Tänane Sapienti Sat (SS) kandis kaksteist aastat tagasi sama nime, kuid päis oli joonistatud käsitsi. Tavalisele A3 suurusele kokkumurtud paberile kleebiti valmistrükitud artiklid. Teksti liigendamiseks kasutati joonlauaga tõmmatud jooni. Nii mõnigi kord lõigati vanadest ajalehtedest pealkirjadeks tähti välja. Trükkimise asemel paljundati. Mõni vanem eksemplar on nii ära loetud ja kulunud, et seda polegi enam võimalik lugeda.
“Paha poisi” rollis
Praegune peatoimetaja Leemet Prits võrdles ?oma kullakest? teiste koolilehtedega nii: ?SS on tihti kaasa toonud erimeelsusi kooli juhtkonnas, kuid vaatamata sellele on alati püsinud mingi teatud eripära, mis eristab teda teistest koolilehtedest. Võib-olla on siinkohal tähtis mainida sõltumatust.
Sõltumatus tähendab seda, et õpilased teevad lehte iseseisvalt. Leht tehakse valmis napilt ots otsaga kokku tulles ja tavaliselt ei tule koolilt abi küsida. SS on sõltumatu häälekandja Lähte Ühisgümnaasiumis.”
Esimestest lehenumbritest alates oli igas lehes kuni peatoimetajate vahetumiseni lause: ?Las kajakad kiljuvad, Titanic jätkab ikka oma teekonda!? Kas peeti sellega silmas kooli juhtkonda? Või ütlesid esimesed lehemeistrid sellega hoopis, et hoolimata kõikidest arvamustest jääb leht samaks ja läheb rahulikult edasi. Eks uute inimestega tulevad ikka kaasa uued ideed ja mõtted.
Sapienti Sat on alati teiste koolilehtedega võrreldes ?paha poisi? rollis, teadis Leemet Prits. Põhjuseks see, et SS kirjutab sellistel teemadel, mida õpilased-õpetajad kinni mätsida tahavad.
Leht pole jäänud muutumatuks. Aeg on teinud oma korrektiivid. Lugejate arv on suurenenud, varasem tiraaz 50 on tänaseks kahekordistunud. Ilmuvate lugude kvaliteet on tunduvalt paranenud, seda nii trüki kui ka keelelisest vaatevinklist vaadatuna. Eelkõige sellepärast, et alates 1998. aastast on Lähte Ühisgümnaasiumis meediakallakuga humanitaarklass.
Oma töö juures peab peatoimetaja pikemalt mõtlemata kõige nauditavamaks kriitikat. SSi ei pääse iga lugu. ?Lugu peab olema täiuslik. Tavaliselt tuleb kirjutajal lugu umbes 4-5 korda ümber teha, et see vastaks toimetaja nõuetele. Minu nõudeks on see, et lugu peab sisaldama võimalikult palju fakte ja olema objektiivne.?
Paremaks enam minna ei saa
Meediaklassiga tulid kaasa ka aktiivsed meediahuvilised. 2002. aastal tuli SS üleriigilisel koolilehtede konkursil kolmandale kohale.
Traditsiooniliselt saadeti 2003. aasta veebruarikuu Sapienti Sat samale konkursile. Ja õnn naerataski – vabariigi parim koolileht oli sündinud.
Peale suurt võitu kommenteeris toonane peatoimetaja Mihkel Ulk: ?Sapienti Sat enam paremaks minna ei saa.? Tänase peatoimetaja Leemet Pritsi sõnul on võimalus uuesti aasta koolileheks saada olemas, kuid kujundus jätab hetkel soovida. Põhjuseks on, et kujundaja lõpetas kooli ja pole veel jõudnud oma oskusi järgmisele selle töö tegijale edasi anda.
Kooliõpilaste hinnangul pole probleem kujunduses. Meediaklassis õppiv Tarvo Schmeimann kinnitas, et eelkõige jääb puudu sisust. ?Leht on muutunud väga kollaseks,? nentis ta.
Aastatetagustest SSidest leiab tõestust, et õpilaste mured ja probleemid pole aja jooksul muutunud.
1992. aastal oli koolis WC-paberi kriis. 2003. aasta võidulehest võib leida sama teema: ühiselamupoisid peitsid endale nädalavahetuseks paberit lae alla karkasside taha.
Tänasest SSist on kadunud retseptid, mis varem olemas olid. Kui 1990ndatel tehti edetabeleid lemmikõpetajate kohta, siis aastataguses lehes oli edetabel gümnaasiumi kõige seksikamatest.
Täna pole koolis ühtegi sellist teemat, millest kirjutada ei tohiks, nentis peatoimetaja. ?Koolis on selline komme, et tallutakse kõik kinni. Minu hinnangul tuleks kõik üles tuua ja ma arvan, et Sapienti Sat ongi just see leht, mis seda teeb,? sõnas ta.
AIGI PUUSEPP