Lähedased ootavad noori koju ka suvel

Suur suvi, soojad ilmad ja valged õhtud, mil sõpradega muretult aega veeta, on jõudmas aina lähemale. Pikast kooliaastast puhates ja lõõgastudes ei tasu aga unustada, et ka sel ajal on kodus muretsevad lapsevanemad, kes ootavad noori koju.

Ilmad lähevad päev-päevalt soojemaks ja õhtud valgemaks, mistõttu unustavad ka palju noored end kauaks välja ning koju jõutakse üha hilisemal ajal. Suvi loob vabadusetunnet ja sõpradega soovitakse aina rohkem koos aega veeta. Seejuures tuleb aga meeles pidada, et ka suveõhtutel ootavad lähedased noori koju ja et vanemate murekoormat vähendada, tasuks meeles pidada järgmisi nõuandeid. 

Teatage alati vanematele oma asukohast

Teades, et suveõhtu koosviibimised võivad venida pikemaks, tuleks vanemaid teavitada oma asukohast ning ajast, millal koju jõutakse. Tuleb meeles pidada, et 1. juunist kuni 31. augustini on alla 16-aastastel keelatud viibida südaööst kuni hommikul kella viieni avalikes kohtades ilma täiskasvanud saatjata.

Kui laps siiski selles ajavahemikus avalikus kohas koos mõne täisealise saatjaga viibib, peaks lapsevanem sellest teadlik olema ning andma selleks ka oma nõusoleku. Kahtlemata tunnevad kõik end kindlamini, kui täisealine saatja on perekonnale tuttav ning perel on olemas tema kontaktandmed.

Politsei paneb ka lapsevanematele südamele, et tuleks kontrollida, kuhu ja kellega laps aega veetma läheb ning vajadusel võtta ühendust ka teiste sama seltskonna laste vanematega. Selline tegevus aitab paremini noorte tegevusel silma peal hoida ja näitab hoolivust.

Alkohol ja pidutsemine ei pea käsikäes käima

Kooliaasta lõpuga lähenevad ka meeleolukad lõpupeod, mis sageli kestavad kaua ning seetõttu tuleks lapsel vanemaga eelnevalt kokku leppida, mil viisil peolt koju saadakse – hea oleks, kui lapsele saaks keegi lähedastest järele minna. Noor peaks omalt poolt vanematele teada andma, millise üritusega on tegemist, kus see toimub ja kes seal viibivad.

Politsei tuletab meelde, et alkohol ja pidutsemine ei pea tingimata käsikäes käima ja alaealiste alkoholitarvitamine on väärteo korras karistatav. Alaealisele koolivaheajal vormistatud protokoll alkoholi tarvitamise eest ei ole kahtlemata trofee ühe noore elus. Täiskasvanud koolilõpetajate puhul peaks seltskonnas kindlasti viibima ka keegi kaine isik, kes teistel silma peal hoiaks ja jälgiks, et keegi napsisena autorooli ei istuks.

Noored, kes ei ole veel õppinud oma piire tunnetama ning ei oma alkoholi tarvitades adekvaatset pilti oma seisundist, võivad kergesti kaotada kontrolli oma tegude üle. Peomeeleolus kiputakse mõnikord oma võimeid demonstreerima, sageli aga hinnatakse end üle ja sealt õnnetusjuhtumid alguse saavadki. Veega seotud õnnetuste vältimiseks soovitab politsei  seesuguseid üritusi korraldada veekogudest eemal.

Sõpradega aega veetes tasub lisaks endale jälgida ka kaaslaste käitumist ning mitte karta neid vajadusel keelata ja öelda, mis on vale. Tihtipeale võib just hea sõbra sõna olla see, mis võib palju muuta ja hoida ära õnnetused. Ütlemata jäetud sõnad või tegemata teod võivad maksta kellegi elu. Kus viga näed laita, seal mine ja aita!

Arukaid otsuseid ja turvalist kojujõudmist!

Kaunist algavat suvevaheaega!

Kuidas saate oma sõpra aidata, kui ta on tarvitanud liigselt alkoholi: 

*Ärge jätke alkoholi tarvitanud sõpra kunagi järelevalveta

*Liigselt alkoholi tarvitanule andke vett juua, et tema enesetunne paraneks

*Kui sõbral hakkab halb, paluge tal olla pigem külili, et ta endale midagi kurku ei tõmbaks ja ära ei lämbuks

*Kutsuge appi mõni vanem ja kogenum sõber, õde-vend, vanemad

*Teavitage politseid.

 STINA KRAAM, sisekaitseakadeemia kadett

blog comments powered by Disqus