest.

Loomulikult tegeleb Merle kassidele uue kodu otsimisega. Rohkem lootust on kassipoegadel. Kuigi täiskasvanud kassi võtmist ei pea Merle siiski üldse halvaks mõtteks. „Esiteks tekitab täiskasvanud loom vähem segadust, sest on mürgeldamiseast juba väljas. Ka on näiteks MTÜl mingi ettekujutus looma iseloomust,“ selgitas ta.

Kassikodus on praegu pisut alla 150 looma. „Alustasin hoiukodu pakkumisega paarile kassile oma kasside kõrval,“ meenutas Merle. „Natuke aega tegutsesin eraisikuna, kaks aastat tagasi moodustasin MTÜ,“ rääkis ta. Varsti õnnestus soetada kassidele maamaja, mille korrastamisega Merle, tema perekond ja sõbrad vabal ajal tegelevad. Maja korrastatakse peamiselt annetatud materjalidega ja samuti vabatahtlike abil. Esialgu on kasutusel ainult osa ruume. Ka vabatahtlikke ei julge Merle palju kasutada, sest ainult üks ruum on nii korrastatud, et seda saab korralikult desinfitseerida. Vanad kulunud pinnad ei võimalda ajakohasel tasemel puhastamist.

„Ideaalne oleks palju väiksemaid ruume. Esiteks on siis nakkusoht väiksem, kui mõni kass peaks haiguse kaasa tooma. Teiseks on ka loomadel stressi vähem, kui neid nii palju ühes ruumis ei ole,“ selgitas Merle, kellel on küll praegugi võimalus uusi kasse mitte vanade olijatega kokku panna. „Enam-vähem kuu aja peale olen kindel, kuidas nende tervisega on, sest selle ajaga on vaktsiinid mõjuma hakanud,“ ütles ta.

Mureks vanainimeste kassid ja kolooniad

Aga mis oludest ja miks jõuavad kassid turvakodusse? „Endiselt on meil kassikolooniaid väiksemates asulates,“ nentis Merle Torim. „Sageli on külarahvas harjunud neid toitma. Aga sellest ju ei piisa. Lõikamata kass võiks poegida viis korda aastas, enamasti on siiski paar pesakonda. Ka ei ole niisugused eikellegi kassid terved. Kassikoloonias, kus me emakassi kuidagi kätte ei saanud, jõudis tal tuua enne 20 kassipoega, kui ta lõpuks kinni püüdsime,“ meenutas Torim.

Viimasel ajal satuvad varjupaika vanainimeste loomad. Vanuri tervis halveneb, ta jõuab hooldekodusse ja loomad, keda sugulased ei taha, jäävad omapäi. Ja vahel võib vanainimesel olla palju loomi, näiteks kuusteist kassi.

Laisholmis saab kassidele tulevikuski annetada

MTÜ Paita mind suhtleb oma annetajatega peamiselt Facebooki kaudu. „Kui midagi vajame, teen selle kohta postituse, sest näiteks kassipesasid ja tekke, mida ikka pakutakse, ei ole mul praegu kusagil hoida,“ rääkis Merle. FBs on Paita Mind lehel ka albumid kodu otsivate loomade piltidega.

Seda, et kõigis kassisõbralikes kodudes on juba kass ja rohkem ei mahu, Merle ei karda. „Viimasel ajal on näha, et perre, kus juba üks kass ees, otsitakse teist, või võetaksegi mitu looma, kes juba hoiukodus omavahel hästi läbi saavad. Nii on kassi jaoks uues kodus harjumine ka lihtsam,“ rääkis Merle Torim.

MTÜ toetajate hulgas on nii eraisikuid kui ka ettevõtteid. Koos Wolvesi jalgpalliklubiga kogusid Jõgevamaa gümnaasiumi õpilased neile jalgpalliturniiril annetusi. Samuti panid korjanduskastid üles nii Pae keskus kui ka Kesklinna Konsum.

Laisholmi pubi omanik Priit Laur arvas, et vähemalt tema asutuse baariletile sobiks korjanduskarp oma maakonna koduta kasside heaks. „Peaasi, et inimesed teaksid kuhu, kuidas ja mida annetada,“ ütles ta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus