Kütusekulud puhkuse ajal: bensiini tangi Eestist, diislikütust osta Lätist

Kuigi toidule kulub perede eelarvest kõige rohkem, moodustab kütusekulu väljaminekutest märkimisväärse osa. Toetudes maikuu keskmistele kütusehindadele Baltimaade pealinnades, oleks autoga reisides kasulik bensiinipaak kodumaal täis tankida, diislikütet aga osta Lätist. 

Maal kulub bensiinile rohkem kui linnas

Viimastel aastatel aset leidnud kütusehindade tõus on inimeste rahakotile märkimisväärset mõju avaldanud. Statistikaameti andmetel suurenesid möödunud aastal Eesti inimeste kulutused transpordile 16 protsenti. Kui linnades pakub mõningast alternatiivi ühistranspordi, iseäranis pealinlastele tasuta ühistranspordi kasutamise võimalus, siis maal elavatel inimestel on taolisi võimalusi vähe või üldse mitte. Statistikaameti andmetel kulub maal elades näiteks bensiinile poolteist korda rohkem kui linnas.

Oma panuse on transpordikulude kasvu andnud pidev  kütusehindade tõus. Kolme aasta taguse maikuuga võrreldes on bensiini E95 hind tõusnud Tallinnas 12 protsenti, diislikütuse hind 14 protsenti. Samas odavnes välisturgudel aprillis märgatavalt naftahind, mis alandas ka kütusehindu  ja vähendas kulutusi transpordile. Ka viimase aasta jooksul on kütusehind olnud muutlik: möödunud aastaga võrreldes alanes  see kuue protsendi võrra. Seega ulatus kuine kokkuhoid näiteks diislikütust 6l 100km-le tarbiva autoga iga päev 40 kilomeetrit sõites kuue euroni. Aastas hoiaks see kokku pea 70 eurot. 

Riias on kütusehinnad enim kerkinud

Balti riikide pealinnades on kütusehindade trend olnud võrreldav Eestiga. Bensiinihind on kolme aastaga tõusnud Riias 20 protsenti, Vilniuses üsna sarnaselt Eestiga 11 protsenti ja hinnalangus võrreldes aastataguse ajaga on Riias 3,8 protsenti, Vilniuses 4,7 protsenti.

Kui linnas elades on kütusekuludelt võimalik kokku hoida nii jalgratast kui ühistransporti kasutades, siis pikemale puhkusereisile mõeldes tuleb arvestada märkimisväärsete kulutustuga just transpordile. Mullu kasvasid Eesti inimeste kulutused reisimisele ning pole põhjust eeldada, et sel suvel vähem reisitakse. Ööbimistega välisreiside arv on viimase kolme aastaga kasvanud poole võrra.

Kui reisida autoga Euroopasse läbi Läti, oleks mõttekas osta bensiini Eestist ja diislikütust Lätist. Kui võtta aluseks autoreis Kesk-Euroopasse ja arvestada kogu teekonna läbisõiduks 6000km, tuleb ainuüksi kütusele arvestada vähemalt 650 eurot. Arvestuse aluseks on bensiinimootoriga auto, mis tarbib keskmiselt 8 liitrit 100 kilomeetrile 

Ka kütuseostu tasub ette plaanida

Tehes Eestis ringsõidu kilometraažiga 500 km, tuleks transpordile arvestada 52 eurot. Lätis kuluks sama pikale reisile  54 eurot ning Leedus 55 eurot.

Et puhkusel mitte liialt raha kulutada, tuleks varakult arvestada kõikvõimalike kulutustega ning mõelda, millised oleksid kokkuhoiuvõimalused.

Varajane ööbimiskoha broneerimine ja info, näiteks millises riigis on kütus odavam ning kus on soodsaimad toiduhinnad, annab võimaluse kulusid kokku hoida.  

i

ANNE SÄGI, Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juhataja

blog comments powered by Disqus