Kuumaga on olulised joogipudel ja peakate

Palavete  ilmadega on Jõgeva haiglas arstiabi antud nii kuumarabanduse kui ka suvemelus kehavigastusi saanutele, samuti on vajanud tervise turgutamist mõnedki kroonilised südamehaiged.

Samas usuvad haigla juhataja Peep Põdder ja ravijuht Kalle Piisekoppel, et paljud inimesed suudavad end ise liigse kuumaohu eest kaitsta.

 

SA  Jõgeva Haigla kiirabibrigaadi vanemvelsker Ene Viitkin märkis, et palavatel päevadel on saadud väljakutseid paari kuumarabanduse saanud patsiendi juurde. Abi vajasid mehed vanuses 30-40 eluaastat. Kui enesetunne leitsakus ikka kehvaks muutub või märgatakse sellises olukorras kaasinimest, tasuks raskemate tagajärgede vältimiseks numbrile 112 helistada ja kiirabi kutsuda,” soovitas ta.  

Hommikuti suutäis soolast

Jõgeva Haigla ravijuhi Kalle Piiskoppeli sõnul peaks kuumade ilmade ajal enda läheduses alati hoidma joogipudelit, soovitavalt mineraalvett või tavalist vett. Välja minnes tuleks kindlasti müts pähe panna, eriti vajalik on mütsi kandmine kiilaspäisusele kalduvatel meestel. Kui kuumus liiga tegema hakkab, tasuks kiiresti mõni varjulisem koht otsida. Tavaliselt on arstide nõuandeks liigselt soolasest toidust hoiduda, kuid palavuse korral on soolavajadus suurem, mistõttu hommikul võiks näiteks süüa ühe suure võileiba soolase suupistega.

Südamehaiged taluvad kuumust küllalt halvasti. Jutt, et nad peaksid igal juhul toas viibima, ei vasta alati tõele, sest vahel on toas veelgi kuumem. “Kodudes, kus mõnel pereliikmel probleeme südame või kõrge vererõhuga, tasuks võimalusel kindlasti ventilaator või konditsioneer muretseda,” rääkis haigla juhataja Peep Põdder. Temagi soovitas kuumaga hästi palju vett juua. “Kriisiolukordade vältimiseks peavad vajalikud toiduained kätte saama ka suhkruhaiged“. 

Ära hüppa vette tundmatus kohas   

Doktor Põdderi sõnul toodi Jõgeva Haiglasse patsient, kes oli tundmatus kohas vette hüpates kaela vigastanud. “Saatsime ta Tartu Ülikooli Kliinikumi tervisekontrollile. Vette hüpata oleks väga soovitav ikka selleks ehitatud tornist, Samuti tuleb ettevaatlik olla vees ja rannaääres olevate klaasikildudega. Nendest tingitud vigastuste tõttu on juba mõnedki jõgevamaalased kannatada saanud.

Arvestades seda, et suvel  inimesed rohkem ringi sõidavad, suhtlevad ja ka uusi tutvusi loovad, soovitas Peep Põdder põhjalikumalt tähelepanu pöörata ka seksuaalhügieenile. “Tarvis on osata vältida sugulisel teel levivaid haigusi ja vastavad abinõud tarvitusele võtta. Nii oleks mõttekas matkale või reisile alati kaasa võtta preservatiivid.  Südame- ja vererõhuprobleemidega haigetel tasuks olla ettevaatlik Viagra ja muude potentsi suurendavate ravimite tarbimisega, “ lisas ta.  

Põdderi nõuannete kohaselt tuleks suvel ohtusid ette näha ka töötamisel. “Higisest peopesast võib haamer või kirves mõnigi kord välja “lennata“ ja nii kehavigastusi põhjustada. Kokkuvõtteks tuleb inimestel oma mõistuse ja kogemuste põhjal kuumalainega kohaneda. Kui võimalik, võiks näiteks ka lõunamaalaste kombel siestat pidada ning teha tööd varahommikul või õhtul, kui ilmad jahedamad,” ütles haiglajuht.

“Samas tuleks püüda palavast suvest võimalikult palju positiivseid emotsioone ostida ja seda täiega nautida. Siis on talvel mõnus meenutada, kui põrgulikult kuum juulikuu ikka oli,” lisas ravijuht Kalle Piiskoppel.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus