Kuue peale kümme medalit

Aprilli viimasel pühapäeval peeti Järva-Jaanis Eesti karikavõistlusi sangpommi rebimises. Jõgevamaa kuueliikmelisel esindusel läks seal taas hästi.

Kuni 18 aastaste neidude hulgas tuli 130 korraga võitjaks Palamuse vallast pärit Eveli Pahurin. Torma valla noormees Silver Simson sai sama vanade ja üle 75 kg kaaluvate noormeeste hulgas isikliku rekordiga (122 korda) teise koha. Eveli kasutas rebimisel 16- ja Silver 24-kilost tõstevahendit.

Kuni 95 kg kaaluvate meeste klassis sai Jõgevamaa esindus suisa kaksikvõidu: Palamuse spordiklubi esindaja Martin Kalk oli 200 korraga esimene ja Jõgeva valla sportlane Andres Metjer 186 korraga teine. Mõlemad rebisid 24 kg pommi.

Jõgevalane Heino Põldoja otsustas Järva-Jaanis kaasa teha kahes võistlusklassis. Kuni 63 kg kaaluvate meeste hulgas sai ta 24 kg pommi tõstes 80 korraga esikoha ning niisama edukas oli ta üle 60 aastaste ja kuni 78 kg kaaluvate meesveteranide hulgas: seal tõstis ta 16 kg sangpommi ja sai tulemuseks 235 korda. Palamuse vallas elav Eesti Sangpommispordi Liidu president Ülo Kuusk oli võidukas üle 60 aastaste ja enam kui 78 kg kaaluvate meesveteranide hulgas: ta sai 16 kg tõstevahendit kasutades tulemuseks 235 korda.

Absoluutkaalu üllatus

Kolm Jõgevamaa sangpommisportlast otsustas kaasa lüüa ka absoluutkaalus, kus kõik tõstsid 32 kg pommi. Martin Kalk tuli selles kategoorias 100 korraga esimeseks, Andres Metjer 87 korraga teiseks ja Eveli Pahurin 12 korraga üllatuslikult kolmandaks. Märkimisväärne on see, et nii raske tõstevahendiga polnud Eveli Pahurin varem võistelnudki.

Järva-Jaani võistlusel leidis aset ka üks ilus tseremoonia: Eesti Sangpommispordi Liit andis Avinurme vallas elavale 79-aastasele Heino Ambosele üle Eesti kõigi aegade parima sangpommirebija tiitli koos vastava tunnistuse ja meenega.

„Heino Ambos rebis 1978. aastal Kallastel toimunud võistlusel 32 kg sangpommi 301 korda ja seda tulemust pole senini keegi suutnud ületada,“ ütles Ülo Kuusk. „Tõsi, treeningul ja mõningaid abivahendeid kasutades on tehtud ka kõvemaid tulemusi, ent võistlussituatsioonis ja abivahendeid kasutamata mitte.“

Plaanis korraldada auhinnavõistlused

Ülo Kuuse sõnul on Heino Ambos sangpommi tõstja jaoks ideaalse kehaga: ta on 170 cm pikk ja jässakas. Omal ajal treenis ta väga suurte koormustega. Ta kandis pidevalt taskus vedrusid, mida igal vabal hetkel suruda. Tänu sellele olid tal sõrmed väga tugevad ja sangpomm püsis hästi käes. Mõni ime siis, et ta suisa kuutel Peipsi mängudel sangpommivõistluse ära võitis.

„Praegu Heino Ambos küll enam sangpommi ei tõsta, ent on endiselt heas vormis. Tema paremate päevade tulemustele ei saaks vastu ükski meie tänapäeva sangpommisportlane,“ ütles Ülo Kuusk, lisades, et sangpommispordi liidul on plaanis hakata Heino Ambose auhinnavõistlusi korraldama. Need võiksid toimuda tema kodupaigas Avinurmes.

„Palusin Heino Ambosel ka mälestusi kirjutada. Praegustel sportlastel oleks ju väga huvitav teada saada, kuidas omal ajal treeniti ja kuidas võistlusi korraldati,“ ütles Ülo Kuusk.

Mai lõpus osalevad meie sangpommisportlased Iirimaal peetavatel Euroopa meistrivõistlustel juunioridele, täiskasvanutele ja veteranidele.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus