Algav õppeaasta tähendab värsketele üliõpilastele elumuutusi ja tavapärasest suuremaid väljaminekuid. Õpingutega seotud kulutustele – eluase, transport ja toit, samuti hobid ja meelelahutus – tuleb leida kate. Rahaasjade teabekeskus pani kirja kuus nõuannet, et aidata tudengitel kuludega toime tulla.
Arvestage, et kulutused kasvavad
Kui kolite kodunt ära, siis arvestage, et suurima osa eelarvest võtab eluase. Kui ühiselamukohti ei jätku, tuleb üürile arvestada mitusada eurot kuus. Näiteks Tallinna magalapiirkonnas maksab keskmine üürikorter koos kommunaalkuludega ligi 400 eurot kuus. Kui lisada sellele toidukorvi maksumus, telefoni- ja internetitasu ning muud jooksvadkulud, võibüüri korteris elava õppuri kuiseks väljaminekuks arvestada pea 600 eurot.
Kulude katmisel olge leidlik
Kasutage kulude katmiseks kõiki võimalikke variante – vanemate kogutud koolifondi, oma töötasu, toetusi-stipendiume, õppelaenu ja vanemate abi. Enamasti Eesti ülikoolides õppemaksu ei küsita, kuid tasuta õppimine eeldab õpingute lõpetamist nominaalajaga. Seetõttu on täiskohaga töötamine kooli kõrvalt keeruline ning vanemate ja lähedaste tugi tudengi jaoks oluline. Õppetoetuste abil saavad vähesed tudengid kõigi kulutuste katmisega hakkama ja vanemad peavad arvestama, et ülikoolis õppiv laps võib tuua perele lisakulu ‒ hiljutine teabekeskuse uuring näitas, et 90 protsenti õppuritest saab vanematelt rahalist abi.
Õppelaenu võtke nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik
Elamiskulude katmisel on abi ka õppelaenust. Laenu võtmisel arvesta, et tegu on pikaajalise finantskohustusega ja kui õppelaenu põhiosa pead hakkama tagasi maksma alles pärast õpingute lõppemist, siis intresse tuleb tasuda igal aastal. Kasuta õppelaenu vaid õppimisega seotud kulude katmiseks ja pea meeles, et laenu saad ka mitmes osas välja võtta. Nii ei ole ohtu, et kulutad üürile mõeldud raha esimesel semestril hoopis reisimisele.
Otsige erialast tööd, hankige kogemusi
Otsige võimalusel erialast praktikat, vabatahtlikku või hooajalist tööd. See annab esmase töökogemuse ning suurendab väljavaateid leida pärast lõpetamist huvitavat ja erialast tööd. Veel tasub kaaluda võimalusi pöörata oma senine hobi, näiteks fotograafia, keeleoskus või veebikujundus, hoopiski sissetulekuks.
Tarbige mõistlikult
Tarbimisel lähtuge mõistlikkusest: ärge tarbige rohkem, kui on vaja; ärge ostke laenuga asju, mis pakuvad lühiajalist rõõmu ning võimalusel vältige võlgu elamist. Finantskohustuste võtmisel analüüsige oma vajadusi ja võimalusi – kas sissetulek on piisav laenu tagasimaksmiseks; kui suur on tagasimaksevõime praegu ja näiteks aasta või paari pärast; kas on olemas varuplaan juhuks, kui sissetulek väheneb või kaob?
Pidage eelarvet
Parim viis hoida oma rahaasju kontrolli all, on eelarve pidamine. See tähendab sissetulekute ja väljaminekute jälgimist, suuremate ostude planeerimist ja säästude kogumist. Igakuist eelarvet analüüsides saate selge ülevaate, kui palju ja millele raha kulub ning ehk annab oma tarbimisharjumusi muutes siit-sealt kokku hoida? Kui teil on oma rahaasjadest ülevaade, saate kindlasti teha teadlikumaid ja targemaid rahaotsuseid.
LEE MARIPUU, Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht